Zvezda opet pala u Španiji - ovog puta bez drame

Posle Malage, crveno-beli poraženi i u Valensiji. Ovog puta nije bilo uzbuđenja, ni otpora srpskog šampiona do kraja utakmice.

Evrokup - Valensija - Zvezda 92:76  Izvor: MN PRESS

Dobra prva četvrtina i dva dobra naleta u nastavku nisu bili dovoljni da se Zvezda bar približi prvom "brejku" u Top 16 fazi Evrokupa.

U čuvenoj "La Fonteti", gde su prethodnih godina ostvarivalI velike evroligaške pobede, crveno-beli su doživeli ubedljiv poraz i završili "prvi krug" Top 16 faze sa negativnim učinkom (1-2).

Njihov precizni i fokusirani domaćin pokazao je u sredu zašto je najveći favorit u grupi i zašto je i dalje perfektan (3-0).

Valensija - Zvezda 92:76 (21:23, 21:14, 25:20, 25:19)

Iako je start nagovestio ravnopravnu borbu pred oko 6.000 gledalaca, duel je ipak odigran i završen uz kontrolu domaćih.

Borbenih 10 minuta crveno-belih, zapažen nastup upornog Džoa Reglenda (21 poen), kao i njegov i Čovićev pokušaj da trgnu ekipu u nastavku nisu bili dovoljni da srpski tim izbegne poraz uz razliku koju će biti veoma teško nadoknaditi u "Pioniru".

Promašeno zakucavanje Majkla Odža na startu druge deonice (na 21:23) kao da je bilo dovoljno da slomi koncentraciju Zvezdinih igrača, a Valensija je bila spremna da to iskoristi, da se rastrči i da na čelu sa Semom Van Rosomom (10 poena) kreira prvu značajnu seriju (11:0) i prednost.

Crveno-beli su se povratili krajem te četvrtine i primakli se na pet poena minusa, koje je Reglend u 25. minutu pretvorio u samo poen zaostatka. Pogađao je Amerikanac trojke, realizovao prodore, iznuđivao prekršaje,  pa u 26. minutu umalo asistirao Maiku Cirbesu "alej-up" dodavanjem za preokret (na 53:52).

Ispostavilo se da je to bila Zvezdina najbolja i poslednja šansa da se vrati u meč.

Vil Tomas (13 poena) i Đoan Sastre (10) ekspresno su vratili Valensiji prednost od devet poena, ogolivši pukotine u Zvezdinoj odbrani, koje je domaćin koristio sve do kraja utakmice. Pre svega u reketu, što je konstantno koristio odlični Bojan Dubljević (14 poena).

Iako se Filip Čović u poslednjoj četvrtini nije mirio sa porazom i iako je posle uzastopnih prodora u 34. minutu pogodio i trojku za "minus 10", Valensija je već bila u pravom ritmu i nije dopustila ni nagoveštaj iznenađenja. Kada je bilo važno, Met Tomas (11 poena) bio je tu da slomi Zvezdin otpor i nadu u koliko-toliko neizvesnu završnicu.

Domaćin je mirno priveo meč kraju i nasmejan završio "prvi krug", posle kojeg će na prvo gostovanje doći sledeće nedelje u Beograd.

Valensija: Abalde, Laveri 2, Dio 9 (5 as), Sem Van Rosom 10 (2/5 za tri), Vil Tomas 13, Toubi 8, Dubljević 14 (8 sk), Vives 8, Martinez 7, Met Tomas 11 (3/5 za tri), Sastre 10, Dornekamp.

Zvezda: Reglend 21, Radanov 6, Čović 9, Perperoglu 9, Davidovac, Faje 9 (5 sk), Beron 11, Dobrić 2, Ristić, SImanić, Cirbes 6, Odžo 3.

Rezultati 3. kola Grupe G

Unikaha - Limož 79:72
Valensija - Zvezda 92:76

Tabela: Valensija 3-0, Unikaha 2-1, Zvezda 1-2, Limož 0-3.

Parovi 4. kola (23. januar): Zvezda - Valensija, Limož - Unikaha.

Iz minuta u minut:

- Kraj utakmice, Valensija je pobedila Zvezdu -

40' 92:76 Reglend iznuđuje prekršaj uz zvuk sirene, pa koristi tri slobodna bacanja da postavi konačnih 16 poena razlike.

38' 88:74 Svaki napad Valensije završava se pogotkom. Opet je Dio bio precizan...

37' 86:71 Antoan Dio pogađa trojku preko ruke Radanova, a Beron uzvraća, takođe hicem iz daljine.

37' 83:71 Reglend ubacuje još jednu trojku, uz visok luk.

36' 83:68 Met Tomas pogađa trojku, da postavi novih "plus 15" Valensije i da napravi sve jasniji uvod u ubedljiv trijumf domaćih.

35' 80:68 Lopta prolazi Cirbesu pored noge, a Dubljević je hvata i još jednom rutinski poentira. Preveliki broj poena domaćih iz reketa dok se bliži završnica.

34' 76:66 Čović pruža najžešći otpor domaćima u ovim trenucima. Sada je pogodio trojku, za "minus 10", pa je napravio svoj četvrti faul.

34' 76:63 Dubljević bez prepreke hvata ofanzivni skok i lako vraća Valensiji "plus 13".

33' 74:63 Dubljević zakucava, a Čović još jednom prodire i pogađa uz prekršaj. Crveno-beli uspevaju da uhvate ritam u napadu, ali ne i da odbrane svoj reket.

33' 72:61 Dubljević snažnim udarcem baca Simanića od sebe, ali sudije ipak sviraju faul srpskom krilnom centru. Prilična greška, koju Met Tomas koristi da pogodi trojku.

32' 69:61 Čović, pa Cirbes poenima iz reketa vraćaju Zvezdu na jednocifreni minus.

31' Za početak poslednje deonice - veliki promašaj Simanića u šutu za tri.

- kraj treće četvrtine -

30' 67:57 Cirbes u finišu napada asistira Perperogluu, a on pogađa sa distance, gazeći liniju za tri poena.

30' 67:55 Čović kreće u prodor, dobija jaku blokadu, a Rafa Martinez to kažnjava trojkom, za novo najveće vođstvo Valensije.

29' 62:55 Čović ne šutira za tri, već se primiče nekoliko koraka i donosi Zvezdi poene iz igre, posle nekoliko minuta.

28' 62:53 Brzo se Valensija oporavila od Zvezdinog nalaeta. Sastre je utrčao u reket i posle faula vratio razliku na maksimalnih "plus 9". Valensija je u seriji 9:1.

27' 60:53 Agresivni Reglend opet preuzima odgovornost i utrčavanjem u reket iznuđuje prekršaj, pa prekida niz Valensije.

27' 60:52 Vil Tomas ponovo pogađa važne poene, da održi Valensiju iznad vode. Sada je to uradio uz faul. Domaći su u seriji 7:0 posle neuspešnog Cirbesovog pokušaja za vođstvo.

27' 57:52 Beron ne koristi "otvorenu" trojku, a Toubi na drugoj strani poentira posle brzog napada.

26' 55:52 Vil Tomas u važnim trenucima iznuđuje prekršaj u reketu i staje na liniju penala. Izmena na obe strane, jer Dubljević i Cirbes napuštaju parket.

26' 53:52 Reglend igra veoma dobro večeras. Ubacio je polaganje za novih "minus 1", a potom nije uspeo da nabaci Cirbesu dodavanje za vođstvo.

25' 51:50 Reglend ponovo uzima loptu i iznuđuje prekršaj za bacanja. Crveno-beli su posle mnogo vremena na samo poen zaostatka.

24' 51:48 Trojke na obe strane! Reglend i Beron pogađaju za Zvezdu (na Cirbesove asistencije), a Vives uspeva da prvu uzvrati.

23' 48:40 Insistiraju igrači Valensije na napadima u reketu i to im donosi rezultat. Reglend na drugoj strani lepo prodire i ubacuje svoje prve poene u nastavku.

22' 46:40 Dubljević lako izbacuje Cirbesa iz ravnoteže i poentira, da vrati Valensiji maksimalnu prednost (46:37). Faje brzo odgovara trojkom.

21' 44:37 Cirbes je gledao loptu kako igra po obruču i ulazi u Zvezdin koš. Sastre je tako poentirao posle kontre, za "upis" u drugom delu meča.

- poluvreme -

Strelci:

Valensija: Laveri 2, Dio 2, Van Rosom 10 (2/3 za tri), Vil Tomas 2, Tobi 4, Dubljević 6 (5 sk), Vives 3, Martinez 4, Met Tomas 3, Sastre 6.

Zvezda: Reglend 6, Radanov 4, Perperoglu 7, Faje 6, Beron 5, Dobrić 2, Cirbes 4, Odžo 3 (5 sk).

20' Zvezda se odbranila u poslednjem napadu, sačuvavši podnošljivih "minus 5".

20' 42:37 Beron pogađa daleku "dvojku", izlaskom iz driblinga, a Faje potom poentira posle kontre, uz nedosuđeni prekršaj. Zvezda reaguje u završnici četvrtine.

20' 42:33 Reglend faulom uvodi Zvezdu u bonus, a Rafa Martinez dobija šansu da postavi maksimalno vođstvo Valensije. Pre toga ekipe odlaze na tajm-aut.

19' 40:33 Dubljević prima loptu u reketu i strpljivo gradi poziciju, za svoj šesti poen. Reglend ne uspeva da uzvrati sa poludistance.

19' 38:33 Faje ubacuje svoju prvu trojku, iz ugla.

18' Četvrti promašeni zicer crveno-belih (Beron), pa dobra odbrana na Vilu Tomasu, prinuđenom da napravi grešku u koracima.

17' 38:30 Van Rosom je praktično sam stvorio trenutnu prednost Valensije. Ubacio je još jednu trojku, šutem sa desne strane. Domaći su do sada pogodili pet trojki iz devet pokušaja.

16' 35:30 Izuzetno težak šut, ali i pogodak Bilija Berona. Ubacio je trojku iz desnog driblinga.

15' 35:27 Valensija je u ritmu, iako Radanov uzvraća udarce. Van Rosom je pogodio trojku sa osam metara. Razigrali su se domaći, pre svega iz čvrste odbrane.

15' 30:25 Prvi pogodak crveno-belih u drugoj četvrtini. Radanov je iznudio Tomasov prekršaj pri prodoru.

14' 30:23 Odžo bez reakcije gleda kako Dubljević kreće ka obruču i lako poentira. Valensija je u sve većem naletu (11:0), a Zvezda u sve većem napadačkom problemu.

13' 26:23 Zvezda promašuje u seriji, iako Odžo hvata ofanzivne skokove u seriji. Međutim, crveno-beli ne poentiraju ni iz ovog napada, a to kažnjava Met Tromas, "otvorenom" trojkom. Valensija je u seriji 7:0.

12' 23:23 Nižu se promašeni ziceri Zvezde. Doduše, Perperoglu je sada gađao iz ne baš lake pozicije. Van Rosom je to kaznio.

11' Perperoglu lepo pronalazi Odža, a on neshvatljivo promašuje zakucavanje, "obesivši" se za obruč pre nego što je probacio loptu kroz mrežicu.

- kraj prve četvrtine, 21:23 -

10' 19:23 Perperoglu pogađa prvu trojku, da opet "odlepi" Zvezdu na četiri poena. Njegov sedmi poen na utakmici.

9' 19:20 Tobi pogađa sa distance, gazeći liniju. Faje potom ulazi u igru i u prvom kontaktu sa loptom iznuđuje prekršaj u reketu.

9' 17:17 Kratko je trajala prednost Zvezde. Čović je izgubio loptu, a Giljem Vives istrčao kontru i poentirao pod faulom.

8' 14:17 Važan doprinos Odža. Dobio je loptu u reketu i poentirao uz nesportski prekršaj Majka Tobija. Zvezda opet vodi.

8' Ofanzivni skok Odža "ispravlja" Simanićev promašaj za tri poena. Dornekamp je potom napravio faul da uvede Valensiju u bonus.

7' 14:14 Cirbes hvata ofanzivni skok pored Dubljevića i mirnim pokušajem donosi Zvezdi izjednačenje. Dobar start nemačkog centra.

6' 11:10 Prva trojka na utakmici. Pogodio je Sastre.

5' 8:10 Bojan Dubljević, pa Rafa Martinez i Antoan Dio uvode domaće u napadački ritam, dok Reglend sada nalazi rešenja asistencijom. Ipak, Zvezdin "plej" je i promašio važan zicer.

4' 2:8 Laveri postiže prve poene za domaće, ali Reglend ne staje. Brzim poenima održava Zvezdinu prednost.

3' 0:6 Traje Zvezdin niz. Reglend je "napao" Dubljevića i poentirao polaganjem. Čvrsta odbrana Beograđana na početku utakmice.

2' 0:4 Reglend nalazi usamljenog Dobrića, a on lako koristi zicer, šutem o tablu.

1' 0:2 Džo Reglend utrčava prodorom i iznuđuje prekršaj pri šutu.

Startne petorke

VALENSIJA: Dio, Martinez, Dornekamp, Laberi, Dubljević

ZVEZDA: Reglend, Beron, Dobrić, Simanić, Cirbes.

Sudije: Petri Mantila, Jurgis Laurinavičijus, Tomaš Travicki

Drugi put u poslednjih nedelju dana, Crvena zvezda mts igra utakmicu Evrokupa u Španiji.

Ekipa Milana Tomića nastupiće u "La Fonteti", na parketu na kojem je prethodnih sezona pobeđivala domaću Valensiju, u utakmicama Evrolige.

Ove sezone, dva tima sreću se u Evrokupu, a sastavi imaju malo ili nimalo veze sa tim mečevima. Štaviše, Zvezda će nastupiti sa drugačijom postavom i u odnosu na duel protiv Unikahe prošle sedmice, jer je kapiten Branko Lazić ostao u Beogradu da sanira povredu mišića.

U njegovom odsustvu kapitensku, "traku" prvi put će poneti Ognjen Dobrić i izvešće ekipu na teren trostrukog šampiona Evrokupa, koji za sobom ima niz od šest uzastopnih pobeda u ovom takmičenju.

Kada je Zvezda u pitanju, neizvesno je da li će nastupiti "rovita" trojka Bili Beron - Maik Cirbes - Filip Čović, mada su svi otputovali sa ekipom u Španiju i trenirali pred meč.

Duel u "La Fonteti" sudiće trojka arbitara u sastavu Petri Mantila, Jurgis Laurinavičijus, Tomaš Travicki.

Pratite tekstualni prenos utakmice na MONDU od 20.45 časova.