• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Modriča: Kraj ekološkog problema "Gudronska jama"?

Autori mondo.ba Autori Brankica Spasenić

Stanovnici opštine Modriča već 50 godina upozoravaju nadležne opštinske i republičke vlasti na jedan od najvećih ekoloških problema u Republici Srpskoj, takozvanu "Gudronsku jamu" u ovom mjestu.

 Modriča: Kraj ekološkog problema "Gudronska jama"? Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

Prema najavama iz Vlade RS ovaj problem bi uskoro konačno trebalo da bude riješen, te je rješavanje "Gudronske jame" prvi projekat koji će RS kandidovati za dodjelu donatorskih sredstava namijenjenih za zaštitu životne sredine.

Najavio je ovo prije nekoliko dana premijer RS Radovan Višković, koji je o ovoj problematici govorio na sjednici Narodne skupštine RS.

Na lokaciji "Gudronska jama" u Modriči se od 1967.godine odlaže otpadno ulje i drugi toksični otpad iz rafinerije, a radi se o hiljadama tona koje su ovdje izlivene.

"U Modriči, ali i Brodu, taj opasni materijal u tečnom stanju se nalazi u jamama i tako stoji godinama. Na neki način prijeti ljudima i zagađuje životnu sredinu. Prije nekoliko dana razgovarao sam sa resornom ministarkom Srebrenkom Golić da kod aplikacije za nova donatorska sredstva koja se dodjeljuju za zaštitu životne sredine, ovo bude prvi od projekata koje će RS kandidovati", kazao je premijer Višković.

On je objasnio da se opasni materijal prvo mora prevesti iz tečnog u čvrsto stanje, a onda ga je neophodno transportovati u neku od zemalja koje imaju registrovane spalionice za takvu vrstu otrova.

"Učinićemo sve da što prije dođemo do novačnih sredstava, koja nisu uopšte beznačajna, da bi se to pitanje riješilo. Kada se to odveze i spali, treba revitalizovati postojeće zemljište i zaštiti životnu sredinu na tim prostorima", istakao je Višković.

Gordana Vidović, inače poslanik u NSRS, a koja dolazi sa ovog područja, upozorava da je ovo problem čije se rješavanje odlaže već decenijama.

"Znamo da rješavanje tog problema iziskuje velika finansijska sredstva, ali mi imamo poljoprivredno zemljište na kojem ne možemo proizvoditi organsku hranu, jer stručnjaci koji na tom području obavljaju analizu, ne daju pozitivno mišljenje zbog gudrona", istakla je Vidović.

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE