Grci usporili "orlove", poraz na Kritu!

Izabranici Aleksandra Đorđevića postigli su samo 63 poena i porazom zakoračili u drugu fazu kvalifikacija za Svetski kup 2019.

Grci usporili "orlove", poraz na Kritu! Izvor: MN PRESS

Na papiru smo za ovaj mini-ciklus okupili više nego respektabilan sastav, ali nedostatak pravih priprema, uključujući bar dve-tri prijateljske utakmice, skupo nas je koštao na gostovanju u Heraklionu.

Bogdanović i drugovi završili su meč sa samo 36 odsto pogođenih šuteva iz igre, kada se "lomio" rezultat više od pet minuta nisu postigli ni poen, a bilo je i mnogo propusta u odbrani.

Kada se podvuče crta, treći poraz od početka kvalifikacija - prva dva doživeli smo od Nemačke - bio je neminovan!

Grčka - Srbija 70:63 (16:18, 19:14, 16:15, 19:16)
, u meču 1. kola L grupe kvalifikacija za Mundobasket, koji će septembra 2019. biti održan u Kini.

Ipak, "orlovi" su i dalje na željenom trećem mestu, sa skorom 4-3, iza maksimalno uspešnih Nemačke (7-0) i Grčke (7-0).

U nedelju u Beogradu sledi duel sa poslednjeplasiranom Estonijom (2-5), a onda neizvesnost novembarskog i februarskog "prozora", kada neće moći da nastupe NBA igrači, kao ni velika većina, ako ne i svi članovi evroligaških timova.

Da bi u Kini 2019. branila srebrnu medalju iz Madrida 2014, reprezentacija Srbije treba da odbije napade Izraela (3-4) i Gruzije (3-4), dok je Estonija praktično ispala iz trke za treće mesto.

GRČKA: Dorsi, Kalates 15 (trojke 3/6, 5sk, 5as), Burusis 9 (10sk, 8as, 4izg), Slukas 11 (trojke 3/6, 5sk, 4as), Papajanis, Printezis 15 (4sk), Papanikolau 8 (4sk), Mancaris, Papapetru 6, Vasilopulos 2, T. Adetokunbo 4 (4sk), Mitoglu.

SRBIJA: Simonović 2, Jelovac, Bogdanović 19 (trojke 3/12, 4sk, 2as), Bjelica 9 (trojke 1/5, 12sk, 5as), Kalinić 1 (2sk, 2as), Lučić, Milosavljević, Raduljica 4, Milutinov 7 (6sk), Nedović 7, Micić 3 (2sk, 3as), Jović 11.

Od igrača koji su putovali na Krit, u sastavu (očekivano) nije bilo Alekse Avramovića i Uroša Lukovića.

UŽIVO

40' Neuspeo napad Grčke, Bogdanović pogađa oba bacanja - 68:63, do kraja 30 sekundi. Burusis se opet odlično snašao, uposlio Printezisa, koji zakucavanjem stavlja tačku na meč u Heraklionu. Grčka - Srbija 70:63!

40' Jović 68:61. U prethodnih pet minuta samo dva poena Srbije!

39' Papanikolau direktno iz auta asistira Burusisu, opet su naši igrači pod košem zaspali - 67:59! "Plus osam" Grka na samo minut i po do kraja utakmice... Bogdanović se iz očaja diže za još jednu trojku, opet ne pogađa. Papanikolau jednim bacanjem otklanja sve dileme - 68:59.

38' Nedović smanjuje, Papanikolau uzvraća - 65:59. Bogdanović kvari svoj šut za tri poena na 3/11.

37' Po dve promašene trojke na obe strane, do kraja tačno tri minuta.

36' Izgubljena lopta posle tajm-auta. Bogdanović je zgazio aut liniju... Poluhorog Burusisa, asistencija Slukasa - 63:57.

35' Printezis u seriji - 61:57! Pre toga Jović promašuje "zicer" za novo izjednačenje, nakon što se lepo otvorio za pas Bogdanovića.

34' Milutinov se zbunio i upropastio kontru "3 na 1", prešli smo u pozicioni napad, iz koga je Micić pogodio otvorenu trojku! Nerešeno, 57:57!

33' Faul Burusisa u napadu, pa treća trojka Bogdanovića - 55:54! Međutim, opet primamo lak koš kada treba preokrenuti.

32' Nedović u brzini promašuje polaganje na drugi obruč, Kalates još jednom precizan - 55:49. Za razliku od Micića...

31' Raduljica nas ponovo spušta na "minus dva", ali Kalates uzvraća lakim košem iz reketa - 53:49.

30' Mogle su sudije da sviraju faul u napadu Kalatesa, prećutale su to i Tanasis Adetokunbo je poentirao u poslednjim sekundama treće četvrtine - 51:47!

30' Trojka Nedovića, pa bacanja Bogdanovića - 49:47! Serija 1:11!

29' Nema trojke Kalatesa, Raduljica donosi priključak - 48:42.

28' Raduljica u kontri promašuje zakucavanje, nije uspeo da završi prodor preko Papajanisa... Grci održavaju dvocifrenu prednost iako su u periodu nešto slabije igre... Mitoglu promašuje dva bacanja, Nedović polaže na drugi obruč i upisuje se u listu strelaca - 48:40.

26' Kalates promašuje trojku, pa pogađa nakon skoka Burusisa - 48:36! Bez razmišljanja je šutirao plejmejker Panatinaikosa. Koraci Bjelice...

25' Printezis posle serije finti promašuje iz reketa. Bjelica prolazi Slukasa na krilu i koristi "autoput" do obruča - 45:36. Predah uzima grčki selektor... Njegova ekipa je mogla i do "plus 13", nije uspela i on sada želi da spreči eventualnu seriju Srbije.

