Francuskoj bronza, "kenguri" prokockali "plus 15"!

Francuzi treći na Mundobasketu u Kini, pobjeda nad Australijom 67:59. De Kolo i Batum predvodili "trikolore" do velikog preokreta.

Reprezentacija Francuske ponovo je bronzana na Mundobasketu, a Australija se još jednom vraća kući praznih šaka, iako se sredinom treće četvrtine činilo da ide ka sigurnom trijumfu.

"Trikolori" su slavili rezultatom 67:59 (21:30) i u utakmici za medalju se revanširali za poraz sa kraja druge faze (98:100) takmičenja.

FRANCUSKA - AUSTRALIJA 67:59

/11:16, 10:14, 21:16, 25:13/

Francuska je pobjedom ponovila rezultat iz Španije 2014, kada je u utakmici za treće mjesto bila bolja od Litvanije i prvi put u istoriji završila Svjetsko prvenstvo na pobjedničkom postolju.

Na drugoj strani, Australija nije uspjela u nastojanju da osvoji prvu medalju na Mundobasketu ili na Olimpijskim igrama!

Čak i četvrto mjesto joj je najbolji rezultat svih vremena na prvenstvima svijeta, ali s obzirom na to da su u petak bili na jedan skok (sudijsku odluku) od finala, ovakav epilog je za njih sigurno bolan i frustrirajući.

Meč za bronzu bio je interesantan i za nas, preciznije za Bogdana Bogdanovića, koji se sa Petijem Milsom takmičio za status najboljeg strijelca Mundobasketa.

Srpski bek završio je takmičenje sa 183 poena (22,9 po meču), dok je Mils uoči okršaja za bronzu bio na 167.

Pošto je Francuzima ubacio samo 15, Bogdan ga je nadmašio za poen i okitio se titulom prvog košgetera Mundobasketa!

Podsjećamo da je Australija pre šest dana pobijedila "trikolore" 100:98 i tako ih gurnula na reprezentaciju SAD u četvrtfinalu. Francuzi su uspješno položili taj ispit, ali nisu mogli u finale preko Argentine, dok je "kengure" poslije dva produžetka eliminisala Španija.

TOK UTAKMICE:

ČETVRTA ČETVRTINA:

- Pobjeda Francuske! 67:59 (40. minut) Prodor De Koloa, zatim promašaj Delavedove, pa faul nad Batumom, koji pogađa jedno bacanje.

- Mils prekasno? 64:59 (40. minut) Trojka 38 sekundi prije kraja. Australija na -5, Mils na -1 u odnosu na Bogdanovića.

- Greške, greške... Kazna! 63:56 (40. minut) Mils gubi loptu u driblingu, a Bogut nakon defanzivnog skoka, tako da je Francuska dobila novi napad. Koliko je to bila "skupa" greška? Mnogo! Albisi trojkom iz lijevog ćoška praktično rješava pitanje pobjednika... Serija 8:0 u posljednja tri minuta, poslije bacanja Batuma i 9:0 (64:56).

- Gober bekovski. 60:56 (38. minut) Francuzi su preokrenuli rezultat sa Poarjeom na "petici", ali sada se Gober vratio na parket i solo prodorom u stilu mnogo nižih igrača donio svojoj ekipi +4 na tačno dva minuta prije kraja.

- Albisi iskoračio. 58:56 (37. minut) Dvije trojke plejmejkera Francuske kada se "lomi" utakmica. Zatim ukradena lopta Batuma, ali De Kolo promašuje...

- Mils se probudio. 50:52 (34. minut) Prvi poeni najboljeg strijelca Australije još od 6. minuta utakmice! Sada je na ukupno 10 i potrebno mu je još sedam da bi prestigao Bogdana Bogdanovića... "Oziji" prave seriju 6:0 i opet dolaze do vođstva.

- De Kolo za vođstvo! 50:46 (32. minut) Dvije trojke i dva bacanja iskusnog beka, sada Australija mora da stiže.

TREĆA ČETVRTINA:

- Najbolji strijelci: Furnije 14, De Kolo 9, Poarje 8, Batum 7 - Ingls 17, Mils 8, Bejns 5, Kej 5.

- Veliki povratak Francuza. 42:46 na kraju treće četvrtine! Bilo je 42:44, Batum je promašio šut za izjednačenje, pa Delavedova poentirao iz prodora u reket. Podsjećamo da je bilo +15 za Australiju (23:38).

- Šou Batuma! 40:44 (27. minut) Kao da ga je malopređašnja trojka "zapalila", pa je nanizao tri asistencije, jednu blokadu (iz koje se otvorila kontra De Koloa) i jednu ukradenu loptu. Australijanci su izgubili kompas, prave faulove u napadu, opet je neizvjesno!

- Trojka Batuma za -10. 32:42 (26. minut) Tek osma trojka francuskog asa na čitavom takmičenju. Nekada bi toliko ubacio na dvije, najviše tri utakmice.

- Odmiče Australija. 23:38 (23. minut) Dva puta koš-faul, Kej i Ingls na početku treće dionice vode "ozije" na 15 razlike.

DRUGA ČETVRTINA:

- Na poluvremenu samo 21:30!

Francuzi su na zaista slabih 25 odsto šuta iz igre. Čak su precizniji u šutevima za tri (2/6, 33 odsto) nego za dva poena (6/26, 23 odsto).

Australija je na "abaligaških" 3/10 za tri i 9/16 za dva. Dobra vijest je da Mils poslije osam poena u prvih pet minuta nije pogodio više ništa.

Lista strijelaca: Furnije 8, De Kolo 5, Poarje 4, Nilikina 2, Labejri 2 - Ingls 12, Mils 8, Bejns 3, Bogut 3, Kej 2, Lendejl 2.

- 18:22 (17. minut) Bilo je +7 za Australiju, onda Furnije pogađa tri slobodna bacanja, a inače ima ukupno pet poena i šut iz igre 1/8.

PRVA ČETVRTINA:

- Francuzi bi ostali na jednocifrenom broju poena! Australija dobija prvu četvrtinu 16:11, a sjajni bek "trikolora" smanjio je zaostatak trojkom u posljednjem sekundu.

- 4:10 (6. minut) Već osam poena Petija Milsa, koji će ovim tempom lagano "skinuti" Bogdanovića sa vrha liste strijelaca Svjetskog kupa. Potrebno mu je ukupno 17 poena danas, dakle još devet.

NAJAVA UTAKMICE:

Ovaj meč interesantan je i za "orlove", preciznije za Bogdana Bogdanovića, koji se sa Petijem Milsom takmiči za status najboljeg strijelca Mundobasketa.

Australija je u dramatičnoj završnici pobijedila "trikolore" 100:98 i tako ih gurnula na reprezentaciju SAD u četvrtfinalu. Francuzi su uspješno položili taj ispit, ali nisu mogli u finale preko Argentine, dok je "kengure" poslije dva produžetka eliminisala Španija.