• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Banjaluka: Postanite baštovan za 13 KM mjesečno

Autori mondo.ba Autori Dušan Volaš

Potpisom ugovora između Grada Banjaluka i Udruženje građana "Gradske bašte" stvoreni su uslovi da Banjalučani za svoje potrebe uzgajaju povrće, začinsko bilje i druge kulture, po prinpicima ekološkog uzgoja.

 Banja Luka dobila gradske bašte Izvor: Mondo/ Stefan Stojanović

Izvor: Mondo/Dušan Volaš

Prva gradska bašta ovog tipa u Republici Srpskoj i BiH smještena je u naselju Drakulić na parceli od 5.000 metara kvadratnih. Zemljište je ustupljeno UG "Gradske bašte" na pet godina, bez naknade i za nekomercijalnu poljoprivrednu proizvodnju.

Gradonačelnik Igor Radojičić nakon potpisanog ugovora je rekao da će građani u sklopu ovog projekta pored nekomercijalne poljoprivredne proizvodnje moći i da nauče korisne stvari o baštovanstvu kroz edukativne radionice.

"Realizacijom ovog projekta šaljemo najmanje dvije korisne poruke - prvo da Banjaluka radi na konceptu zelenog grada, koji uključuje ne samo zelene površine već i' zdrave projekae'. Drugo, kroz naše ciljeve u Strategiji grada želimo da imamo angažovane građane i saradnju sa civilnim društvom. Dakle, dobijamo jedan novi projekat u kome će sigurno biti veliko interesovanje građana", rekao je Radojičić dodajući da u budućnosti postoji i mogućnost proširenja površine obradivog zemljišta.

Urbane bašte: Banjalučani proizvode organsku hranu

Milka Tamamović, predsjednik udruženja "Gradske bašte", rekla je da će svaki korisnik bašte između ostalog dobiti 100 kvadrata zemlje i seriju od 12 besplatnih edukativnih radionica.

Članstvo u baštenskoj zajednici traje 1 godinu - počinje u januaru, a završava u decembru. Svaki član je odgovoran da stanje na svojoj parceli ostavi uredno pripremljeno za narednu sezonu. Ukoliko se planira sa nastavkom članstva u "Banjalučkoj gradskoj bašti", dozvoljena je sadnja ozimih kultura, a ukoliko član odustaje dalje od učešća u narednoj sezoni, parcela mora biti obrađena i pokrivena malčem i pripremljena za novog člana.

"Korisnici će moći da nauče dosta toga počevši od sjemena, pa do razvoja sadnog materijala, procesa sadnje i gotovog ploda. I na kraju, do prerade, skladištenja i dobijanja novog sjemenskog materijala", istakla je ona.

Prema njenim riječima, već ima veliki broj zainteresovanih sugrađana, a kako je najavila – ugovori o korištenju parcela sa prvih dvadesetak korisnika biće potpisani ove sedmice.

Naknada za korištenje lokacija, kako je rekla, biće simbolična, i iznosiće 13 KM mjesečno.

"Svako će imati priliku da za svoje potrebe stvori svoju bazu sjemena. Riječ je o jednoj lijepoj i pozitivnoj priči za naš grad i sredinu. Nadamo se da će Gradska uprava vrlo brzo biti u situaciji da nam omogući proširenje parcele", zaključila je ona.

Više informacija o ovom projektu potražite na ofijecijelnoj veb stranici UG "Gradske bašte".

Ne vjerujte svemu što pročitate o (is)hrani!

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

mili

Svaka čast za gospođu Milku.

MONDO REPORTAŽE