24' Bjelica je prekinuo crnu seriju, ali usledila je treća trojka Slukasa... 45:34.

24' Papanikolau priskače na promašaj Burusisa i vodi Grčku na "plus 10" - 42:32. Učinak "orlova" u napadu od početka drugog poluvremena 0/4 šut iz igre i jedna izgubljena lopta.

23' Đorđević uzima tajm-aut nakon serije Grka od 5:0 na početku treće četvrtine - 40:32! Udvojeni Burusis prvo je asistirao Adetokunbu, koji je izmakao pažnji Bogdanovića, a zatim je iskusni centar ubacio i trojku.

- Šut iz igre: Grčka 43, Srbija 32 odsto. Za dva poena: Grčka 6/17, Srbija 7/18. Trojke: Grčka 7/13, Srbija 4/16. Slobodna bacanja: Grčka 2/2, Srbija 6/10. Skokovi: Grčka 15+4, Srbija 13+9. Asistencije 9:7, izgubljene lopte 5:2, lične greške 10:5.

- Statistika: Kalates 8 (4as), Slukas 8, Printezis 6, Papapetru 6... Bogdanović 12 (trojke 2/7, 3sk, 2as), Milutinov 7 (4sk), Jović 7 (2as), Bjelica 5 (9sk, 3as), Kalinić 1. "Orlovi" praktično imaju samo četiri igrača koji postižu poene, što je premalo za pobedu u gostima nad Grčkom!

20' Trojka Bogdanovića "u lice" Papapetrua - 32:32! Papapetru se odmah revanširao trojkom, Bogdanović ne koristi poslednji napad i na poluvreme idemo u zaostatku od tri poena - 35:32 (16:18, 19:14).

19' Slukas je "vezao" dve trojke i sam napravio seriju 6:0, tako da ponovo vodi Grčka - 32:29. Đorđević traži tajm-aut posle dva naša napada završena promašajima Jovića i Lučića.

16' Razigrao se Bogdanović. Dva napada zaredom je završio solo akcijama - 23:26. Papapetru trojkom donosi "egal" domaćinu - 26:26.

15' Spetljao se Papajanis, a Jović sjajno istrčao i završio kontru, za novo vođstvo Srbije - 21:22!

14' Bogdanović posle "ali-up" dodavanja promašuje iz reketa, ali priskače i zakucava Bjelica - 21:20.

12' Papajanis je učvrstio odbranu Grka pod košem i defanzivni skok. Domaćin trojkom Papanikolaua stiže do preokreta - 21:18.

- Srbija vodi uprkos slaboj realizaciji šuteva iz igre - 5/17, ili 29,4 odsto. U ofanzivnim skokovima 6:2 za "orlove".

10' Nedović 0/2 za tri poena u kratkom razmaku. Grčka je u poslednjem napadu išla na izjednačenje ili vođstvo, Burusis je promašio "zicer", a ni "orlovi" nisu ništa uradili za četiri-pet sekundi, koliko im je ostalo. Kraj prve četvrtine - 16:18!

7' Kalates je pogodio svoju drugu trojku (12:10), ali odmah mu je odgovorio Bogdanović - 12:13. Zatim ukradena lopta Jovića, koji za razliku od Bjelice u prethodnom minutu, šutira bacanja 2/2. Prednost Srbije 12:15.

6' Kuriozitet: Bjelica je faulom zaustavljen u kontri, nakon čega je promašio oba slobodna bacanja!

5' Ofanzivni skok Lučića, pa trojka Jovića - 7:8. Pre toga su Grci dobro zaustavili napad koji je kreirao Bogdanović.

4' Kalates uzvraća na trojku Bjelice - 5:5.

- STARTNE PETORKE: Kalates, Papapetru, Papanikolau, Printezis, Burusis - Jović, Bogdanović, Lučić, Bjelica, Milutinov.

Đorđević u odnosu na junski "prozor", kada smo u gostima pobedili Gruziju 87:50 i u Novom Sadu izgubili od Nemačke 81:88, računa na čak sedmoricu novih igrača, uključujući asove iz NBA lige, Bogdana Bogdanovića i Nemanju Bjelicu.

Zajedno sa Kalinićem, Raduljicom, Jovićem i Simonovićem, njih dvojica su bili u timu koji je u osmini finala poslednjeg SP deklasirao Grke, rezultatom 90:72. Ključni hendikep je izostanak Miloša Teodosića, koji nije igrao za "orlove" od Olimpijskih igara u Riju 2016.

Grci takođe "vraćaju" šestoricu aktera utakmice u Madridu - Kalatesa, Burusisa, Slukasa, Printezisa, Papanikolaua i Mancarisa. Zvezdu Milvoki Baksa, Janisa Adetokunba, ovom prilikom "menja" njegov brat Tanasis.

Posle 2014, Srbija i Grčka igrale su samo prijateljske utakmice i sve su dobili srpski košarkaši - dve u Beogradu i jednu u Atini.

GRUPA L

Estonija - Nemačka 43:86 (15:26, 9:23, 6:24, 13:13)
/Vajdeman 14 - Šruder 18, 6sk, 10as, Bartel 12, 8sk, Cirbes 12, 5sk/

Izrael - Gruzija 80:85 (23:26, 14:23, 31:16, 12:20)

Grčka - Srbija 70:63

TABELA: Nemačka 7-0, Grčka 7-0, Srbija 4-3, Izrael 3-4, Gruzija 3-4, Estonija 2-5.

Na Svetski kup idu tri prvoplasirane ekipe.

Naredne utakmice (16. septembra): Nemačka - Izrael, Gruzija - Grčka, Srbija - Estonija.