• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Gradiška je sada grad i evo šta to znači

Autori mondo.ba Autori Željko Svitlica

Usvajanjem Nacrta zakona o gradu Gradiška na sjednici Narodne skupštine prošle nedjelje, Republika Srpska je dobila još jedan grad. Tamo se nadaju da će novi status donijeti određene koristi.

 Gradiška je sada grad i evo šta to znači Izvor: Mondo/Dušan Volaš
Izvor: Mondo/Dušan Volaš

Opština je prije dvije godine pokrenula postupak za dodjelu statusa grada. Gradiška po posljednjem zvaničnom popisu stanovništva iz 2013. godine i podacima Zavoda za statistiku Republike Srpske, ima 49.196 stanovnika, od čega na samom području grada živi oko 14.000 stanovnika. 

Za status grada potrebno je da lokalna zajednica ima 50 hiljada stanovnika, ali Gradiška je ispunila drugi uslov: broj zaposlenih je veći od republičkog prosjeka.

''Broj zaposlenih lica na području opštine zaključno sa 30.6.2018. godine bio 10.187,'' objašnjeno nam je u opštini Gradiška. Tamo smo se raspitali šta znači to što će sada moći da se nazivaju gradom. 

"Zakonom o lokalnoj samoupravi, propisano je da Grad koji u svom sastavu nema opština, pored nadležnosti koje se zakonom dodjeljuju opštini, može da organizuje i poslove pravnog zastupanja pred sudovima i drugim organima u imovinsko-pravnim sporovima, u sporovima naplate za naknade i usluge i u radnim sporovima u skladu sa zakonom, kao i naplatu, kontrolu naplate i prinudnu naplatu izvornih prihoda budžeta grada", objašnjeno je u odgovori koji potpisuje Goran Subotić, načelnik Službe načelnika opštine.

Ranije je reorganizovana i Stanica javne bezbjednosti, koja je postala Policijska uprava i u čijoj nadležnosti je ne samo Gradiška već i obližnji Srbac. Pojedine institucije će takođe doživjeti reorganizaciju.

"Gradiška će nastojati i da, po ugledu i na druge lokalne zajednice koje su stekle status grada, budu formirane određene institucije, odnosno organizacione jedinice na njenom području koje su vezane za rad Tužilaštva, Okružnog suda i sl. te bi na taj način i građani lakše i jednostavnije ostvarivali svoja prava i obaveze, što bi uticalo i na bolji život građana. Kao jedan od prvih koraka po dobijanju statusa grada, jeste usklađivanje normativno-pravnih akata, te dalji rad na realizaciji započetih infrastukturnih projekata", dodaje Subotić.

U Gradišci ponavljaju da će sticanjem statusa grada, biti omugućeni lakši pristupi projektima fondova Evropske unije za dobijanje određenih sredstava, što se ističe kao značajna prednost.

Izvor: Mondo/Dušan Volaš

Grad se nalazi na samoj gradnici EU, a taj granični prelaz po kojem je Gradiška (za sada) najpoznatija je najprometniji u BiH. I to će se promijeniti kada konačno bude izgrađen novi most na Savi koji će spojiti autoput Banjaluka - Gradiška sa onim koji spaja Beograd i Zagreb i izmjestiti prekogranični saobraćaj iz centra grada.

Gradiška se statusom grada svrstala u "odabranu grupu" zajedno sa Trebinjem, Istočnim Sarajevom, Zvornikom, Bijeljinom, Dobojem, Prijedorom i Banjalukom.

Tri krajiška grada sada formiraju trougao u čijem središtu se nalazi planina Kozara. Banjaluka i Gradiška su povezani autoputem, a kako je više puta najavljeno i potpisano, ista veza će biti oformljena i između Banjaluke i Prijedora.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE