Zvezdine muke u Evrokupu traju!

Crveno-beli izgubili i u Andori, pa završna dva kola dočekuju sa skorom 4-4. Treći "vezani" evropski neuspeh, za dodatni pad na tabeli.

Zvezdine muke u Evrokupu traju! Izvor: MN PRESS

Crvena zvezda mts ponovo će se sa gorkim ukusom u ustima vratiti sa evropske obaveze.

Ekipa Milana Tomića produžila je seriju neuspeha u Evrokupu, jer je u Andori doživela treći uzastopni poraz, odnosno četvrti u poslednjih pet kola drugog po značaju kontinentalnog takmičenja.

U takvoj situaciji, posle još jedne loše partije, šampion Srbije pao je na treće mesto tabele Grupe A, a prestigao ga je upravo večerašnji rival, "skinuvši" srpskog šampiona sa druge pozicije.

ANDORA (5-3) - ZVEZDA (4-4) 91:80 (25:20, 21:27, 25:15, 20:18)

Iako su na terenu učesnika ACB lige imali svoje prilike i iako je u brzom ritmu utakmice postojao prostor da Beograđani "zakuvaju" nakon 27 ravnopravnih minuta, u momentima odluke među gostima nije bilo raspoloženog igrača.

Džo Reglend je imao svoje ofanzivne sekvence (20 poena) i uspešne prodore, ali je zbog problema sa prekršajima morao na klupu krajem treće četvrtine, kada je faulirao Davida Jelineka (16 poena) pri šutu za tri poena. Andora je tu situaciju iskoristila da se "odlepi" nakon 64:60 i da više ne ispušta prednost, za šta su najzaslužniji bili Endrju Albisi sa 19 poena, još četvorica "dvocifrenih", ali i igrači Zvezde, koji su ostajali bez rešenja i koncentracije dok se meč bližio kraju.

Iako je Stratos Perperoglu sa Bilijem Beronom u 34. minutu kaznio seriju promašaja domaćih i primakao Zvezdu na samo tri poena "minusa" (73:70), Andora je isuviše lako odbila taj nalet i bez velikog napora povećala razliku sve do poslednjeg minuta utakmice.

Dok su crveno-beli klizili u poraz, na terenu nisu imali igrača koji bi ih trgao. Perperoglu je gubio i korak i koncentraciju, Beron je sveo svoje pokušaje i doprinos na hice iz daljine, a igrači sa klupe večeras nisu uspeli da naprave razliku.

Sve zajedno nije poslalo ohrabrujuću sliku navijačima crveno-belih, nakon partija koje je ovaj tim pružao na početku sezone na oba fronta - i u ABA ligi, u kojoj je i dalje perfektan, i u Evrokupu, u kojem će u sledećem kolu morati da pobedi Brešu da ne bi doveo u pitanje svoj plasman u Top 16.

U međuvremenu, Tomićev tim će posle subotnjeg večitog derbija (17 časova, TV Arena sport) otići na pauzu, na kojoj ga čeka rad na pre svega sve uočljivijem problemu sa odbranom, koja je na poslednja tri evropska meča primala više od 90 poena.

Andora: Luz 2 (4 sk, 5 as), Stević 10 (7 sk), Albisi 19 (4/6 za tri), Henton, Dijanj, Šurna 10, Kolom, Jelinek 16, Apšou 7, Enis 7, Vitington 10 (2/4 za tri), Vitali 10.

Zvezda: Reglend 20, Čović 6, Perperoglu 10, Nenadić, Lazić 3, Faje 7 (9 sk), Beron 14, Dobrić, Ristić, Simanić 2, Cirbes 9 (8 sk), Odžo 9.

Rezultati Grupe A

Andora - Zvezda 91:80
Monako - Ulm 84:81

u sredu

Breša - Galatasaraj 20.30

Tabela: Monako 6-2, Breša 5-3, Zvezda 4-4, Galatasaraj 3-4, Ulm 3-5, Breša 2-5.

Iz minuta u minut:

- kraj utakmice, Andora - Zvezda 91:80 -

40' 91:77 Ništa ni od "napada" na razliku, jer je Šurna pogodio uz faul, za novi večerašnji maksimum. Odžo je potom napravio nesportski faul na Steviću. Do kraja još 36 sekundi.

40' 86:77 Stević, pa Reglend razmenjuju pogotke, posle kojih Dobrić pravi faul kojim Zvezda koristi bonus. Podsetimo, Zvezda je u Beogradu pobedila šest poena razlike.

39' 84:75 Stević krade loptu Reglendu, a Odžo odgovara jakim zakucavanjem.

38' 84:73 Šurna u reketu dobija prostori pogađa o tablu, za prvu dvocifrenu prednost Andore.

38' Perperoglu gubi korak i baca loptu u aut, daleko od bilo kog saigrača.

37' 82:73 Lazić ostaje sam na šutu i ne pogađa trojku. Vitali je na drugoj strani iskoristio penale da vrati Andori "plus 9".

37' 80:73 Dijanj stvara Reglendu prostor za šut, a Amerikanac to koristi (78:73). Međutim, Albisi cele večeri ima spreman odgovor za crveno-bele.

36' Reglend fintira čuvara u reketu, ali i pravi grešku u koracima.

35' 78:70 Vitali driblingom u stranu pravi sebi poziciju i ubacuje trojku, za još jedan Tomićev tajm-aut.

35' 75:70 Jelinek odbija nalet Zvezde, pogotkom preko Cirbesa sa distance. Faje je potom promašio zicer.

34' 73:70 Uzastopni promašaji Dilana Enisa, pa kazna Perperoglua. Zvezda je sada u seriji.

33' 73:68 Beron ubacuje trojku iz teške pozicije, za "minus 5".

33' Faje ostaje potpuno sam na šutu za tri, ali ne pogađa "otvoreni" šut. Na drugoj strani, "čiste" pozicije ne koriste ni domaći (Vitali i Albisi).

32' 73:65 Reglend utrčava u reket i iznuđuje još jedan prekršaj. Domaći se bune, ali arbitri ne menjaju odluku. Reglend ubacuje jedan šut sa crte.

32' 73:64 Posle dugog perioda - poeni Zvezde. Perperoglu je ukrao loptu, a Beron je položio o tablu.

31' Dobrić bira komplikovanije rešenje, ali ima sreću da lopta pogađa u nogu Dilana Enisa.

31' Poslednja deonica počinje Zvezdinom greškom. Perperoglu je pokušao da prebaci teren i daje loptu u ruke Andori. Čović potom izlazi iz igre zbog pretrpljenog udarca. Reglend se vraća na parket, sa četiri lične greške.

- kraj treće četvrtine -

30' 71:62 Raste prednost Andore dok se bliži poslednja četvrtina. Stević je lako poentirao, a Dobrić ponovo nije pogodio šut za tri (0/3). Domaći su ovu četvrtini dobili rezultatom 25:15.

28' 69:62 Čović baca loptu u aut, a Tomić uvodi Dobrića u igru. Apšou je potom pogodio sa poludistance i vratio domaćima mirnu prednost. Na drugoj strani - Zvezdino mučenje u napadu traje...

28' 67:62 Čović je "namirisao" dodavanje, ukrao loptu Andori i lako poentirao. Ipak, Jelinek na drugoj strani sa linije penala vraća domaćima "plus 5". Ponovo je izveo tri slobodna bacanja.

28' 64:60 Reglend loše reaguje u odbrani na Jelineku i faulira rivala pri šutu za tri poena.

27' 60:60 Reglend se provlači između trojice igrača Andore i opet pogađa pod prekršajem. Još jedno izjednačenje.

27' 60:57 I pored dobre Zvezdine odbrane, Šurna pogađa trojku uz zvuk sirene, nakon čega Jelinek ubacuje polaganje posle kontre. Dobrić je u međuvremenu promašio "otvorenu" trojku. Tomić traži tajm-aut.

26' 55:57 Šurna izjednačuje, a Odžo rešava situaciju sa Stevićem i vraća "plus" na stranu gostiju.

