Crna hronika

Ministar policije USK: Migranti ne smiju uzimati pravdu u svoje ruke

Autor Dušan Volaš

I dalje se istražuju sve okolnosti slučaja koji je sinoć uznemirio građane Bihaća.

Izvor: MONDO

Tri osobe marokanskog porijekla, dva muškarca i jedna djevojka, nanijeli su teške tjelesne povrede Hazimu Majetiću. Portparol MUP-a USK Ale Šiljdedić rekao je za Klix.ba da su privedene dvije muške i jedna ženska osoba.

"Jedno od lica koje je privedeno je osumnjičeno, najvjerovatnije, za pokušaj ubistva", rekao je Šiljdedić.

U medijima su se u međuvremenu pojavile informacije da su navodno migranti policiji rekli da je Majetić seksualno uznemiravao njihovu prijateljicu, tačnije suprugu jednog od migranata.

"Te informacije neću potvrditi niti demantovati. Ja ih nisam davao. Ne mogu reći da je to tačno niti da nije tačno", rekao je Šiljdedić, koji nije želio ulaziti u detalje istrage.

Ministar unutrašnjih poslova USK Nermin Kljajić rekao je da ništa ne može biti opravdanje za nasilje.

"Mi ne možemo slati poruke da bi migrati trebali vršiti te obračune. Svako nasilje trebaju prijaviti MUP-u USK i Tužilaštvu, i ako se desi na migrantima, a ne da oni uzmu stvari u svoje ruke ili da rade neku krvnu osvetu", rekao je Kljajić.

Dodao je da je potrebna vladavina prava i “ne smiju se slati poruke da, ako je na migrantima bilo nasilja, oni trebaju uzvratiti nasiljem”.

"U našem biltenu ima i slučajeva nasilja nad migrantima i sve je to prijavljeno nadležnim organima, tako da smo mi spremni da zaštitimo i lokalno stanovništvo i migrante. Ali, ne možemo slati poruke da migranti trebaju vraćati istom mjerom. To se mora rješavati kroz sistem", rekao je Kljajić.

On je pojasnio i zbog čega traži kontrolu kretanja migranata.

"Mi ovo posmatramo kao sigurnosnu prijetnju po BiH, jer ne možemo utvrditi identitet lica. Iz tog razloga tražimo da se ograniči kretanje jer oni moraju imati razlog zašto se nalaze na nekom mjestu u datom trenutku. I u zemljama Evropske unije je ograničena sloboda kretanja, morate imati potvrdu ako idete u prodavnicu itd. Jedino u Bosni i Hercegovini za njih ne vrijedi policijski sat, a za građane BiH vrijedi", naglasio je Kljajić.

On kaže da bi migranti morali biti pod kontrolom u centrima, a kretati se sa potvrdom.

"Ako pitate Službu za poslove sa strancima gdje im se migranti nalaze u datom trenutku sigurno da ne znaju. I to nije dobro", istakao je.