ISTORIJA: BiH prvi put na Evropskom prvenstvu!

Rukometaši Bosne i Hercegovine pobjedom u Ostravi protiv Češke 24:23 prvi put u istoriji izborili plasman na prvenstvo Evrope, koje će naredne godine biti odigrano u Austriji, Norveškoj i Švedskoj.

Rukometna reprezentacija BiH prva je bh. selekcija koja će kompletirati nastupe na oba velika takmičenja, Evropskom i Svjetskom prvenstvu!

Rukometni "zmajevi" pobjedom u Ostravi protiv Češke 24:23 prvi put u istoriji izborili su plasman na prvenstvo Evrope, koje će naredne godine biti odigrano u Austriji, Norveškoj i Švedskoj.

ČEŠKA - BIH 23:24 (10:11)

...
Izvor: Dailymotion/viralwebclips

Izabranici Bilala Šumana odigrali su odličan meč na gostovanju kod prvoplasirane ekipe u grupi 5, te trijumfalno okončali kvalifikacije i kao najbolja trećeplasirana selekcija izborili plasman na EP.

Ne tako kvalitetan, ali izuzetno borben meč, vidjeli su gledaoci u Ostravi.

Koliko se igralo čvrsto, najbolje govori podatak da su se ekipe od prvog do 53. minuta smjenjivale u vođstvu. Konstantno se igralo gol za gol, a niti jedna od selekcija nije uspjela steći veću prednost od jednog gola.

Tek u 53. minutu Česi su poveli 21:19 i činilo se tada da će doći do trijumfa. Ipak, "zmajevi" su sjajno odigrali u finišu, serijom 3:0 stigli do preokreta i stečenu prednost sačuvali do kraja.

Ivan Karačić je golom u posljednjem minutu, u koji je BiH ušla sa igračem manje, osigurao prednost i tada je bilo jasno da će BiH prvi put učestvovati na EP, s obzirom da je za plasman na kontinentalnu smotru bio dovoljan i remi.

...

Ipak, "zmajevi" su se uspjeli odbraniti i upisati veliki trijumf u Češkoj, koji će zlatnim slovima biti upisan u istoriju bh. rukometa.

BiH je do jednog od najvažnijih trijumfa u istoriji predvodio sjajni Nikola Prce, strijelac 10 pogodaka, dok domaćim nije pomogla ni odlična partija golmana Martina Galije, koji je zabilježio 13 odbrana. Leoš Petrovski bio je najefikasniji u češkim redovima sa sedam pogodaka.

Poslije učešća na Svjetskom prvenstvu 2015. godine u Kataru, BiH će sada igrati i na drugom velikom takmičnju - 14. Evropskom prvenstvu.

Žrijebanje grupa na programu je već 28. juna, dok će EP početi 8. januara sljedeće godine.

TABELA GRUPE 5

Češka 8 bodova, Bjelorusija 8, BiH 8, Finska 0.

Biće to prvo prvenstvo Starog kontinenta na kojem će učestvovati 24 selekcije, a koje će biti igrano u tri države i šest gradova: Austriji (Beču i Gracu), Norveškoj (Trondhajm) i Švedskoj (Štokholm, Malme i Geteborg).

TOK UTAKMICE:

60 - KRAJ UTAKMICE, BIH JE NA EVROPSKOM PRVENSTVU!

60 - Dvadesetak sekundi do kraja, BiH vodi, a na Evropsko prvenstvo vodi je i remi.

60 - 23:24 - KARAČIĆ POGAĐA ZA EP!

60 - BiH sa igračem manje u posljednjih 40 sekundi.

59 - Nešto više od minut do kraja, Šuman traži tajm-aut.

59 - 23:23 - Petrovski postiže sedmi gol.

58 - 22:23 - Karačić je iznudio sedmerac, a Prce postigao 10. gol!

57 - 22:22 - Ponovo Petrovski.