25' 53:55 Crveno-beli staju u odbrani u ovim trenucima. Luz je promašio otvoreni šut za tri poena, a Jelinek je uhvatio loptu i pod faulom ne baš jasno iznudio dva penala. Ipak, sudije su tako odlučile.

25' 52:55 Važan pogodak Reglenda. "Pročitao" je situaciju, utrčao u reket uz čeonu liniju i pogodio pod prekršajem.

24' 52:52 Albisi smanjuje razliku, Lazić ne koristi "otvoren" šut za tri poena, a Jelinek izjednačuje.

23' 48:52 Reglend iz igre "dva na dva" sa Cirbesom poentira i vraća Zvezdi četiri poena prednosti.

23' 48:50 Mikele Vitali postiže prve poene za domaće u nastavku, ali je Cirbes u reketu Andore ušao u ritam i iznudio još jedan prekršaj za bacanja, koja nije iskoristio. Vitington je izašao iz igre zbog tri lične greške.

22' 46:50 Agresivna odbrana Andore, promašaj Fajea, ali i važan skok Cirbesa i pogodak uz faul.

22' Reglend jako lošim dodavanjem predaje loptu Andori, ali i Vitington na drugoj strani baca loptu u aut pred Lazićem.

21' Dobra rola Fajea na početku nastavka. Posle blokade na svojoj polovini, na drugoj strani je uhvatio ofanzivni skok, ali je Lazić izgubio loptu prekršajem u napadu.

ANDORA: Luz 2, Stević 4, Albisi 15 (4/5 za tri), Jelinek 2, Apšou 5 (4 sk), Enis 5, Vitington 10, Vitali 3. Timski: 9/16 za dva, 8/17 za tri, 4/5 sl. bacanja, 14 skokova (8-6), 8 asistencija, 2 ukradene, 5 izgubljenih lopti.

ZVEZDA: Reglend 6, Čović 4, Perperoglu 8, Lazić 3, Faje 7 (4 sk), Beron 6 (2/4 za tri), Simanić 2, Cirbes 6, Odžo 5. Timski: 13/20 za dva, 5/14 za tri, 6/9 sl. bacanja, 16 skokova (10-6), 6 asistencija, 1 ukradena, 5 izgubljenih lopti.

20' 46:47 Dobar napad Zvezde i trojka Perperoglua za vođstvo! Reglend je izbegao zamku, pronašao Cirbesa, a on je asistirao Grku za šut sa distance, pod uglom od 45 stepeni.

20' 46:44 Lazić faulira Albisija 2,6 sekundi pre kraja Andorinog napada. Bila je to dobra Zvezdina odbrana, ali je Francuz ipak vratio prednost domaćima. Ubacio je svoj 15. poen. Tomić sada traži tajm-aut.

20' 44:44 Faje promašuje trojku, Cirbes hvata ofanzivni skok i postavlja prvo izjednačenje u drugoj četvrtini. Ibon Navaro, trener Andore, sada reaguje tajm-autom.

20' 44:42 Lep prodor Perperoglua uz čeonu liniju, pa dobra odbrana Čovića na Albisiju. Vitington je faulirao Zvezdinog pleja u postavljanju bloka.

19' 44:40 Faje ofanzivnim skokom i snažnim zakucavanjem vraća Zvezdu na posed zaostatka, ali Vitington ponovo odbija ofanzivu crveno-belih na vođstvo. Ekipe odlaze na tajm-aut.

18' 42:37 Stratos Perperoglu postiže prve poene, prodorom, a Albisi postiže svoju četvrtu trojku. Trojka o tablu dala mu je jaku injekciju samopouzdanja.

17' 39:35 I Faje pogađa trojku, nakon koje igrači Andore ponovo staju na liniju penala. Sada je Reglend poslao Albisija na "crtu". Prvi plejmejker Zvezde ima tri lične greške.

16' 38:32 Beron ostaje sam u uglu i pogađa trojku (35:32), koju odmah "poništava" Simanićev faul na Apšou, uz pogodak igrača domaćih.

