Saobraćajna nesreća u kojoj je teško povrijeđena B. O. (45) u trenutku dok je prelazila pješački prelaz, a osumnjičeni vozač Nedeljko D. (23) koji je vozio bez vozačke i pod uticajem alkohola, potom pobjegao, pa zapalio vozilo, izazvala je burne reakcije.
Dok se ljekari bore za život povrijeđene pješakinje, koja je kritično i priključena na aparate, posebnu uznemirenost izazvala je vijest da je dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka donio odluku da se bahati vozač pusti na slobodu.
Iz banjalučkog tužilaštva za Mondo su objasnili razloge zbog kojih je donesena ovakva odluka.
Podsjećamo, nesreća se dogodila u nedjelju oko 20.40 sati u banjalučkom naselju Vrbanja, a Nedeljko D., koji je od ranije poznat policiji i označen kao “bezbjednosno interesantno lice”, preticao je drugi automobil koji se zaustavio kako bi B.O. prešla ulicu na obilježenom pješačkom prelazu, te je udario.
Žena je iste večeri primljena u UKC RS u Banjaluci u stanju politraume sa teškim povredama glave, grudnog koša i trbuha, a osumnjičeni vozač je uhapšen.
“Njeno zdravstveno stanje je i dalje izuzetno teško i priključena je na aparate za mehaničku ventilaciju. Nastavlja se primjena terapijskih protokola, a sve dalje prognoze su preuranjene”, potvrdio je za Mondo doktor Dragan Rakanović iz UKC RS.
Međutim, kako nam je potvrđeno u Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka, Nedeljko D. nije ispitan od strane dežurnog tužioca.
“Shodno odredbama Zakona o krivičnom postupku RS, a po uputama postupajućeg tužioca, izvršeno je ispitivanje osumnjičenog od strane policajaca PU Banjaluka, koji će po kompletiranju izvještaja, isti dostaviti tužilaštvu na dalje postupanje”, odgovorili su za Mondo iz OJT Banjaluka.
Dodaju i da je tužilac naložio policajcima da se preduzmu sve potrebne istražne radnje i mjere, a što je isti dan i urađeno.
“Izuzeti su tragovi i predmeti koji se mogu dovesti u vezu sa saobraćajnom nezgodom i događajem”, dodaje se.
Međutim, dežurni tužilac nije našao niti jedan zakonski razlog za stavljanje prijedloga da se Nedeljku D. odredi pritvor, a kako je to predviđeno odredbom člana 197. Zakona o krivičnom postupku Republike Srpske (ZKP RS).
“Policijski službenici su isti dan saslušali i ključne svjedoke, po uputstvu dežurnog tužioca, zbog čega se nije mogao predložiti pritvor po osnovu člana 197. stav 1. tačka b. ZКP RS (opasnost od uticaja na svjedoke op.a.), niti je pritvor mogao biti predložen iz člana 197. stav 1. tačka g. ZКP RS (prijetnja narušavanja javnog reda i uznemirenje javnosti op.a.) jer se ne radi o krivičnom djelu za koje se može izreći kazna zatvora od deset godina ili teža kazna”, navedeno je iz tužilaštva za Mondo.
Dodaje se i da je prilikom alkotestiranja osumnjičeni imao 0,67 promila alkohola u organizmu, a ne više od 1,5 promila što je uslov za postojanje težeg oblika krivičnog djela za koje je moguće predložiti pritvor po osnovu člana 197. stav 1. tačka g. ZКP RS.
“S obzirom na obavještenja koja je dežurni tužilac dobila od policijskih službenika razloga za predlaganje mjere pritvora nije bilo ni po osnovu člana 197. stav 1. tačka a. i v. ZКP RS (tačka a. - opasnost od bjekstva, tačka v. - bojazan da će ponoviti ili dovršiti krivično djelo op.a.)”, objašnjeno je za Mondo iz Okružnog javnog tužilaštva Banjaluka.