56 - 21:22 - Serija BiH 3:0, Haseljić je realizovao brzu kontru za preokret.

55 - 21:21 - Burić pogađa, vraćaju se "zmajevi" u egal.

54 - 21:20 - Haseljić vraća na "minus jedan".

53 - 21:19 - Ždrahala je izborio sedmerac, a onda ga i realizovao. Česi prvi put dolaze do dva gola prednosti.

52 - Galija je upisao 13. odbranu.

50 - 20:19 - Babak pogađa i donosi prednost Češkoj 10 minuta prije kraja.

50 - Petrovski pogađa prečku, biće minut predaha.

50 - Punih 50 minuta igra se gol za gol, niko još nije imao prednost od dva gola!

49 - 19:19 - Novo izjednačenje, Ždrahala je pogodio.

48 - 18:19 - Nije Česima pomogao ni novi golman Mrkva - Prce ponovo pogađa. Postigao je devet od ukupno 19 golova BiH.

48 - Isključenje za Petrovskog, "zmajevi" će imati priliku za novo vođstvo sa sedam metara.

47 - 18:18 - Karačić postiže prvi gol, Galija je ovaj put bio nemoćan. Nastavlja se drama u Ostravi.

46 - 18:17 - Hrstka uzvraća.

45 - 17:17 - Prce je nezaustavljiv, osmi njegov gol, na 15 minuta do kraja utakmice.

44 - 17:16 - Petrovski je siguran, Šuman traži tajm-aut.

43 - 16:16 - Imala je BiH priliku za dva gola prednosti, prvi put na utakmici, ali nisu "zmajevi" bili precizni, tačnije Galija je dva puta sjajno intervenisao. Kaznio je to Kašparek i izjednačio rezultat.

41 - Sjajni Burić. Prvo je odbranio "zicer" Petrovskom, a sada i sedmerac Hrstki.

40 - 15:16 - Prce je u seriji, BiH ponovo vodi, njegov sedmi gol danas.

39 - 15:15 - Prce siguran sa sedam metara.

38 - 15:14 - Bečvar, za novo vođstvo domaćih.

37 - 14:14 - Sedmerac za Češku, Panić je isključen, a Hrstka pogađa. Nastavlja se igra gol za gol kao i u prvom poluvremenu.

36 - 13:14 - Ponovo vodi bh. tim - Prce je strijelac.

35 - 13:13 - Kašparek je precizan.

34 - 12:13 - Koristi to odmah Ovčina, za novu prednost BiH.

34 - Novo isključenje za domaćina, Bečvar će na dvominutni predah.

33 - 12:12 - Burić vrlo brzo vraća egal.

32 - 12:11 - Još jedan gol najraspoloženijeg domaćeg igrača Petrovskog, Česi vode sa igračem manje.

31 - Tri isključenja večeras za Čehe, sve tri za Štepana Zemana! Treći put će na prinudno hlađenje, ovaj put do kraja meča. Automatski je zaradio crveni karton i njega večeras više nećemo gledati na terenu.

31 - 11:11 - Petrovski pogađa nakon nepunih pola minuta, na drugoj strani Galija brani.

31 - Počelo je drugo poluvrijeme, prvi napad za Čehe.

Poluvrijeme: Izuzetno borbena utakmica u Ostravi, a nakon prvih 30 minuta "zmajevi" imaju gol prednosti (10:11). Niti jedna ekipa nije uspjela doći do vođstva od dva gola, što dovoljno govori kako se igra u Češkoj. Izabranici Bilala Šumana mnogo konkretniji nego u prethodnom duelu sa Bjelorusijom.

30 - 10:11 - Perić vodi BiH na odmor sa golom prednosti.

28 - 10:10 - Još jedan sedmerac za domaće, četvrti. Gašparek ga je izborio, a Hrstka pretvara u novo izjednačenje.

27 - 9:10 - Sada je precizan, u brzom kontranapadu.