16' 35:29 Albisi još jednom ubacuje trojku, a Beron je napravio prekršaj dok je lopta letela. Još jedan propust crveno-belih, koji Španci ne kažnjavaju jer je Vitali duže od pet sekundi čekao da izvede loptu.

15' 32:29 Još jedna konfuzna sekvenca, pre svega zbog odluka arbitara. Iako je cela hala "videla" faul Odža i iako je on bio upisan i u TV statistici, arbitri su zapravo dosudile prekršaj NA centru Zvezde, u borbi za defanzivni skok.

15' 32:28 Albisi pogađa trojku o tablu, kojom odbija nalet Beograđana. Andora je u međuvremenu ispunila bonus.

14' 29:28 Simanić dobija rampu, pa se "ispravlja" pogotkom za novih "minus 1".

14' Odžo je snažno ušao u duel sa Stevićem, a sudije su dosudile tehničku krilnom centru domaćih. Dobrić nije iskoristio slobodno bacanje.

13' 29:26 Ofanzivni skokovi Andore zadaju Zvezdi velike probleme za sada. Domaći su ih sakupili pet i praktično svaki im je donosio poene.

13' 27:26 Uzastopni Čovićevi poeni, kojima se Zvezda vraća na "minus 1".

11' 25:22 Odžo "otvara" drugu deonicu poenima sa linije penala.

- kraj prve četvrtine, 25:20 -

10' 23:20 Važna Beronova trojka, u sekvenci u kojoj je Zvezda nanizala nekoliko grešaka.

9' 21:17 Ni Perperoglu ne ubacuje trojku, a Dobrić potom ne koristi zicer za izjednačenje. Zvezda je počela veče šutem za tri 1/6.

8' 19:17 Tomić menja postavu, a Odžo u prvom kontaktu pravi sebi prostor i pogađa. Čović je potom ostao sam na šutu za tri i nije vratio prednost gostima.

7' 19:15 Reglenda ni večeras ne služi šut za tri poena, a Dilan Enis to kažnjava trojkom. Zvezda potom previše jeftino gubi loptu, tako što nije prenela loptu na polovinu protivnika za osam sekundi.

6' 14:15 Cirbes hvata ofanzivni skok i poentira, a Reglend potom ne koristi šut za tri poena.

5' 14:13 Mikele Vitali dribla pred Fajeom i pogađa trojku (14:11). Zvezdin krilni centar potom je krenuo na prodor i iznudio prekršaj.

4' 11:11 Reglend u dobrom ritmu na startu. Posle akcije sa Cirbesom postigao je svoj šesti poen, na šta je Albisi odgovorio trojkom za izjednačenje.

3' 8:7 Vitington ostaje sam i lakim šutem sa distance ponovo vraća prednost domaćima, posle trojke Lazića. Odbrana od "pik end popa" stvara probleme crveno-belima na startu.

2' 5:4 Reglend igra protiv Dilana Enisa, bivšeg igrača Zvezde, i posle prodora vraća prednost (2:4), koju je poništio Vitington.

1' 0:2 Za početak - poeni Cirbesa. Nemac koristi prednost u reketu.

Startne petorke:

ANDORA: Enis, Albisi, Šurna, Vitington, Vitali

ZVEZDA: Reglend, Beron, Lazić, Faje, Cirbes.

Sudije: Hristos Hristodulu, Ingus Baumanis, Ugo Tepenije

Šampion Srbije od 20 časova gostuje u Španiji, gde će na parketu Andore igrati za veliki korak ka narednoj rundi Evrokupa i za prekid niza uzastopnih poraza u evro-takmičenju.

Tim Milana Tomića u ABA ligi i dalje igra bez greške (8-0), ali je u Evropi pokazao drugačije lice i u poslednja četiri kola doživeo tri poraza, zbog čega je uoči večerašnje utakmice prepustio prvo mesto Monaku.

Kao i prošlog vikenda, crveno-beli neće moći da računaju na povređeni tandem Aleksa Radanov (leđa) - Dejan Davidovac (skočni zglob).