Sud BiH oslobodio je danas Gavrila Stevića optužbe da je počinio krivično djelo protivzakonito formiranje i pridruživanje stranim paravojnim ili parapolicijskim formacijama.
Stević je oslobođen optužbe da je kao državljanin BiH 8. jula 2014. godine napustio područje BiH, te sa aerodroma "Nikola Tesla" u Beogradu otputovao za Moskvu, a zatim dalje na područje Ukrajine, saopšteno je iz Suda BiH.
Optuženi je oslobođen optužbe da se u Rostovu, područje Luganjska, kao dobrovoljac, zajedno sa drugim licima iz BiH i Srbije, pridružio i postao pripadnik paravojne formacije Odreda - jedinice "Jovan Šević" koja je djelovala protiv legitimnih snaga Ukrajine, te da je zadužio uniformu i vatreno oružje, obavljao različite vojne dužnosti i bio aktivni pripadnik jedinice sve do polovine septembra 2014. godine.
Birn prenosi da je Stević prva osoba iz BiH koja je optužena za odlazak na ratište u Ukrajinu i pridruživanje paravojnim formacijama.
Predsjedavajući sudskog vijeća Branko Perić rekao je da Tužilaštvo BiH nije dokazalo navode optužnice.
"Nakon ocjene dokaza u njihovoj ukupnosti ne zaključuje se van razumne sumnje da je optuženi počinio djela koja mu se stavljaju na teret", rekao je Perić.
Tužilaštvo BiH se u optužnici protiv Stevića pozvalo na izjave svjedoka o tome da je on na teritoriji Luganjske oblasti "bio običan vojnik" i da je "na punktovima vršio kontrole saobraćaja, vozila i ljudi", za šta je dobijao platu od 500 evra mjesečno.
Prema optužnici, Steviću je u odlasku u Ukrajinu pomogao "Ravnogorski pokret", te je Bratislav Živković iz "Ravnogorskog pokreta" putovao iz Beograda sa grupom dobrovoljaca u kojoj je bio Stević.
Tužilaštvo je tvrdilo da je grupa isprva bila smještena u odmaralište na obali Dona i da su u Rostovu zatekli aktiviste ruske dobrovoljačke vojske i privatne firme koja je tražila "obezbjeđenje humanitarnih konvoja".
Dobrovoljci iz Rusije su, prema Tužilaštvu, tražili dobrovoljce za ratovanje u Donjecku i Luganjsku i grupa od 15-ak ljudi je iz Rostova otišla u bazu "Novoruske vojske koja je nosila naziv 'Krim' te da su u bazi dijeljeni uniforme i oružje", a Stević je zadužio pištolj.
Tužilaštvo nije dokazalo tvrdnju da se Stević u Luganjskoj oblasti zadržao oko dva mjeseca.
Optužba je navodila da je Stević tužiocima rekao da je u Ukrajinu išao kao novinar i književnik i da mu je komandant jedinice i lokalnog kozačkog atamana to i odobrio.
Na ovu presudu postoji mogućnost žalbe Apelacionom vijeću Suda BiH.