Opet poraz "orlova" u Talinu, drama se nastavlja!

Estonija u četvrtoj četvrtini nadigrala izabranike Aleksandra Đorđevića i odložila odluku o plasmanu na Mundobasket.

Opet poraz "orlova" u Talinu, drama se nastavlja! Izvor: MN PRESS

Reprezentacija Srbije nije iskoristila prvu "meč loptu" u L grupi kvalifikacija za Svetski kup u Kini.

Iako je Đorđevićeva četa imala sve u svojim rukama, vodila 57:49 u 31. minutu, loša odbrana tokom cele četvrte četvrtine i serija promašaja Miloša Teodosića u poslednjim minutima, odveli su "orlove" u neočekivani poraz.

Estonija - Srbija 71:70 (14:16, 17:18, 18:20, 22:16)!

Posle trojke Sandera Rajestea 10 sekundi pre kraja - do tada je igrao 31 minut i imao šut 0/5 - Teodosić je promašio trojku za izjednačenje, a Stevan Jelovac zabeležio skok u napadu i bio fauliran pri šutu za tri poena.

Nažalost, pogodio je samo prva dva slobodna bacanja i propustio šansu da izbori produžetak, dok očajnički pokušaj Dragana Milosavljevića nakon novog skoka nije došao ni do obruča.

S obzirom na pobedu Izraela nad Nemačkom 81:77, propala je mogućnost da Srbija na "mala vrata" ipak obezbedi prolaz, kolo pre kraja.

Odlučivaće tako meč Srbija - Izrael, u nedelju u dvorani "Aleksandar Nikolić".

S obzirom na sve izvesniju pobedu Grčke nad Gruzijom (meč je u toku), čak i novi poraz "orlova", ovog puta od direktnog konkurenta, lako bi mogao da bude dovoljan da Svetski kup 2019. ne prođe bez vicešampiona iz Španije 2014!

Samo je potrebno da ne bude više od 22 poena razlike, uz uslov da Gruzija na svom parketu ne dozvoli iznenađenje protiv Estonije. Ako Estonija bude slavila, onda bi se Izrael čak i minimalnom pobedom u Beogradu plasirao na Mundobasket.

GRUPA L - 9. kolo

Estonija - Srbija 71:70

Izrael - Nemačka 81:77 (15:19, 21:16, 18:17, 27:25)
/Klajn 14, 5sk - Gifaj 16, 4sk, 4as/

Grčka - Gruzija 81:69 (23:14, 21:17, 22:20, 15:18)
/Vasilopulos 15, 4as, Burusis 9, 10sk, 6as - Šermadini 26, 15sk, 3as/

TABELA: Grčka* 10-1, Nemačka* 9-2, Srbija 6-5, Izrael 5-6, Gruzija 5-6, Estonija 3-8.

PAROVI POSLEDNJEG KOLA (nedelja): Srbija - Izrael 16.00, Gruzija - Estonija 16.00, Nemačka - Grčka 18.00.

Poraz reprezentacije Srbije pri prvoj "meč lopti" za plasman na Svetsko prvenstvo u Kini.
Izvor: Youtube/FIBA

Postojala je pre ovog meča blaga bojazan da se ne ponovi istorija, poraz u Talinu u pretposlednjem kolu kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, septembra 2012, ali desilo se upravo to.

Iako su u prvom poluvremenu loše šutirali i pravili neke početničke greške u napadu, "orlovi" su skoro sve vreme vodili.

To što dobru odbranu nisu na vreme materijalizovali i stekli dvocifrenu prednost - što bi im omogućilo da igraju sa manje pritiska, a možda bi i obeshrabrilo rivala - osvetiće im se u poslednjih desetak minuta, kada su Estonci ubacili četiri od svojih devet trojki na ovoj utakmici.

Dok je Teodosić imao snage, služio ga je i šut i bio je na visokom nivou što se tiče organizacije napada. Imao je "dabl-dabl" učinak, nanizavši 10 asistencija iako su mu pojedini saigrači bili potpuno izvan ritma.

Doskorašnji plejmejker Los Anđeles Klipersa u 31. minutu je ubacio svoju četvrtu trojku iz šest pokušaja, da bi nakon toga ušao u fazu preteranog soliranja i sa pet uzastopnih promašaja van linije 6,75 metara - iz najbolje želje, razume se - doprineo preokretu.

Osim izgubljenih lopti, kojih su imali sedam više od protivnika (16:9), "orlovi" su nižim Estoncima dozvolili da posle promašaja uhvate čak 13 lopti pod našim košem. Svih tih grešaka, nesmotrenosti i propusta, na kraju je bilo taman toliko da Srbija doživi minimalan poraz i dovede u pitanje odlazak na Mundobasket.

Ali, i dalje je sve u našim rukama...

ESTONIJA: Drel 4, Rajeste 3 (5sk, 5as, 3izg), Treier, Lane 2, Talts 4 (5sk), Arbet 1 (3as), Kangur 4 (3sk), Nurger 9, Joesar 8 (9sk, 2ukr, 2blk), Kitsing 18 (trojke 4/7, 4sk), Pasoja, Kulamae 18 (trojke 3/6, 4as).

SRBIJA: Teodosić 16 (šut za dva 0/3, trojke 4/11, 10as, 2ukr, 5izg), Simonović, Jelovac 19 (8sk, 2blk), Paunić, Tepić 2 (4sk), Milosavljević 16 (4sk), Raduljica 8 (6sk, 3izg), Birčević 2, Jovanović, Đoković, Avramović 5, Gagić 2 (3sk).

UŽIVO

40' Faul nad Jelovcem pri šutu za tri poena, na tri sekunde pre kraja. Teodosić je prethodno promašio, a Jelovac uhvatio loptu...  Pogodio je dva, treće promašio, a Milosavljevićev šut u poslednjem sekundu bio je neprecizan - 71:70!

40' Teodosić je preuzeo odgovornost, ali nije uspeo da poentira. Promašio je trojku, pa bio zaustavljen u prodoru posle ofanzivnog skoka Jelovca. Na drugoj strani izrađena akcija Estonije, Rajeste dobija loptu sam u levom ćošku i pogađa - 71:68! Đorđević je uzeo tajm-aut, do kraja 10 sekundi.

39' Rajeste ima otvorenu poziciju, ali promašuje trojku. Raduljicin poluhorog je izblokiran u silaznoj putanji - 66:68, do kraja nešto manje od minut i po! Kulamae promašuje oba bacanja, ali lopta se vraća u ruke Kitsingu - 68:68.

38' Raduljica izblokiran na obruču, ali iz "drugog" napada pogađa Jelovac - 64:66. Estonija brzo uzvraća (66:66), a Teodosić promašuje treći uzastopni šut za tri poena.

37' Ukradena lopta Milosavljevića, pa ishitren šut Jelovca pri vođstvu 62:64. Prodor Kulamaea - 64:64.

35' Jelovac se trojkom iskupio za grešku u prethodnom napadu - 62:62! Estonija je bila u vođstvu, četvrtom trojkom Kitsinga (62:59, serija 13:2)... Po izgubljena lopta na obe strane, "egal" na ulasku u poslednjih pet minuta.

34' Kangur blokira Milosavljevića, a Kitsing trećom trojkom donosi izjednačenje - 59:59, nova serija 7:0, odnosno 10:2!

33' Koš Raduljice (52:59), pa faul pri šutu za tri poena (54:59) i greška u koracima. Đorđević ga povlači na klupu, ali Estonija nastavlja sa uspešnim potezima u napadu - 56:59.

32' Nesporazum Teodosića i Tepića u napadu, naša 12. izgubljena lopta. Kulamae trojkom uspeva da ponovo "zakuva" - 52:57.

31' Teodosić 4/6 za tri poena! Doneo je "orlovima" maksimalnih osam razlike - 49:57.

- Tepić pogađa dva bacanja, potom dobra odbrana i 49:54 na kraju treće četvrtine. Šut za tri poena: Estonija 5/17, Srbija 5/12.

29' Posle Kitsinga, za tri pogađa i Talts - 48:50. Milosavljević uspeva da "izmisli" poene u individualnoj akciji - 48:52.

28' Estonija je iz kontre prišla na 42:46, zatim promašila otvoren šut za tri poena... Jelovac precizan, lep "fejdavej"  - 42:48. Domaći uzvraćaju trojkom - 45:48.

26' Jelovac povećava na 39:45, nakon još jednog netačnog dodavanja Estonaca.

24' Odličan potez Milosavljevića, polaganje ispod ruke čuvara - 39:43! Estonija dva napada zaredom gubi loptu zbog lošeg dodavanja.

23' Po ko zna koji put primamo koš iz ofanzivnog skoka (39:39), zatim Milosavljević gubi loptu... Estonija je promašila trojku za vođstvo.

22' Treća trojka Teodosića - 33:37! Estonci mini-serijom 4:0 ponovo stižu do nerešenog rezultata.

- Šut "orlova" iz igre 47 odsto, od toga 11/22 za dva poena i 3/8 trojke, uz bacanja 3/6 još iz prve četvrtine. Iako znatno niži, Estonci dobro pariraju u skoku - 21:22 (8:4 ofanzivni). Srpski košarkaški izgubili su sedam lopti, a domaći samo tri.

- Strelci: Kulamae 11, Joesar 6, Nurger 5 - Milosavljević 11, Teodosić 6, Jelovac 6, Raduljica 4, Avramović 3, Birčević 2, Gagić 2.

20' Kulamae iz prodora smanjuje na 31:34, a Milosavljević u želji da odigra kontru "2 na 1" nekako "zaboravlja" loptu u nogama i vreme ističe... "Plus tri" na poluvremenu, uz mnogo promašaja, loš defanzivni skok i nekoliko lopti izgubljenih na gotovo smešan način.

20' Raspucao se Milosavljević u finišu druge četvrtine - 29:34. Estonija će posle tajm-auta imati vremena za pun napad.

18' Sjajan pas Teodosića i laki poeni Jelovca - 27:32.

17' Estonci dolaze do izjednačenja, opet iz ofanzivnog skoka - 27:27. Serija 7:0, kada se činilo da će "orlovi" potpuno preuzeti kontrolu... Milosavljević vraća prednost (27:30), trojkom nakon tajm-auta.

16' Gagić promašuje zakucavanje... Potom primamo trojku posle ofanzivnog skoka - 25:27. I prethodni koš Estonije postignut je posle skoka u napadu.

14' Estonci na momente deluju kao potpuni amateri, ali i naši igrači su napravili nekoliko neshvatljivih grešaka, čak i Teodosić, koji je lošim pasom otvorio kontru za 20:25.

13' Trojka Teodosića za 16:23, posle komplikovanja u prethodnom napadu, izgubljene lopte Jelovca, ali potom i blokade Simonovića, koji je sprečio lake poene Kitsinga na obruču.

12' Raduljica slab u defanzivnom skoku, potom pravi drugu ličnu.

11' Koš, pa blokada Jelovca - 14:18. Raduljica iz reketa povećava na 14:20.

- Šut iz igre "orlova" prilično slab 6/16 (38 odsto), slobodna bacanja takođe (3/6). Najbolji strelci su Teodosić i Avramović sa po tri poena.

10' "Orlovi" su imali pet poena prednosti (11:16), onda ponovo nisu nadgradili dobru odbranu efikasnim napadom i primili su trojku - 14:16. Raduljica potom promašuje oba bacanja... Kraj prve četvrtine.

7' Srbija je propustila dve-tri šanse da se značajnije "odlepi", pa je usledila trojka domaćih za 10:11.

5' Trojka Teodosića za prvo vođstvo - 7:9. Estonci pokušavaju da iskoriste prednost u brzini, ali posle dobrog početka mnogo greše, delom i zbog čvrste odbrane "orlova".

5' Gagić je postigao dva poena i udario jednu blokadu, ali se generalno nije najbolje snašao na terenu i sada ustupa mesto Raduljici. Domaćin vodi 7:4.

3' Prve poene za "orlove" postiže Milosavljević, koji je bio fauliran u kontri - 6:2.

2' Kulamae iz prodora povećava na 6:0. Mogli su Estonci još da odmaknu, ali su se spetljali i izgubili loptu.

1' Domaćin je maksimalno ozbiljno ušao u meč i vodi 4:0. Srbija je u dva napada promašila četiri šuta iz igre: Gagić dva pod košem, a Teodosić i Birčević trojke.

- "Starteri": Teodosić, Tepić, Milosavljević, Birčević, Gagić.

- Intonirane su "Bože pravde" i estonska himna. Dvorana "Saku Surhal" ispunjena je gotovo do poslednjeg mesta.

Situacija u ostalim grupama

Grupa I

Prošli: Španija i Turska. Kandidati za treće mesto: Crna Gora, Letonija i Ukrajina.

Grupa J

Prošla: Litvanija. Kandidati za drugo i treće mesto: Italija, Poljska, Mađarska i Hrvatska.

Grupa K

Prošli: Francuska i Češka. Kandidati za treće mesto: Rusija i Finska.

N A J A V A

Kvalifikacije za Svetski kup 2019. ušle su u samu završnicu. Ostalo je da se u okviru februarskog "prozora" odigraju još dva kola i biće poznata sva 32 učesnika velikog turnira u Kini.

Trenutno je osim domaćina nastup obezbedilo 17 selekcija, od toga sedam evropskih, a među najozbiljnijim kandidatima za jednu od preostalih pet "viza" na "starom kontinentu" nalazi se i reprezentacija Srbije.

Računica "orlova" je jasna - jedna pobeda, nad Estonijom ili u nedelju u Beogradu nad Izraelom, garantuje im učešće na Mundobasketu iz kvalifikacione grupe L, bez obzira na rezultate ostalih mečeva.

Pisali smo detaljno o kombinacijama koje izabranicima Aleksandra Đorđevića odgovaraju čak i ako dožive dva poraza, ali nadamo se i verujemo da aktuelni vicešampioni sveta neće na "mala vrata" otići da brane mesto na pobedničkom podijumu.

Naročito što će u dresu sa srpskim grbom prvi put od Olimpijskih igara u Rio de Žaneiru 2016. nastupiti virtuoz sa košarkaškom loptom, Miloš Teodosić!

Meč iz Talina pratimo u tekstualnom prenosu...

ĐORĐEVIĆEV POSLEDNJI RAPORT: Teu nedostaje svega, ali ne i talenta