Kakva glupost Aćerbija - ipak neće stići Zanetija!

Defanzivcu Lacija meč protiv Napolija bio je 149. uzastopni na kojem je nastupio, ali nije uspio da ga završi zbog crvenog kartona u 71. minutu, čime će njegov nevjerovatan niz biti prekinut nakon skoro tri i po godine.

Frančesku Aćerbiju meč protiv Napolija bio je 149. uzastopni na kojem je nastupio.

Ipak, i posljednji u tom nevjerovatnom nizu, koji će biti prekinut nakon skoro tri i po godine!

Naime, defanzivac Lacija nije propustio niti jedan susret još od 18. oktobra 2015. godine i bio je u prilici da se približi Havijeru Zanetiju, koji je u kontinuitetu za Inter igrao 162 utakmice.

Ali...

Iskusni fudbaler nije uspio da završi meč na "San Paolu" jer je zbog dva žuta kartona u 71. minutu morao van terena, što znači da će propustiti naredni duel protiv Juventusa.

Iako je Napoli nastupio oslabljen, bez povrijeđeih Mareka Hamšika i Vlada Kirikeša, te suspendovanih Kaludua Kulibalija, Lorenca Insinjea i Alana, na svom "San Paolu", u derbiju 20. kola Serije A, upisao je trijumf protiv Lacija.

I to sedmi u posljednjih osam susreta protiv "nebesko-plavih", a peti uzastopni.

NAPOLI - LACIO 2:1 (2:0)

Sa mnogo samopouzdanja krenuo je Lacio i mogao povesti već u petom minutu, kada je Sergej Milinković-Savić imao sjajnu šansu, šutirao glavom, ali je čuvar mreže domaćih Aleks Meret odbranio.

SASTAVI

NAPOLI (4-4-2): Meret - Malkvi, Albiol, Maksimović, Mario Rui - Kaljehon (88. Hisaj), Dijavara (72. Verdi), Zjelinski, Fabijan Ruis - Mertens (83. Unas), Milik.

LACIO (3-5-1-1): Strakoša - Felipe Luis (28. Bastos), Aćerbi, Radu - Lulić, Parolo, Lukas Leiva, Milinković-Savić (73. Patrik), Lukaku (46. Korea) - Luis Alberto, Imobile.

Poslije tog promašaja, domaćin je preuzeo inicijativu i potpuno zagospodario terenom.

U 12. minutu Lacio je imao mnogo sreće, kada je Akradijuš Milik topovski šutirao iz voleja, ali se ispriječila stativa.  Deset minuta kasnije Poljak je ponovo pogodio okvir gola, tačnije Tomas Strakoša uz pomoć stative nekako je uspio vrhovima prstiju da odbrani.

A onda, spasa za Rimljane više nije bilo.

Napoli je konačno u 34. minutu uspio krunisati bolju igru. Dris Mertens bio je asistent, a Hoze Kaljehon proslavio prvi gol u sezoni, poslije 1.235 "sušnih" minuta.

I to protiv svog omiljenog rivala, kojem je večeras "spakovao" šesti gol u karijeri.

"Blickrig" Napolitanaca kompletiran je samo tri minuta kasnije.

Milik je, poslije dvije pogođene stative, perfektno šutirao iz slobodnog udarca, a Strakoša ostao kao ukopan, bez šanse da odbrani izuzetno precizan udarac.

Bio je to 11. gol u sezoni za sjajnog poljskog napadača, kojim je Napoli na odmor otišao sa dva koraka prednosti.

Za Napoli je cijelu utakmicu odigrao Nikola Maksimović, Sergej Milinković-Savić (žuti karton) i Senad Lulić bili su starteri u timu Lacija, dok Crnogorac Adam Marušić nije igrao zbog suspenzije.

Ofanzivno su gosti ušli i u nastavak, ali su domaći ponovo uzvratili, i to još jednom pogođenim okvirom gola.

Nakon dvije stative Milika, prečku je pogodio Fabijan Ruis u 57. minutu.

Lacio je uspio da kazni promašaje Napolija i u 65. minutu smanji na 2:1 preko Ćire Imobilea, koji se praktično nije ni vidio do tog trenutka.

Ipak, poslije tog gola uslijedilo je već opisano isključenje Aćerbija, čime su šanse Lacija da se domogne bar boda potpuno izgubljene.

Iako su gosti i sa igračem manje bili konkretniji, nisu uspjeli drugi put da zatresu Meretovu mrežu.

Napoli je večerašnjim trijumfom smanjio zaostatak za Juventusom, ali "bjankoneri" svoj meč 20. kola igraju tek sutra, i to protiv posljednjeplasiranog Kjeva (20.30).