• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Škola štampala novac, učenici ga "obrtali"

Autori mondo.ba Autori Siniša Stanić

U Banjaluci je 1938. otvorena Ogledna škola u kojoj je u radu sa učenicima primjenjivan program "na osnovu psihološkog poznavanja i razumijevanja djetinje duše". Škola je izrađivala i svoj "novac"...

Beogradska "Pravda" od 8. jula 1937. godine piše da je Oglednu školu, inače jedinu ustanovu te vrste u Vrbaskoj banovini, te godine pohađalo 324 učenika, od kojih je odličnim uspjehom završilo njih čak 100.

List donosi izvještaj sa završne učeničke izložbe te škole, čiji je upravnik bio književnik Isaije Mitrović, koji je zajedno sa upravnikom banjalučkog Pozorišta Borivojem Nedićem primio beogradske novinare, usput objašnjavajući nastavne metode koji se primjenjuju u školi.

"Nastavni program je podešen prema stepenu duhovnog razvoja djece. I sve što nauče, dječaci znaju i praktično da primjene. Za vrijeme računanja napravimo dućane. Jedni kupuju, a drugi prodaju. Pri tome se svakih deset minuta mijenjaju. Prilikom kupoprodaje moraju tačno računati.

Ko pogriješi plaća kaznu u "novcu" koji škola izrađuje. Tako neki ostanu "siromasi", te ih ostalo "bogato" društvo izbjegava. Da bi se ovi "obogatili" treba da nauče dobro računati. Za vrlo kratko vrijeme postiže se trostruko veći uspjeh nego što bi se postigao predavanjem po sistemu nastave današnjih škola", objasnio je upravnik Mitrović.

Pored upravnika i pedagoškog instruktora u Oglednoj školi radilo je još osam nastavnika, od kojih nekoliko sa filozofskim fakultetom, piše "Pravda" 1938. godine.

O ISAIJU MITROVIĆU

Isaije Mitrović (1880-1949) bio je književnik i pedagog, koji je rođen u Brčkom, a koji je radni vijek proveo u Goveđem Polju, Jezeru, Bihaću, Starom Selu kod Glamoča, Glamoču, Prijedoru i Banjaluci. Od 1900. do 1941. godine Mitrović je objavio preko 20 knjiga i sarađivao u preko 50 novina i časopisa. Grad Banjaluka mu se odužio time što jedna ulica nosi njegovo ime.

........

Ukoliko vam se dopadaju "Priče iz naftalina", zapratiti nas i na facebooku! (LINK).

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE