Australija u polufinalu, Španci i Francuzi na OI!

Bilo je neizvjesno jedno poluvrijeme, potom su "bumersi" ubrzali i stigli do šeste pobjede na #Mondobasketu. Polufinale sa Špancima najbolji je rezultat u istoriji australijske košarke na FIBA svjetskim prvenstvima.

Vicešampioni svijeta ispali su juče, šampioni svijeta danas, bilo je vrijeme da se u "Orijental sports centru" u Šangaju završi četvrtfinalno "čistilište" na uveliko senzacionalnom #Mondobasketu u Kini.

U utakmici vrijednoj najboljih rezultata dvije selekcije na FIBA svjetskim prvenstvima bilo je neizvjesno nekih 25 minuta.

Sredinom treće četvrtine, "Oziji" su zaigrali čeličnu odbranu, napali Tomaša Satoranskog još u prenosu lopte i zaletjeli se u seriji 14:0 sve do prednosti od 57:43, koja nije slomila volju, ali jeste slomila otpor jedne od ekipa koje su najprijatnije iznenadile na šampionatu.

Na kraju: Australija - Češka 82:70 (17:17, 16:13, 30:18, 19:22)!

Ovaj rezultat znači da će Australijanci kao neporaženi igrati polufinale sa Španijom, koju su ujedno uz Francusku učinili učesnikom Olimpijskih igara.

Česi će, kao i košarkaši Srbije, u razigravanje za plasman od 5. do 8. mjesta, svjesni da će u julu naredne godine imati još jednu priliku da izbore vizu za Tokio 2020.

Australija: Sobi, Gildon, Goulding 14 (4/11 za tri), 2 sk, Mils 24 (6/9 za tri), 4 sk, 6 as, 4 izg, Bogut 10 (5/6 iz igre), 2 sk, 3 as, 3 bl, Ingls 6 (0/4 za tri), 5 sk, 4 as, 3 ukr, Delavedova 9 (3/15 iz igre), 5 sk, 3 as, Kej 4, 7 sk, Bejns 6 (2/5 iz igre), 5 sk, 4 as, Barlou, Lendejl 7 (3/8 iz igre), 4 sk, Krik 2, 3 sk.

Češka: Auda 21 (5/8 za dva, 3/3 za tri), 3 sk, 3 izg, Vjoral, Pumprla 10 (5/6 iz igre), 2 sk, 3 as, Hruban 2 (1/5 iz igre), 2 sk, Satoranski 13 (5/12 iz igre), 9 sk, 13 as, 5 izg, Šilb 5 (2/3 iz igre), Balvin, Širina, Peterka 7 (3/6), Bohačik 8 (4/8 iz igre), Paliža, Križ 4 (2/6 iz igre).

Neobično prvo poluvrijeme odigrano je u Šangaju pred praznjikavim tribinama dvorane u koji bi moglo da stane i 18.000 ljudi. Selektor Čeha "Nano" Ginzburg insistirao je na trčanju i brzim akcijama "u leđa" sastavu Andreja Lemanisa i to je donijelo rezultate.

Timovi su napravili samo sedam prekršaja u prvom poluvremenu, od čega Tomaš Satoranski dva rana, pa je Ginzburg morao da koriguje uobičajene rotacije i smanji minutažu lideru ekipe. Serijom 0:7, od ulaska nedovoljno oporavljenog Blejka Šilba, Češka je vratila egal poslije ranog vođstva "bumersa" (13:8), poslije čega se raspucao Pati Mils i do poluvremena ubacio četiri trojke iz pet pokušaja za 16 poena.

Uzvraćao mu je koliko je uspijevao Patrik Auda, koji je u prvih 20 minuta prevazišao prosjek od deset poena po meču i na odmor otišao sa 13, a njegovom dugom dvojkom na otvaranju treće četvrtine Česi su na trenutak i poveli 33:34.

* da li ste znali da je Australija igrala četvrtfinale na 10 od posljednjih 11 olimpijskih igara, izuzev Atine 2004, uz četiri plasmana u polufinale: Seul 1988, Atlanta 1996, Sidnej 2000, Rio 2016? *

Auda je nastavio da pogađa i u nastavku, stigao do 21 poena, Satoranskom je neodstajao skok za tripl-dabl, ali defanzivno Češka nije imala rješenja za Milsov "pik" iz kog se i šesti put lijepo razvijala igra "bumersa".

Ove srijede, "Oziji" nisu bili pri šutu kao u pobjedi nad Francuskom uz okruglo 100 ubačenih poena, ali su pogađali u pomenutoj seriji 14:0 i potom, po pravilu, svaki put kada bi rival prilazio na oko deset poena zaostatka.

Sasvim dovoljno za najbolji rezultat u istoriji, poslije četiri eliminacije u četvrtfinalima 1978. u Manili, 1982. u Kaliju, 1990. u Buenos Ajresu i 1994. u Torontu.

Nagrada je, koliko i izazov, polufinale sa Španijom u petak od 10 časova.

Česi, koje od 2013. sa klupe predvodi izraelski stručnjak "Nano" Ginzburg, poraženi su i u svom drugom četvrtfinalu na velikoj sceni. Prvo su zaradili pobjedom u osmini finala Eurobasketa 2015. nad Hrvatskom (80:59), poslije čega je uslijedio poraz od Srbije rezultatom 89:75, pa su se iz Lila vratili kući kao sedmi.

Zahvaljujući pobjedama nad Japanom, Brazilom i Turskom, Češka se ponovo našla među osam najboljih, naredni meč odigraće u četvrtak od 15 časova sa komšijama, Poljacima, a potom u subotu ili sa Srbijom ili sa Sjedinjenim Američkim Državama.

Završili prvo učešće na FIBA svjetskim prvenstvima od razlaza sa Slovacima kao peti, šesti, sedmi ili osmi, imaće dovoljno razloga za zadovoljstvo kada budu stigli u Prag.

Eliminacijom Novog Zelanda u prvoj fazi takmičenja, Australija je prva obezbijedila učešće u Tokiju 2020.

Sa "skalpovima" Litvanaca na kraju prve i Francuza na kraju druge faze, Lemanisov tim neće imati razloga da se pribojava polufinalnog sudara sa bivšim prvacima svijeta, Špancima.