Crna hronika

Nastavak akcije "Spartakus": Banjalučke ljekare terete za lažiranje medicinske dokumentacije

Autor Dragana Božić

U nastavku realizacije operativne akcije „Spartakus“ podnešen izvještaj protiv Banjalučana M.S. i V.Š.

Izvor: MONDO/Vedran Ševčuk

Kako je saopštio MUP RS, njih dvojica se terete da su izvršila krivična djela pomoć počiniocu poslije učinjenog krivičnog djela, falsifikovanje ili uništavanje službene isprave i primanje mita, a izvještaj je Tužilaštvu BiH podnijela Uprava za organizovani i teški kriminalitet Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske.

"Za navedena lica postoji osnov sumnje da su u periodu od februara 2020. godine do 30. decembra 2021. godine, izvršila navedena krivična djela vršeći službenu dužnost u jednoj Javnoj zdravstvenoj ustanovi u Banja Luci", stoji u saopštenju.

Prema pisanju ATV-a, Tužilaštvu BiH su prijavljeni hirurzi Milan Simatović i Velimir Škrbić koji su osumnjičeni su da su pravili lažne ljekarske nalaze u kojima se navodilo da se Bojan Raonić iz Zvornika u određeno vrijeme nalazio na bolničkom liječenju u UKC Republike Srpske, što mu je omogućavalo da izbjegava Sud BiH.

Za to vrijeme Raonić se zapravo nalazio u Belgiji gdje je uhapšeni i osuđen za organizovani kriminal i trgovinu narkotika. I Sud BiH Raonića je osudio na pet godina zatvora zbog falsifikovanja isprava, ali nije odležao ni dana. Navodno je i odlazak na izdržavanje kazne odlagao pomoću lažnih ljekarskih nalaza.

Prema nezvaničnim saznanjima, u spornim nalazima je navođeno da je Raonić na liječenju u UKC Republike Srpske bio čak i u martu 2021. godine, kada se nalazio u pritvoru u Belgiji.

Podsjećamo u akciji „Spartakus“, koja je realizovana početkom februara ove godine, policijski službenici Uprave za organizovani i teški kriminalitet MUP-a uhapsili su advokata Dragana Stupara iz Banjaluke, Bojana Đokića iz Zvornika i Strahinju Pandurevića iz Pala.

Tokom realizacije navedene akcije na području Banjaluke, Istočnog Sarajeva i Zvornika izvršeno je više pretresa stambenih objekata, prevoznih sredstava i lica lišenih slobode.

Uprava za organizovani i teški kriminalitet MUP-a Srpske tada je Tužilaštvu BiH podnijela Izvještaj protiv ukupno deset osoba zbog izvršenih krivičnih djela organizovani kriminal u vezi sa krivičnim djelima neovlašteni promet opojnih droga, pranje novca, falsifikovanje isprave, pomoć izvršiocu poslije izvršenog krivičnog djela i krivičnim djelom davanje dara ili drugih oblika koristi.

(Mondo)