Džeko utišao Sjevernu Irsku, BiH nadomak Lige A!

Golovima dvostrukog strijelca Edina Džeke Bosna i Hercegovina savladala Sjevernu Irsku na "Grbavici" 2:0 (1:0) i zadržala stoprocentan učinak u grupi 3 Lige nacija. Naredni meč "zmajevi" igraju sa Austrijom 15. novembra.

Edin Džeko briljirao je večeras na svojoj "Grbavici"!

Nekadašnji napadač sarajevskog Željezničara postigao je dva gola u duelu sa Sjevernom Irskom i praktično sam donio novu, treću pobjedu "zmajevima" u Ligi nacija u isto toliko utakmica!

BIH - SJEVERNA IRSKA 2:0 (1:0)

Džeko je tako stigao do 55. gola u državnom dresu, a za pogotke u 27. i 73. minutu asistirali su mu Edin Višća i Miralem Pjanić.

Ipak, rezultat je mogao biti i drugačiji da su gosti imali više sreće. Čak tri puta su pogađali okvir gola.

U prvom poluvremenu stativu je uzdrmao najbolji igrač Ostrvljana Džordž Sevil, da bi stativa u nastavku meča dva puta bila protivnik "rezervisti" Gevinu Vajtu.

Vrijedi istaći da je napadač Rome postigao još jedan gol, samo tri minuta nakon prvog. Ipak, finski arbitar procijenio je da se golgeter "zmajeva" našao u nedozvoljenoj situaciji, iako je ponovljeni snimak pokazao da nije bilo govora o ofsajdu.

Većim dijelom meča bh. tim bio je bolji rival na terenu. Konstatno je prijetio golu gostiju, a sjajnu partiju pružio je Pjanić, koji je u nekoliko navrata sjajnim pasovima dizao publiku na noge.

BIH: Šehić, Čivić, Vranješ, Bešić (89. Cimirot), Višća (88. Milošević), Duljević (74. Zakarić), Pjanić, Džeko, Šunjić, Zukanović, Sarić. Selektor: Robert Prosinečki.

SJEVERNA IRSKA: Pikok-Ferel, Luis, Dž. Evans, Sevil, Dejvis, Bojs (80. Meginis), K. Evans, Dalas, Norvud (58. Vajt), Mekner (71. Vasel), Ketkart. Selektor: Majkl O'Nil.

Pogledajte golove...

...
Izvor: Dailymotion/Golovi
...

Tim Roberta Prosinečkog zadržao je stoprocentan učinak u grupi 3 B Lige nacija i na pragu je plasmana u "viši rang".

Narednu utakmicu "zmajevi" će igrati 15. novembra na stadionu "Ernst Hapel" u Beču, protiv Austrije. Bh. reprezentaciji iz ovog meča dovoljan je i bod da osiguraju prvu poziciju. Do prvog mjesta mogu i uz poraz, ali onda će onda sve zavisiti od posljednjeg meča u Belfastu, gdje će Sjeverna Irska 18. novembra ugostiti Austriju.

Ipak, teško da neko u bh. selekciji razmišlja o tome. Prema prikazanom u dosadašnjim utakmicama, BiH je najkvalitetnija selekcija u grupi i trebalo bi da se desi pravo čudo da BiH ne zagira u A Ligi nacija.

Austrija - BiH (15. novembar, 20.45)

Sjeverna Irska - Austrija (18. novembar, 18.00)

TABELA: BiH 9, Austrija (-1) 3, Sjeverna Irska 0.

TOK UTAKMICE:

- kraj -

90+1 - Nemaju gosti sreće, treći put pogađaju stativu! Vajt je drugi put na utakmici uzdrmao okvir gola, nakon što je loptu skrenuo Zukanović.

90 - Još četiri minuta sudijske nadoknade.

89 - Posljednja izmjena na utakmici. Aplauzom je ispraćen Bešić, umjesto njega na par minuta zaigraće Gojko Cimirot.

88 - Deni Milošević ulazi u igru umjesto Višće.

87 - Zaprijetili su Irci nakon kornera, međutim Šehić je ponovo siguran. Odmah šansa na suprotnom dijelu terena, ali Džeko ne uspijeva doći do het-trika.

86 - Sevil ponovo prijeti, sjajan šut sa distance, Šehić maestralno brani. Korner za goste.

84 - Javna opomena za Bešića. Bližimo se kraju meča, čini se da su se Irci već predali.

80 - Posljednja izmjena za Sjevernu Irsku. Meginis je ušao umjesto Bojsa.

77 - Razigrali su se "zmajevi". Još jedan sjajan pas Pjanića, ali udarac Višće je izblokiran. Biće korner za BiH.

