• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

BiH dobila bolji Informacioni sistem za migracije

Autor Anadolija

U Bosni i Hercegovini od danas je u funkciji sistem koji će sadržavati sve raspoložive podatke o strancima koji su došli u kontakt s nadležnim institucijama u zemlji.

Projekat "Podrška efikasnom upravljanju migracijama i granicom u Bosni i Hercegovini" koji je podržao Švajcarski državni sekretarijat za migracije, a realizovalo Ministarstvo sigurnosti Bosne i Hercegvine uz podršku Centra za istraživanje politike suprotstavljanja kriminalitetu (CPRC) preyentovan je danas u Sarajevu.

Projekat je proveden s posebnim osvrtom na unaprijeđeni Informacioni sistem za migracije (ISM), koji će omogućiti efikasno upravljanje podacima o azilu, boravišnim dozvolama, registracijama, vizama i graničnim prelazima te evidentiranje i praćenje ulaska i boravka stranaca u BiH.

Samir Rizvo, pomoćnik ministra sigurnosti za međunarodnu saradnju i evropske integracije, govorio je o benefitima dvogodišnjeg projekta.

Najvažniji i najteži dio projekta za izvest bio je rekonstrukcija, proširenje i unapređenje informacionog sistema za migracije.

"Od danas ćemo imati sistem koji će sadržavati sve raspoložive podatke o svim strancima koji su došli u kontakt s nadležnim institucijama BiH, koji je podijeljen u četiri modula: viza, boravak, prelazak granice i azil. Naše službe za provođenje zakona od danas će biti u mogućnosti da na efikasannačin prikupljaju, razmjenjuju, analiziraju i statistički obrađuju sve moguće podatke", naglasio je Rizvo.

U posljednja 24 mjeseca u okviru projekta izrađen je dizajn i tehnička specifikacija za sistem videonadzora svih međunardnih graničnih prelaza u BiH.

"Uspjeli smo od Evropske komisije osigurati fondove da se taj projekat već otpočne implementirati. Izradili smo dizajn i tehničku specifikaciju biometrijskog modula za informacioni sistem za migracije", kazao je Rizvo.

Dodao je da su projektom uspjeli informatizovati i digitalizovati kompletno poslovanje u Službi za poslove sa strancima, što će, kako je kazao, osloboditi dosta ljudskih resursa.

Kroz projekat je u Graničnoj policiji uspostavljen informacioni sistem koji će prikupljati, razmjenjivati i analizirati podatke i dva dosijea - sektorski i dosije dnevnih događaja.

Takođe je uspostavljen i sistem za online registraciju boravka stranaca, što će dodatno olakšati posao ugostiteljima.

"Uspjeli smo uspostaviti i sistem za online registraciju boravka stranaca, tako da danas raspolažu u realnom vremenu podacima ko je od stranaca prijavljen u koji hotelski i drugi ugostiteljski objekat gdje boravi. Kroz ovaj projekat olakšano je i poslovanje hotelskim i turističkim preduzećima, jer više nisu u obavezi da popunjavaju kartone, vode papirnate knjige i nose prijave boravka stranaca u Službu za poslove sa strancima", pojasnio je Rizvo.

Pomoćnik ministra je kazao da je u okviru projekta provedeno deset obuka koje su bh. službe procijenile kao najpotrebnijim, a vezane su za migracije, azil i strance.

Sven Gracin, iz Švajcarskog državnog sekretarijata, podsjetio je da je njegova zemlja prvo migracijsko partnerstvo s BiH sklopila 2009. godine.

"Veoma smo zadovoljni rezultatima i mogućnošću saradnje koju imamo vezano za upravljanje migracijama. Mi ćemo tokom sljedećih dana voditi brojne diskusije s našim bh. partnerima da bismo bolje shvatili situaciju na terenu. Svjesni smo izazova koji postoje i možete biti uvjereni da ćemo nastaviti pružati podršku našim partnerima kako bi prevazišli te izazove", rekao je Gracin.

Švajcarski državni sekretarijat za migracije je za realizaciju ovog projekta izdvojio oko dva miliona KM.

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 1

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

Dh

Jal ce se nasi nagepati.

MONDO REPORTAŽE