Real serijom 26:2 do trećeg mesta u Evropi

Fenerbahče krajem treće četvrtine vodio, pa u narednih devet minuta doživeo potpuni slom.

Prošle godine finalisti, sada akteri "utešne" utakmice za treće mesto na Fajnal foru Evrolige, Real Madrid i Fenerbahče pružili su publici u Vitoriji dobru košarkašku predstavu, a prevagnuo je veći izbor kvalitetnih igrača koji je imao Pablo Laso.

Real - Fenerbahče 94:75 (24:16, 14:24, 31:23, 25:12)!

"Kraljevići" su, kao i u polufinalu protiv CSKA, počeli odlično, vodili su 22:9, ali izabranici Željka Obradovića brzo su uhvatili priključak. Polovinom druge deonice prešli su u vođstvo i dugo se činilo da će to biti izjednačena utakmica, u kojoj se pobednik neće znati do poslednjeg sekunda.

Oba tima imala su periode u kojima su nadigrali rivala, recimo u 25. minutu bilo je 56:50 za Real, pa je Fener uzvratio serijom od 10:0, uz jednu trojku Marka Gudurića i dve Kostasa Slukasa - 56:60.

U 28. minutu je Gudurić pogodio prvo i promašio drugo slobodno bacanje i prvak Turske vodio je 61:58. Na drugoj strani je Fakundo Kampaco na isteku napada ubacio neverovatnu trojku i time započeo veliki, ujedno i odlučujući preokret Madriđana.

Serijom od 9:0 stekli su obećavajućih "plus šest" (67:61), Sinan Guler i Gustavo Ajon poentirali su za 69:63 na kraju treće četvrtine, da bi četvrta donela Realovu dominaciju i čak 14 poena zaredom momaka u belim dresovima.

Pre nego što je u 37. minutu Erik Grin "otvorio račun" Fenerbahčea u poslednjem kvartalu, Real je već imao nedostižno vođstvo od 84:63, a njegova serija nakon onog Gudurićevog bacanja iznosila je neverovatnih 26:2!

Kao da tako ubedljiv poraz oslabljenog tima nije bio dovoljan za kraj ovog vikenda, Obradović i Fener su posle Lovernja i Datomea možda izgubili i Grina za finiš sezone. Američki bek sam se povredio prilikom jedne kretnje u odbrani, nakon čega je tek uz pomoć fizioterapeuta napustio teren...

Ovo je drugi put otkako je Željko Obradović trener Fenerbahčea da je ekipa završila Fajnal for kao poslednja. To se desilo u Madridu 2015, a potom su tri sezone zaredom igrali finale, osvojivši jednu titulu, u Istanbulu 2017.

Real je samo jedno od prethodnih pet učešća na Fajnal foru završio utakmicom za treće mesto, pre dve godine u Istanbulu. U četiri finala u periodu 2013-2018 imao je učinak 2-2.

Gubio je mečeve za titulu u Londonu 2013. i Milanu 2014, a šampion postao u Madridu 2015. i Beogradu prošle godine. Ovog puta, u finalu su Efes i CSKA...

REAL: Kozer 13, Fernandez 6 (5as), Kampaco 12 (3sk, 15as, 3ukr), Rejes 6, Ajon 23 (za dva 11/11, bacanja 1/4, 11sk, 3as), Justa 2, Kerol 8, Tavares 2 (4sk), Ljulj 4, Dek 3, Prepelič 3, Tompkins 12 (5sk, 2as, 3izg).

FENERBAHČE: Grin 4, Meli 7 (5sk), Hersek, Mahmutoglu 14 (trojke 3/5, 3as), Kalinić 8 (trojke 2/4, 3sk), Biberović, Slukas 17 (6as, 4izg), Arna, Gudurić 11 (trojke 2/6, 3ukr), Veseli 6 (3ukr), Guler 4, Duverioglu 4 (9sk, 2as, 3izg).