• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Šta Banjalučani čitaju - nekad i sad...

Autori mondo.ba Autori Siniša Stanić

Donosimo vam pregled novina i magazina koji su se najviše čitali u Banjaluci početkom 1960-ih, kao i pregled štampanih izdanja i internet portala koji danas "drmaju" medijskom scenom Grada na Vrbasu

 Banjalučki portali i mediji, nekad i sad Izvor: Getty Images, Mondo

Prelistavajući staru lokalnu štampu nedavno nam je privukao pažnju članak pod naslovom "Šta Banjalučani čitaju - od dnevnih do povremenih listova" objavljen početkom 1961. godine u Krajiškim novinama, preteči današnjeg Glasa Srpske.

"Banjalučani nesumnjivo mnogo čitaju dnevnu i drugu štampu, a to se da zaključiti i po prepunim kioscima. Novine, časopisi na sve strane. Čovjek se, ponekad, u čudu zapita: ko stigne da ta mnogobrojna izdanja pročita", navodi se u tekstu.

Novinar Krajiških novina letimično je popisao ono što su Banjalučani tada čitali, navodeći da se zadržao samo na poznatijim i čitanijim novinama.

"Od dnevnih listova tu su Borba, Politika, Oslobođenje, Vjesnik, Delo, Mađar So, Makedonija, Rilinđa, Večernje novosti, Večernji list, Ekonomska politika. Tu su i sportski listovi Sport i Fudbal.

Nedeljne novine zastupaju Ilustrovana politika, Sport i svet, Svijet, Vijesnik u srijedu, Kekec, Duga, Mladost, Narodna armija, Male novine, Politikin zabavnik, Krajiške novine, NIN, Turističke novine, Komunist, Plavi vjesnik, Arena, Globus. I dalje - 300 čuda, Front, Praktična žena, Svet tehnike, Romani X-100, Filmski svet, Putevi, Književne novine, Socijalizam, Književna tribina, Telegram, Tehničke novine, Ukus, Mladi zadrugar, Naša moda, Vez, Vuna, te izdanja sportskih društava - Hajduk, Partizanov vjesnik, Revija Crvene zvezde, Velež, itd."

Autor na kraju teksta zaključuje da "nesumljivo Banjalučani za kupovinu novina i časopisa odvajaju dobar dio svoga budžeta".

A danas?

Od ove, prave male medijske analize prošlo je nepunih sedam decenija, a nas je zaintrigiralo kakva je situacija danas. Bacili smo pogled na police sa štampom banjalučkih trafika i stanje je otprilike ovakvo:

Od dnevnih listova Banjalučani čitaju lokalne Nezavisne novine i Glas Srpske, kao i EuroBlic, izdanje za BiH beogradskog Blica. Od dnevnih novina tu su još i Dnevni Avaz, Večernje novosti, Politika, Kurir, Telegraf, Alo, Informer, Jutarnji list... Od sedmičnih novina i magazina imamo NIN, Nedeljnik, Ilustrovanu politiku, Faktor, i dalje - Auto šop, Književne novine, Blic ženu, Politikin zabavnik, Gloriju, Bazar, Story, Treće oko, Ljepotu i Zdravlje, Školegrijum, kao i razne stripove i enigmatske časopise...

Izvor: Ilustracija, Stefan Stojanović/MONDO


"Poplava" banjalučkih portala

Na prvi pogled djeluje da je ponuda štampanih izdanja u 2018. godini za nijansu siromašnija nego prije sedam decenija, a tako nešto možda je i razumljivo ako se uzme u obzir da veliki procenat čitalaca danas prati vijesti putem svojih mobilnih telefona. Pokušali smo da se prisjetimo svih internet portala sa sjedištem u Banjaluci, koji dnevno osvježavaju vijesti, i shvatili smo da ih zaista ima jako puno!

Osim našeg Monda koji je ove nedjelje napunio već 12 godina postojanja na medijskoj sceni, to su: Nezavisne.com, Srpskainfo.com, GlasSrpske.com, Capital.ba, 6yka.com, Srpskacafe.com, Atvbl.com, Rtrs.tv, Mojkontakt.com, Blmojgrad.com, Pravdabl.com, Bosonoga.com, Lolamagazin.com, Bigportal.ba, Unoportal.net, Banjaluka.com, Banjaluka.net, bl-portal.com, banjaluka24h.com, mojabanjaluka.info, Banjalukain.com, Banjalucanke.com, Gradskimagazin.com, Pravdabl.com, FrontalEtrafika.net, Gerila.info, Glasbanjaluke.net, Impulsportal.net, Nesradio.com, Trecisvijet.com, Kulturiste-portal.com, itd...

Kao što vidite, u pitanju je jedan pravi "medijski vrtlog", koji prosto "usisava" i krade pažnju armiji znatiželjnih čitaoca. Dakle, ako se prije sedam decenija moglo reći da Banjalučani za kupovinu štampe odvajaju dobar dio svog budžeta, današnji stanovnici grada na Vrbasu odvajaju ogroman dio svog vremana za čitanje i skrolovanje ekrana svojih pametnih telefona.

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dejan

Sa sjedištem u Banjaluci je i regionalni muzički portal Treći Svijet (postoji oko dvije godine)

MONDO REPORTAŽE