Burić zaustavljao, Prce rešetao Fince

Nikola Prce sa deset golova i Benjamin Burić sa 14 odbrana predvodili "zmajeve" do velike pobjede 30:26 u Finskoj.

Rukometni “zmajevi” dvomečom protiv Finske odlučuju o svojoj sudbini u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2020, a sudeći prema partiji u finskoj Vanti gledaćemo ih na evropskoj smotri u Austriji, Norveškoj i Švedskoj.

Reprezentacija BIH savladala je Finsku 30:26 u trećem kolu Pete grupe kvalifikacija i napravila veliki korak ka Evropskom prvenstvu.

"Zmajevi" su upisali važnu pobjedu i ispisali prelijepu pozivnicu za nedjeljni duel sa Fincima u tuzlanskom Mejdanu.

Finci su dan pred utakmicu ostali bez jedne od svojih glavnih zvijezda, Nika Ronberga, ali i BIH je bila bez čak četvorice  standardnih reprezentativaca -  Vranješa, Karačića, Tarabokiju i Vegara.

Uprkos tome selekcija Bilala Šumana odigrala je vrlo dobar meč u kojem su briljirali Nikola Prce i Benjamin Burić.

Lijevi bek "zmajeva" postigao je deset golova, a na drugoj strani Benjamin Burić je sjajno branio i upisao  14. odbrana od kojih su tri bile u prelomnim trenucima.

Benjamin je u posljednjem minutu prvog poluvremena odbranio zicer Finaca koji su imali priliku da dođu do egala, a odmah potom njegov brat blizanac Senjamin pogodio je za 15:13 poslije prvih 30 minuta u kojima smo vidjeli dobru igru zmajeva, ali i pad koji ih je mogao koštati prednosti.

Nikola Prce bio je stopostotan u prvom poluvremenu, a Finci su iskoristili trenutak kada je izašao da se odmori da priđu, međutim, braća Burić potrudila su se da BIH ima "plus dva" na poluvremenu.

Iskoristili su "zmajevi" isključenje Maksa Granlunda da se malo odlijepe, a onda serijom 4:0 otišli na maksimalnih sedam golova prednosti - 21:14.

Sve je funkcionisalo savršeno u tim trenucima, Prce je bio na 8/8, a svoj prvenac u dresu sa nacionalnim grbom postigao je Hamidović.

Serijom 3:0 Finci su "prepolovili" zaostatak, a vrlo brzo smanjili i na "minus dva" i vratili neizvjesnost.

Ponovo su braća Burić imali svoj minut, ponovo odbrana zicer i gol Senjamina na drugoj strani, ali Finci se nisu predavali, međutim, Panić je u ključnim trenucima preuzimao odgovornost i pogađao.

Golman "zmajeva" skinuo je novi zicer na 28:25, potom upisao i 14. odbranu, a Panić je sedmim golom dvije minute prije kraja otklonio sve dileme oko pobjednika.

Tačku na "i" stavio je Senjamin Burić nekih 50 sekundi prije kraja za konačnih 30:26 i ogromnu pobjedu "zmajeva!

Prce je postigao deset, Panić je dodao sedam golova, a Senjamin Burić četiri, uz 14 sjajnih odbrana Benjamina Burića.

Na drugoj strani Taminen, Helakoski i Maks Granlund su postigli po pet pogodaka.

TOK MEČA:

KRAJ UTAKMICE!

26:30 Sve je gotovo! Senjamin Burić pogađa u posljednjem minutu utakmice.

26:29 Maks Granlund je ispalio projektil

25:29 Sedmi gol Panića, dvije minute do kraja

Panić nije uspio pogoditi desno rukom, ali Burić brani na drugoj strani.

BUUUURIIIIIIIĆ! Nevjerovatna odbrana Benjamina Burića, ovog puta skinuo je zicer Koljonenu za ukupno 13. odbranu večeras.

25:28 Toromanović se izborio na "crti" i pogodio, a potom Finci prave grešku u koracima. "Zmajevi" sada mogu na "plus četiri".

25:27 Helakoski smanjuje pet minuta prije kraja

24:27 PRCE!!! Deseti gol lijevog beka "zmajeva"! Finci traže tajm-aut

Benjamin Burić upisao je 12. odbranu!

