U policijskim saopštenjima za javnost od prošle, a pogotovo ove godine, primijetno je da službenici MUP-a veoma često oduzimaju automobile od vlasnika koji su višestruki prekršioci pravila bezbjednosti u saobraćaju.
Prema podacima koje smo dobili od Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske, prošle godine su privremeno oduzeta 93 automobila, a samo od od 1. januara do 11. marta ove godine čak 59.
''Privremeno oduzimanje motornih vozila vrši se od višestrukih povratnika koji čine najteže prekršaje iz oblasti bezbjednost saobraćaja, a prema kojima nije postignuta svrha kažnjavanja izricanjem novčane kazne, zaštitne mjere zabrane upravljanja motornim vozilom i kaznenih bodova," kažu u MUP RS.
Naglašavaju da se podaci iz Registra novčanih kazni prekršajne evidencije koriste da se utvrdi da li je riječ o povratniku u činjenju najtežih prekršaja iz oblasti bezbjednost saobraćaja, te da dug u navedenoj evidenciji ne predstavlja osnov za privremeno oduzimanje motornih vozila, već kao dokaz da je u pitanju višestruki povratnik.
"Višestruki povratnik u činjenju prekršaja iz oblasti bezbjednost saobraćaja je i lice koje nema registrovan dug, ali koji je u navedenoj evidenciji registrovan kao počinilac najtežih prekršaja," objašnjeno je po kojem osnovu se automobil oduzima.
Najveći broj oduzetih vozila prošle godine evidentiran je na području policijskih uprava Gradiška, Doboj i Banjaluka, a ove godine najveći broj oduzetih vozila evidentiran je na području Banjaluke, Doboja i Mrkonjić Grada.
Po proceduri nakon oduzimanja vozila sud donosi odluku o tome da li će automobil biti vraćen vlasniku ili će biti oduzet. Ako se vlasnik žali na rešenje nadležnog osnovnog suda, po žalbi odlučuje okružni sud.
Ako se vozilo trajno oduzme, dodeljuje se Agenciji za upravljanje oduzetom imovinom, a agencija Vladi upućuje prijedlog o tome šta da se učini sa vozilo.