75 - Još jedna šansa za BiH, ali ovaj put izvukli su se Irci. Ostaje 2:0, na 15 minuta do kraja.

74 - Mijenja i Prosinečki. Igru je napustio Duljević, ušao je Zakarić.

73 - GOOOL!!!

Ponovo Džeko! Nova majstorija napadača Rome. Primio je dubinsku loptu koju je poslao Pjanić, a onda milimtetarski precizno, rutinski pogodio za 2:0.

...

71 - Još jedna izmjena u gostujućoj selekciji. Vasel je na terenu umjesto Meknera.

70 - Žuti karton za Duljevića, prvi za bh. reprezentativce.

65 - JOŠ JEDNA STATIVA!

Kevin Vajt je promašio nemoguće! Samo sedam minuta nakon što je ušao u igru, mogao se proslaviti, ali je sa pet metara pogodio okvir gola, iako oko njega nije bilo nikoga od bh. igrača.

58 - Prva izmjena na utakmici. Vajt je u timu Sjeverne Irske zamijenio Norvuda. Ubrzo zatim "požutio" je Sevil. Druga javna opomena za goste.

56 - Sjajna šansa za Džeku, koji je bio sam pred golmanom Sjeverne Irske, ali je Pikok-Ferel uspio da odbrani. U nastavku akcije šutirao je i Sarić, ali ponovo se čuvar mreže gostiju istakao paradom.

55 - Pokušaj Duljevića, ali lopta ostali daleko pored gola.

50 - Nema uzbuđenja u prvih pet minuta nastavka.

46 - Počelo je drugo poluvrijeme.

Dobra utakmica u Sarajevu, a nakon prvih 45 minuta BiH zasluženo vodi 1:0. Jedini pogodak, na svojoj "Grbavici", postigao je Edin Džeko u 27. minutu. Mogli su "zmajevi" i do ubjedljivije prednosti da je finski arbitar Gestranijus priznao, čini se, regularan pogodak kapitena BiH. Imali su i gosti svoje šanse, Sevil je pogodio stativu, ali nakon vodećeg pogotka konce igre preuzeli su domaći fudbaleri.

- kraj prvog poluvremena -

45 - Prava bomba Vranješa, ali lopta je prohujala pored desne stative Pikokovog gola.

41 - Irci ponovo prijete nakon prekida, ali nema opasnosti po gol Šehića. Ulazimo u finiš prvog poluvremena.

34 - Norvud je srušio Sarića na 20-ak metara, zaradio žuti karton, ali iz slobodnog udarca Pjanić šutira malo preko gola.

30 - Kakva majstorija Džeke, ali srećom po Sjevernu Irsku signaliziran je ofsajd. Fenomenalno je Pjanić iz prekida našao Džeku, koji fenomenalno pogađa iz voleja. Ipak, gol je poništen, iako je očigledno da nedozvoljene pozicije nije bilo.

27 - GOOOL!!!

Velika greška odbrane gostiju koristi Džeko i postiže svoj 54. gol u dresu BiH. Višća je "ukrao" loptu Luisu, uposlio kapitena "zmajeva", koji pogađa za 1:0.

...

24 - Ponovo gužva pred Šehićevim golom, ali srećom nema većih uzbuđenja.

20 - STATIVA!

Mnogo sreće imao je bh. tim. Sevil je sjajno šutirao iz voleja, a stativa sprečava vođstvo gostiju.

17 - Sjajna akcija "zmajeva". Pjanić je poslao dugu loptu, Džeko sjajno primio prsima, šutirao, ali preko gola. Najbolja šansa za BiH do sada.

13 - Irci imaju veliku podršku navijača na "Grbavici".

10 - Centaršut Duljevića nije uspio na najbolji način da isprati Višća. Šutirao je iz teške pozicije, ali daleko od gola.

7 - Blagi pritisak Sjeverne Irske u uvodnim minutama meča, ali polako se budi i bh. tim.

1 - Gosti prijete već nakon 60-ak sekundi, ali lopta nakon šuta Sevila odlazi preko Šehićevog gola.

1 - Počeo je meč na "Grbavici".

- Meč BiH - Sjeverna Irska sudiće finski arbitar Matijas Gestranijus.

NAJAVA UTAKMICE:

"Zmajevi" jure treću pobjedu u Ligi nacija, a na tom putu izabranicima Roberta Prosinečkog stoji Sjeverna Irska, rival kojeg su u prvom meču u Belfastu savladali 2:1.

Ostrvljani će sigurno željeti osvetu, dok bh. tim na "Grbavici" ni ne pomišlja da prekine pozitivnu seriju.