Čekali su ga i dočekali: Bogdan izbušio mrežicu Sparsa!

Srpski as propustio je prvih deset utakmica u sezoni zbog povrede koljena, ubacio šest i sedam poena uz meč na klupi, a onda pogađao sa svih pozicija u jednoj od "zvučnijih" pobjeda Sakramenta ove sezone. Odličan je bio i Bjelica.

Treći put zajedno na parketu od starta sezone, Nemanja Bjelica i Bogdan Bogdanović pružili su značajan doprinos pobjedi Sakramento Kingsa nad San Antonio Sparsima u prijestonici Kalifornije - 104:99.

"Kraljevi" su izgubili od nekada vladajući dinastije na Zapadu 28 puta u prethodne 32 utakmice, ali su prvom odmjeravanju snaga sa renoviranom postavom trenera Grega Popoviča bili u vođstvu u većem dijelu meča i potom prikazali raznovrsniju igru u napadu nakon što je rezultat na pet minuta do kraja glasio 90:90.

Srpski reprezentativci obilježili su drugo poluvrijeme, Bjelica treću, a Bogdanović četvrtu četvrtinu, u kojoj je presudila serija domaćina od 10:0 za dvocifrenu prednost pred posljednjih 120 sekundi - 100:90.

Bjelica je kao starter odigrao 27 minuta, ubacio 11 poena uz samo jedan promašaj iz igre (1/2 za dva, 3/3 za tri), sakupio je šest skokova, uz ukradenu loptu i "plus" od tri poena Kingsa za vrijeme provedeno na parketu "Golden 1" centra u kom se okupilo 17.500 ljudi.

Svi oni mogli su da uživaju u najboljem Bogdanovićevom izdanju ove sezone, u koju je zbog povrede meniskusa tokom nastupa za reprezentaciju Srbije i operacije koja je uslijedila "zakasnio" punih deset utakmica, odnosno 20 dana. Bogdan je u prvom nastupu ubacio sedam poena u porazu od Toronto Reptorsa, presjedio je na klupi pobjedu nad Minesota Timbervulvsima, ubacio jedan šut za šest poena u porazu od Los Anđeles Lejkersa i potom pronašao dno mrežice u noći između ponedjeljka i utorka po našem vremenu.

Za 25 minuta na parketu, Bogdanović je kao rezervista postigao 22 poena šutirajući 6/10 za dva i 3/7 za tri, uz skok, tri asistencije i jednu izgubljenu loptu. "BB8" je ušao u igru u drugoj četvrtini i odmah nagovijestio da je raspoložen za igru - ubacio je četiri od pet šuteva iz igre, od čega dvije trojke bez promašaja, a dodao je i penal kada je Jakob Peltl zaradio tehničku grešku pri rezultatu 32:33.

Imao je i malu krizu tokom treće četvrtine, završene neriješenim rezultatom 21:21, tokom koje je ubacio jedan od četiri šuta, ali ga to nije obeshrabrilo pa je u četvrtoj pogodio tri dvojke i trojku za jednu od "zvučnijih" pobjeda Kingsa ove sezone. Pogodio je dvojku za 79:76, trojku pa dvojku za 86:80 i, konačno, "trejdmark" šut sa poludistance za nedostižnih 102:93 na svega 47 sekundi do kraja.

Iako je njegov bivši saigrač iz Partizana, Davis Bertans, već u sljedećem napadu uzvratio trojkom na asistenciju Derozena, poslije samo osam sekundi igre, mlada ekipa Sakramenta nije paničila pa je u Foksu pronašla dovoljno mirnog za posljednji udarac - 104:96, na 14 sekundi prije kraja.

To je, uz Bjeličinu trojku za 98:90 ma 4:06 do kraja otprilike bilo i presudno u utakmici u kojoj je ekipa trenera Dejva Jergera stigla do skora 4-3 kod kuće, odnosno 8-6 ukupno. Koliko Bogdanu nije išlo u trećoj, Nemanji jeste - pogodio je dvije trojke i poene "iz odbojke" posle skoka u napadu, ukupno osam od 21 cijelog tima.

Sparsi imaju pobjedu i poraz manje.

U redovima Jergerovog tima odličan je bio i Daron Foks, koji je do 19 poena stigao šutem 4/5 za dva i 3/4 za tri poena, uz tri skoka, sedam asistencija, dvije ukradene i četiri izgubljene lopte.

Srpski tandem iz Los Anđeles Klipersa, nažalost, nije dobio ni minut u večeri u kojoj je savladan šampion pred rasprodanim "Stejpls centrom", a to znači 19.068 navijača. Oni su burno proslavili pad Golden Stejt Voriorsa u produžetku - 121:116.

Miloš Teodosić i Boban Marjanović presjedili su na klupi "produžen" za pet minuta, nakon što su pobjedu u posljednjih 40-ak sekundi četvrte četvrtine promašili Lu Vilijams (dva puta), odnosno Klej Tompson i Kevin Durent na drugoj strani. Ostalo je 106:106 zahvaljujući dvojkom i trojkom Tomspona na minut i po do kraja, a kada su Andre Igodala i Tompson "otvorili" produžetak pogocima sa distance većina prisutnih u dvorani pomislila je da će ekipa trenera Doka Riversa drugi put ove sezone biti poražena u El-Eju.

Nije, prije svega zahvaljujući vezi Vilijams-Montrezl Heris, koja je imala odgovor na sve Tompsonove poene koji su uslijedili. Najčešće sa linije penala, Vilijams je ubacio deset od 15 poena ekipe u "petoj četvrtini" za ukupno 25 poena, dva skoka, šest asistencija i dvije ukradene lopte.

Poslije trejda koji je obilježio vikend za nama, novajlije u Filadelfiji Seventisiksers i Minesota Timbervulvsima nisu nastupile. Džimi Batler iz civila je posmatrao pobjedu Siksersa nad Hitom u Majamiju od 114:124, u kojoj je Džoel Embid ubacio 35 poena uz 18 skokova, baš kao i Dario Šarić, Robert Kovington i Džerid Bejls trijumf Vulvsa nad Bruklin Netsima od 120:113.

Heris je postigao dva manje, uz osam skokova i četiri blokade, dok su među starterima najefiakasniji bili Šaj Aleksander sa 18, odnosno Tobajas Heris sa 17 poena, osam skokova, pet asistencija, dvije ukradene i tri izgubljene lopte. Danilo Galinari ubacio je dve od šest trojki za 14 poena i sedam skokova.

Prvi put ove sezone bez povrijeđenog Stefena Karija, koji na 12 mečeva bilježio prosječno 29,5 poena uz 49,2 odsto u šutu za tri, Voriorsi su se oslonili na Kevina Durenta i Tomspona, ali to nije bilo dovoljno. Kej-Di je ubacio 33 poena, uz 11 skokova i deset asistencija, dok je Tompson postigao 31 poen uz šut 5/16 za tri.

Drajmond Grin dao je samo šest poena, ali se dopunio sa 14 skokova, Kuin Kuk postigao je sedam, a Demijan Džons ostao bez poena na poziciji startne "petice". "Ratnicima" je ovo drugi poraz u posljednje tri utakmice nakon serije od osam trijumfa.