• Izdanje: Potvrdi
Čitaoci reporteri

ČITAOCI REPORTERI

Videli ste nešto zanimljivo?

Ubacite video ili foto

Možete da ubacite do 3 fotografije ili videa. Ne smije biti više od 25 MB.

Poruka uspješno poslata

Hvala što ste poslali vijest.

Dodatno
Izdanje: Potvrdi

Ukucajte željeni termin u pretragu i pritisnite ENTER

Oko 90 odsto zaraženih koronom u RS ima blaže simptome, ali...

 Željko Svitlica
Autor Željko Svitlica

Oko 90 odsto onih kod kojih se utvrdi postojanje koronavirusa u RS ima blažu kliničku sliku, ali ta situacija se vrlo brzo može promijeniti, upozoreno je iz Instituta za javno zdravstvo Republike Srpske. Napomenuto je da nema dovoljno dokaza da se virus prenosi vazduhom.

 Broj zaraženih bez simptoma sa koronavirusom u RS Izvor: Mondo - Željko Svitlica

Direktor Instituta, Branislav Zeljković, kaže da oni nemaju direktan uvid kakva je klinička slika svakog pacijenta i da odgovor na to pitanje mogu dati domovi zdravlja odnosno higijensko epidemiološke službe.

''Ali, prema izvještajima sa terena koje mi imamo, otprilike 90 posto pacijenata u RS je sa blažom kliničkom slikom, tako da je vjerovatno i manji procenat od pet odsto onih sa teškom kliničkom slikom, ali to se mijenja na dnevnom nivou," odgovorio je Zeljković.

Možda će vas zanimati

Epidemiolog Jela Aćimović objasnila je da se broj osoba sa lakšom ili težom kliničkom slikom može utvrditi na osnovu broja hospitalizovanih.

"Svi koji imaju srednju ili težu kliničku sliku su u bolnici. Međutim, to je situacija koja vrlo lako može da se mijenja i to smo već imali priliku da vidimo na početku epidemije kada smo više od 20 dana imali posla sa blažom kliničkom slikom kod pacijenata, a onda su odjednom krenule teške kliničke slike i smrtni slučajevi," kaže Aćimovića.

Ona nepominje da težina kliničke slike i "linija broja smrtnih slučajeva uvijek ide iza linije epidemije, i može malo da kasni za njom".

"To je nešto što želimo da spriječimo. Ne želimo da se nekontrolisanom incidencijom ponovo desi situacija sa težim kliničkim slikama i zbog toga apelujem na prevencuju je je ovo situacija gdje možemo samo da preveniramo jer nemamo lijek i vakcinu," upozorila je dr Jela Aćimović.

Da li se virus prenosi vazduhom?

Na pitanje o skorašnjim tvrdnjama pojedinih svjetskih stručnjaka da se virus "Sars Cov 2" primarno prenosi vazdušnim, a ne kapljičnim putem, Branislav Zeljković je odgovorio da za sada za takve tvrdnje nema dovoljno naučnih podataka.

"I dalje se pridržavamo instrukcija Svjetske zdravstvene organizacije (SZO) i Evropskog centra za kontrolu bolesti da da je to respiratorni virus koji se prenosi kapljičnim putem. Da li se on prenosi putem vazduha? Potrebne su ozbiljnije studije da bi takav podatak bio tačan, a mislim da je kratak vremenski period prošao od same pojave virusa u svijetu da bi se takve činjenice mogle na taj način plasirati," smatra Zeljković.

Naveo je da je SZO dužna da se uskoro očituje o tom pitanju, a ako informacija o vazdušnom prenosu bude zvanična, utvrđena i tačna, Institut za javno zdravstvo će je prenijeti javnosti i promijeniti određene protokole.

Dok SZO to ne utvrdi, epidemiolog Jela Aćimović je napomenula da je veoma bitno da prostorije budu stalno prozračne, i da se što češće mijenja vazduha u zatvorenim prostorima.

"U zdravstvenim ustanovama se 12 puta dnevno mora izmijeniti vazduh u jednoj prostoriji, takav je standard i to je jedna od neophodnih aktivnosti kada se radi i o kapljičnom i vazdušnom prenosu virusa," objasnila je ona na današnjoj pres konferenciji u Institutu za javno zdravstvo. 

Pročitajte i ovo

Tagovi

Još iz INFO

Komentari 0

Komentar je uspješno poslat.

Vaš komentar je proslijeđen moderatorskom timu i biće vidljiv nakon odobrenja.

Slanje komentara nije uspjelo.

Nevalidna CAPTCHA

MONDO REPORTAŽE