24:26 Panić postiže svoj šesti gol!

24:25 Taminen pogađa poslije promašaja na obje strane. Osam minuta je do kraja

23:25 Pobjegao je Martin Toromanoviću i postigao svoj četvrti gol.

22:25 Skoro preslikana situacija iz finiša prvog poluvremena. ponovo je Benjamin odbranio zicer, a odmah potom Senjamin pogodio!

Burić je ponovo junak BIH! Koljonen je sam istrčao kontru i mogao da vrati Fince na samo gol zaostatka, ali je Burić odbranio zicer.

22:24 Helakoski je smanjio

21:24 Panić je preuzeo odgovornost. Njegov peti gol.

Imali su "zmajevi" sada malo i sreće,  poslije još jedne neuspješne akcije, Maks Granlund napravio je probijanje na drugoj strani

21:23 Robin Granlund kažnjava izgubljenu loptu u napadu

20:23 Petnaest minuta ostalo je do kraja utakmice

19:22 Odmah su smanjili Finci

18:22 Ponovo Prce!

18:21 Osma odbrana Makele omogućila je Martinu da postigne novi gol

17:21 Nekoliko promašaja BIH i Finska je to iskoristila da se golom Maksa Granlunda približi na četiri razlike. Bilal Šuman odmah je zatražio tajm-aut

16:21 Fors postiže svoj prvi gol

15:21Helakoski je ponovo lijepo pogodio. Ipak, odmah poslije toga će na hlađenje zbog prigovora sudiji poslije izgubljene lopte.

14:21 Prijetio je pasivan napada "zmajevima", ali Panić pogađa u sedmom minutu nastavka

14:20 Sada Panić pogađa za maksimalnih "plus šest"

14:19 Hamidović postiže prvenac za reprezentaciju

14:18 Prce i dalje stopostotan! 8/8!

14:17 Mladi Martin pogađa mrežu Burića

13:17 Burić brani, a Terzić sa svoje polovine pogađa praznu mrežu Finske

13:16 Prce pogađa sedmerac. BiH ima i igrača više pošto je isključen Maks Granlund.

KRAJ PRVOG POLUVREMENA

13:15 Finci nisu uspjeli da postignu gol u posljednjih nekoliko sekundi prvog dijela.

BURIĆ! Njegov brat blizanac, Senjamin pogađa za dva gola prednosti poslije 30 minuta.

BURIĆ! Golman "zmajeva" Benjamin Burić odbranio je zicer u posljednjem minutu prvog poluvremena.

Burić šestom odbranom sprečava egal! Odbranio je pokušaj Helakoskija.

13:14 Finska se vratila na samo gol zaostatka. Pogodio je Maks Granlund

12:14 Prelijep gol Helakoskija

11:14 Potez selektora BIH je odmah urodio plodom. 6/6 za Prcea

11:13 Sjoman pogađa, a Šuman vraća na teren Prcea koji je odmarao

10:13 Martin je smanjio na tri gola razlike, Šuman je zvao tajm-aut

9:13 Imali smo napad za "plus šest" ali je Herceg je izgubio loptu i Koljonen je smanjio

8:12 Taminen iz sedmerca u 22. minutu prekida seriju "zmajeva"

7:12 Nuić završava brzu kontru BIH. Tajm-aut finskog selektora Kaja Kekija.

5:6 Peti gol Prcea za vođstvo "zmajeva"

Terzić je pokušao ponovo iznenaditi Makelu, ali golman Finske upisao je četvrtu odbranu

5:5 Novi gol Prcea

5:4 Taminen pogađa za vođstvo Finske poslije deset minuta. BiH je sada kompletna

4:4 Odbranila se BIH sa igračem manje poslije isključenja Prcea, ali Makela brani zicer Predragoviću

3:4 Prce!!! Tri od tri za beka "zmajeva" u dosadašnjem

3:2 Taminen je izjednačio, a poslije lošeg pokušaja "brzog centra" Sjoman je doveo Finsku u vođstvo

1:2 Terzić je istrčao u napad poslije promašaja domaćih i sam završio solo akciju