Crna hronika

Kako su završile krivične prijave tokom epidemije: Većina istraga obustavljena, svaka deseta došla do suda

Autor Brankica Spasenić

Osnovni sud u Mrkonjić Gradu donio je oslobađajujuću presudu Bošku M. iz Čađavice kod Ribnika koji je bio optužen da je počinio krivično djelo nepostupanje po zdravstvenim propisima za vrijeme epidemije.

Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

S obzirom na to da je presuda oslobađajuća, svi troškovi postupka pali su na teret budžeta.

"Troškovi krivičnog postupka, kao i nužni izdaci optuženog, te izdaci i nagrada branioca padaju na teret budžetskih sredstava", saopšteno je iz suda u Mrkonjić Gradu.

Ovo je jedan od rijetkih slučajeva koji je dobio sudski epilog, a u prethodne tri godine svjedočili smo desetinama krivičnih prijava koje su podnesene protiv građana zbog sumnje da nisu postupali po propisima za vrijeme epidemije virusa korona.

Prema statističkim podacima, tek svaka deseta prijava je došla do suda, a u većini predmeta je ili donesena naredba o nesprovođenju istrage ili o njenoj obustavi.

Najviše prijava bilo je 2021. godine. Te godine, izvještaj je podnesen i protiv gradonačelnika Banjaluke Draška Stanivukovića, zbog učešća na protestnom skupu ugostitelja koji je organizovan ispred Gradske uprave. Takođe, nekoliko dana ranije podnesen je izvještaj i protiv trojice ugostitelja takođe zbog organizacije protesta u Banjaluci.

U tim danima sprovedene su i brojne racije po ugostiteljskim objektima, a krivične prijave dobijali su oni u čijim lokalima je zatečeno više od 50 osoba, koliko je u to vrijeme dozvoljavao Republički štab.

Prema podacima MUP-a RS, u 2021. godini nadležnim tužilaštvima je podneseno 67 izvještaja protiv 74 osobe zbog sumnje da su počinili 69 krivičnih djela nepostupanje po zdravstvenim propisima za vrijeme epidemije.

“U istom periodu 2020. godine nadležnim tužilaštvima su podnesena 42 izvještaja protiv 45 osoba zbog sumnje da su počinili 62 krivična djela nepostupanje po zdravstvenim propisima za vrijeme epidemije i jedan izvještaj protiv dvije osobe zbog sumnje da su počinili krivično djelo prenošenje zarazne bolesti. Tokom 2022. godini evidentirana su dva krivična djela za koja su podneseni izvještaji”, potvrdila je za Mondo šef Biroa za informisanje MUP-a RS Mirna Miljanović.

U proteklom periodu, najviše izvještaja za spomenuta krivična djela podnesena su Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka.

U ovom tužilaštvu nam je potvrđeno da je za tri godine podignuto devet optužnica za krivično djelo nepostupanje po zdravstvenim propisima za vrijeme epidemije, od čega jednu sud nije potvrdio, dok je u sedam predmeta donesena osuđujuća presuda.

Istovremeno, od 2020. do kraja 2022. godine, tužilaštvo u Banjaluci je donijelo 39 naredbi o obustavi istrage, te 12 naredbi o nesprovođenju istrage za navedeno krivično djelo.

(MONDO)