• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Trebate na operaciju? Najduže liste za oči i vene

Autori mondo.ba Autori Brankica Spasenić

Bolnica u Zvorniku i "Sveti vračevi" u Bijeljini jedine su javne zdravstvene ustanove u Republici Srpskoj u kojima nema listi čekanja na operaciju ni za jednu hiruršku granu.

 Trebate na operaciju? Najduže liste za oči i vene  Izvor: MONDO/ Vedran Ševčuk

U ostalim bolnicama, te Univerzitetsko-kliničkom centru RS u Banjaluci, na operacije se čeka od nekoliko dana do godinu.

S obzirom na podatke koje su dostavile sve zdravstvene ustanove u Srpskoj, najduže se čeka na operacije očiju i vena.

Kada je u pitanju najveća zdravstvena ustanova, UKC RS u Banjaluci, operativni zahvati se najbrže zakazuju na Кlinici za dječiju hirurgiju, te Službi za neurohirurgiju i čekaju se oko sedam dana.

Rok čekanja na Кlinici za plastično-rekonstruktivnu hirurgiju je do mjesec dana, koliko se čeka i na Klinici za bolesti uha, grla i nosa.

"Zahvati na štitnim i paraštitnim žlijezdama kod benignih oboljenja obavljaju se u roku do tri mjeseca, a zahvati na plućima se operišu uvijek u roku mjesec dana", naveli su Službi za torakalnu hirurgiju UKC RS.

U Službi za vaskularnu hirurgiju navode da se na operativne zahvate na arterijama čeka do mjesec dana, a na venama je duže i iznosi od jednog do 12 mjeseci.

"Za operativne zahvate na kapcima i konjuktivi, operacije se rade odmah ili kroz nekoliko dana. Najveći broj operativnih zahvata čine operacije katarakte. Za pacijente koji imaju binokularno lošu vidnu oštrinu, operacija katarakte se radi odmah po dobijanju internističke ili anesteziološke saglasnosti. Za pacijente koji imaju početnu kataraktu, operativni zahvati se zakazuju kroz godinu dana uz redovne kontrolne preglede na svaka tri mjeseca. Ukoliko se na kontrolnim pregledima utvrdi pogoršanje vidne oštrine i ovi pacijenti se operišu odmah", istakli su u Кlinici za očne bolesti UKC RS.

Ljekari Кlinike za opštu i abdominalnu hirurgiju ističu da se na ovoj klinici na velike operativne zahvate čeka do 20 dana, a za male, poput operacije žuči ili kile, do dva mjeseca.

"Čekanja za akutna stanja i hitne operativne zahvate nema ni u jednoj zdravstvenoj ustanovi bez obzira na granu medicine i operativni zahvati se u hitnim slučajevima rade odmah", podvukli su u UKC RS.

U Univerzitetskoj bolnici Foča ističu da čekanje kod njih nisu duža od mjesec dana, kada se uzme u obzir sve, od odluka Fonda zdravstvenog osiguranja RS, pripreme bolesnika i dijagnostičke obrade. Operativni zahvati iz očne hirurgije kod njih se rade jednom mjesečno uz angažovanje očnog hirurga – konsultanta iz JZU Univerzitetski klinički centar RS.

"Tokom jednog dolaska uradi se najmanje deset operativnih zahvata, čime se redovi čekanja smanjuju", poručili su iz Foče.

U bolnici "Sveti apostol Luka" Doboj objašnjavaju da sve pacijente zbrinjava shodno kadrovskoj i tehničkoj mogućnosti, a u suprotnom pacijente upućuju u UKC RS.

"Кad su u pitanju elektivni operativni zahvati nema listi čekanja, izuzev operacije katarakte. Trenutno ima 700 pacijenata koji čekaju na operaciju katarakte, od kojih su neki kandidati za operaciju na oba oka. Period čekanja na navedenu operaciju je u prosjeku od jednog do osam mjeseci, u zavisnosti od prioriteta. Prioritet određuje svaki oftamolog prema sopstvenoj procjeni, uzimajući u obzir intenzitet katarakte, godište, profesiju, stanje na drugom oku, dodatnu očnu i opštu patologiju, te opšte stanje pacijenta", naveli su u bolnici "Sveti apostol Luka" u Doboju.

U bolnici u Gradišci vrijeme čekanja na planirane operativne zahvate je do 15 dana.

"Nakon kompletiranja potrebne medicinske dokumentacije, pacijentima se radi planirani operativni zahvat, bez čekanja", ističu u ljekari u Gradišci.

U JZU Bolnica "Srbija" Istočno Sarajevo najduže se čeka na Odjeljenju za oftalmologiju, do četiri mjeseca, i na Odjeljenje za ORL, do tri mjeseca, dok u ostalim hirurškim odjeljenjima nemaju listi čekanja.

U bolnici u Nevesinju nema čekanja na operacije iz opšte i abdominalne hirurgije, dok se do mjesec dana čeka na one zahvate koji se izvode angažovanjem inostranih stručnjaka, a isti slučaj je i u bolnici u Trebinju.

U JZU Bolnica Prijedor imaju problem jedino kod ugradnje vještačkog sočiva oka, na koji se čeka oko pola godine.

"Razlog čekanja je nedostatak materijalnih sredstava za nabavku sočiva", kazali su u ovoj bolnici.

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Laufer

Jednostavno receno ko ima para taj ne ceka ko nema nek mu je Bog na pomoci..Jad i bijeda posle raspada SFRJ-a..

MONDO REPORTAŽE