26 - Ovčina pogađa stativu.

25 - 9:9 - Petrovski vraća stvari na početak.

25 - 8:9 - Prce je precizan četvrti put danas, BiH ponovo vodi.

25 - Čvrsto se igra na obje strane, Karačić je sada iznudio prvi sedmerac za BiH.

24 - Sjajna akcija Čeha, napravili su višak na krilu, ali Burić je sjajan.

23 - 8:8 - Istom mjerom uzvraća Babak.

23 - 7:8 - Prce, njegov treći gol.

22 - 7:7 - Petrovski kupi loptu u skoku i pogađa za još jedno izjednačenje.

21 - Češka bez gola punih sedam minuta, još su Česi imali i dva igrača više.

20 - 6:7 - Panić je precizan, od prečku i leđa golmana Galije, pogađa za vođstvo sa igračem manje.

19 - Odbranili su se gosti, Česi su ponovo pogodili okvir gola.

19 - Novo isključenje za "zmajeve", na prinudnu pauzu moraće i Terzić. BiH trenutno sa dva igrača manje.

18 - Ponovo brani odlični Galija, period bez golova na obje strane.

18 - Sedmerac sada za Češku, uz isključenje Ovčine, prvo za goste večeras. Ali Babak šutira visoko preko gola.

17 - Mnogo bolje bh. tim djeluje večeras nego prije par dana protiv Bjelorusije u Tuzli.

16 - Već četvrta odbrana Galije, ostaje 6:6.

15 - 6:6 - BiH stiže do izjednačenja sa igračem više, Prce je strijelac.

14 - Ponovo je Zeman isključen, drugi put za nepunih 15 minuta.

14 - 6:5 - Petrovski je usamljen pred golom Burića, koristi to i pogađa za novo vođstvo Čeha.

13 - 5:5 - Ovčina pogađa s krila.

12 - 5:4 - Mini-serija domaćih, Hrstka je pogodio za preokret.

11 - 4:4 - Domaći su kompletni i preko Babaka stižu do egala, i to nakon sedmerca.

11 - 3:4 - Sjajno brani i golman domaćih, 40-godišnji Martin Galija, ali drugi put nije imao šanse. Prce je strijelac.

10 - 3:3 - Horak pogađa za novo izjednačenje.

9 - 2:3 - Prvo vođstvo BiH, i to pogotkom čuvara mreže Burića sa gola na gol. Dosuđeno je probijanje tokom napada domaćih, koji sa igračem manje nisu uspjeli da se vrate, što je Burić kaznio i nakon dvije odbrane upisao i gol.

8 - Nisu uspjeli "zmajevi" u prvom pokušaju doči do prednosti, ali ponovo je Burić na drugoj strani sjajno odbranio. BiH će prvi put imati igrača više na terenu. Zeman je isključen, a Panić neprecizan, šutirao je preko gola.

5 - Odlična odbrana Benjamina Burića, BiH će imati priliku za prvo vođstvo.

4 - 2:2 - Igra se gol za gol, Senjamin Burić je precizan.

3 - 2:1 - Zeman sam na šest metara, ponovo Česi vode.

3 - 1:1 - Panić, za izjednačenje.

2 - 1:0 - Prvi sedmerac na meču, Babak pogađa za vođstvo domaćih.

1 - Počela je utakmica.

NAJAVA UTAKMICE:

Posljednji meč u kvalifikacijama za Evropsko prvenstvo u Austriji, Norveškoj i Švedskoj 2020. godine, rukometaši BiH odigraće večeras u Ostravi protiv lidera grupe 5 Češke.

"Zmajevima" je za plasman na prvenstvo Starog kontinenta potrebna pobjeda ili remi, a ukoliko izabranici Bilala Šumana dožive poraz, moraće osluškivati rezultate u drugim grupama, kako bi eventualno plasman na EP izborili kao jedna od četiri najbolje trećeplasirane ekipe.