Šveđani i Španci sigurni, remi u Podgorici

Srbija najgore prošla ovog petka. Čak su i Farani uspjeli da daju gol Španiji, podjela bodova u Podgorici, Malta, Sjeverna Makedonija i Letonija primile manje golova od "orlova", kojima dodatno ne ide u prilog remi u Viljnusu.

EURO-2020-kvalifikacije-rezultati Izvor: MN PRESS

Nije bilo izrazitog derbija prvog dana junskih utakmica u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo 2020, ali ni većih iznenađenja.

Najveće je sigurno ubjedljiv poraz Srbije u Ukrajini. Čak su i Farska Ostrva bolje prošla u duelu sa Španijom (1:4), nego "orlovi" u Lavovu, gdje ih je četa Andreja Ševčenka ponizila "petardom".

Bolje je prošla i Malta, kojoj su Šveđani "spakovali" tri komada, pa i Letonija, koja je kod kuće izgubila od Izraela takođe 0:3. Šta tek onda reći za minimalan poraz Sjeverne Makedonije u duelu sa favorizovanom Poljskom ili bod ''Kosova'' u Podgorici.

Ono što, ipak, direktno ne ide u prilog Srbiji od današnjih rezultata, jeste remi Litvanije i Luksemburga - 1:1, kojim su izabranici Mladena Krstajića poslati na posljednje mesto Grupe B poslije dvije odigrane utakmice.

A, "orlovima" u ponedjeljak predstoji duel baš sa Litvancima koji su se trgli u finišu i uprkos igraču manje od 42. minuta (Mikoliunas), uspjeli da dođu do boda poslije očigledno "nagazne mine" u ovoj grupi - Luksemburga.

Poslije pobjede na domaćem terenu (2:1), Luksemburg je vodio u Viljnusu od 20. minuta golom Rodrigeza, ali ih je pomenuto isključenje desnog beka domaćih izgleda opustilo, što su Litvanci iskoristili i u 74. minutu preko Novikovasa stigli do izjednačenja. U posljednjim trenucima meča je i Vorobjovas dobio drugi žuti karton, pa će i on propustiti gostovanje u Beogradu...

Dva rezultata koji bi se mogli posebno izdvojiti dogodili su se na sjeveru Evrope, gdje su Danska remijem sa Republikom Irskom (1:1), a Norveška sa Rumunijom (2:2) značajno umanjili šanse da se domognu jednog od prva dva mjesta u grupi i plasiraju na predstojeće Evropsko prvenstvo.

I jedni i drugi bili su blizu pobjeda, ali su Rumuni preko Kešerua uspeli da u 76. i drugom minutu nadoknade izbjegnu poraz, dok su Irci u Kopenhagenu stigli do boda golom u 85. minutu.

REZULATI:

Grupa A

Češka - Bugarska 2:1 (1:1)
/Šik 20, 50 - Isa 3/

Crna Gora - ''Kosovo'' 1:1 (0:1)
/Mugoša 69 - Rašica 24/

TABELA: Engleska (2 utakmice) 6 bodova, Češka (2) 3, Bugarska (3) 2, ''Kosovo'' (2) 2, Crna Gora (3) 2.
10. jun: Bugarska - "Kosovo", Češka - Crna Gora.

Grupa B

Litvanija - Luksemburg 1:1 (0:1)
/Novikovas 74 - Rodrigez 20/

Ukrajina - Srbija 5:0 (2:0)
/Cigankov 26, 28, Konopljanka 46, 75, Jaremčuk 59/

TABELA: Ukrajina (3 utakmice) 7 bodova, Luksemburg (3) 4, Portugal (2) 2, Litvanija (2) 1, Srbija (2) 1.
10. jun: Srbija - Litvanija, Ukrajina - Luksemburg.

Grupa D

Gruzija - Gibraltar 3:0 (1:0)
/Gvila 30, Papunašvili 59, Arveladze 76/

Danska - Republika Irska 1:1 (0:0)
/Hojbjerg 76 - Dafi 85/

TABELA: Republika Irska (3 utakmice) 7 bodova, Švajcarska (2) 4, Gruzija (3) 3, Danska (2) 2, Gibraltar (2) 0.
10. jun: Danska - Gruzija, Severna Irska - Gibraltar.