• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

KRAH BREGZITA! Sutra glasanje o povjerenju vladi

Autor mondo.rs

Najveći poraz britanske vlade u novijoj istoriji, ocjenjuju pojedini mediji.

Donji dom britanskog Parlamenta odbacio je danas ubjedljivom većinom vladin prijedlog dogovora o razlazu sa Evropskom unijom.

Protiv predloženog sporazuma o Bregzitu glasalo je 432 poslanika, a za je bilo 202.



Poslanici iz grupe koja je za EU kao i one koja je za Bregzit odbacili su molbe premijerke Tereze Mej da podrže sporazum koji je njena vlada postigla sa EU u novembru, i da tako realizuju odluku građana na referendumu u junu 2016. godine da napuste Uniju.

Taj poraz je ostavio vođstvo Tereze Mej nesigurnim.

Vođa opoziciononih Laburista Džeremi Korbin zatražio je glasanje o povjerenju vladi, a premijerka je rekla da će rasprava moći da se vodi u srijedu.

Korbin je rekao da će glasanje o povjerenju vladi dozvoliti Paralmentu da "da svoju presudu o čistoj nesposobnosti ove vlade".

Ukoliko vlada sutra ne dobije povjerenje većine poslanika, Tereza Mej ima pravo da u roku od 14 dana traži novo glasanje o povjerenju, a ako ni tada ne bude imala većinu, moraju da se raspišu vanredni parlamentarni izbori.

Ako se sporazum o Bregzitu ne ratifikuje u britanskom parlamentu Veliku Britaniju čeka neorganizovan izlaz iz EU 29. marta, sa potencijalno burnim ekonomskim i socijalnim posljedicama.

Šta je Brexit?

To je skraćenica za izlazak Ujedinjenog Kraljevstva iz EU – spojivši reči Britanija i egzit (izlazak).

Predsjednik Evropskog savjeta Donald Tusk i predsjednik Evropske komisije Žan-Klod Junker zatražili su od Velike Britanije da se izjasni o svojim namjerama.

"Ako je dogovor nemoguć i niko ne želi izlazak bez dogovora, ko će onda konačno imati hrabrosti da kaže koje je to jedino pozitivno rješenje", napisao je Tusk na Twitteru.

Junker je poručio da je "sa žaljenjem" primio vijesti o ishodu glasanja u Britaniji i zatražio da London što prije iznese svoje namjere, jer je "vrijeme uskoro isteklo".

"Rizik haotičnog izlaska Velike Britanije uvećao se večerašnjim glasanjem. Iako ne želimo da se to dogodi, Evropska komisija će da nastavi rad na svom planu kako bi EU bila u potpunosti spremna", poručio je Junker u saopštenju.

KAKO SE GLASALO 2016.

Izvor: MONDO, Mario Milojević

Referendum – glasanje na kom mogu da učestvuju svi (ili skoro svi) s pravom glasa – održan je u četvrtak 23. juna 2016. godine, kako bi se odlučilo da li Ujedinjeno Kraljevstvo treba da napusti Evropsku Uniju ili ostane u njoj.

Opcija odlaska je dobila sa 51.9 odsto glasova prema 48,1 odsto za ostanak. Izlaznost referenduma bila je 71,8 odsto, sa više od 30 miliona ljudi koji su glasali.

LISABONSKI SPORAZUM

Da bi Ujedinjeno Kraljevstvo napustilo EU, mora da pokrene Član 50 Lisabonskog sporazuma koji dvema stranama daje dvije godine da se dogovore o uslovima razlaza.

Tereza Mej je ovaj proces pokrenula 29. marta 2017. godine, što znači da Ujedinjeno Kraljevstvo treba da izađe iz EU u 11 sati ujutro po britanskom vremenu, u petak, 29. marta 2019. godine.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE