Republika Srpska

Koronavirus: Za pet dana preminulo 85 osoba, broj hospitalizovanih porastao za 283

Autor Bojana Ninković

Broj osoba zaraženih koronavirusom, a koje se nalaze u bolnicama u Republici Srpskoj rapidno raste, pa tako možemo vidjeti da se za samo pet dana broj hospitalizovanih povećao za 283.

Izvor: Tanjug/AP Photo/Antonio Calanni

Ako pogledamo dnevne izvještaje Instituta za javno zdravstvo RS možemo vidjeti da je u ponedjeljak broj osoba u Univerzitetskom kliničkom centru RS i u bolnicama bio 790, dok su već danas na bolničko liječenje smještena 1073 pacijenta.

Kada detaljno pogledamo brojeve, vidimo da je od ukupnog broja hospitalizovanih u UKC RS je smješteno 430 osoba, a u opštim bolnicama 643.

Ono što je takođe zabrinjavajuće je da je u ovoj sedmici Institutu prijavljno ukupno 85 smrtnih slučajeva, a najcrnji su bili  srijeda, kao i današnji dana, kada su čak po 23 osobe u RS, zaražene koronavirusom, preminule.

Ministar zdravlja i socijalne zaštite Alen Šeranić izjavio je da je više od hiljadu lica pozitivnih na virus korona hospitalizovano u zdravstvenim ustanovama širom Srpske, te uputio apel građanima da primjenjuju mjere, prije svega da nose maske, drže distancu i obavljaju dezinfekciju.


"I dalje je isti trend kad je u pitanju odnos pozitivnih lica u odnosu na broj testiranih. Važno je istaći da osam do devet odsto lica završi u bolnici", rekao je Šeranić na konferenciji za novinare nakon sjednice Štaba za vanredne situacije.

Kad je riječ o organizaciji rada u zdravstvenim ustanovama, Šeranić je naveo da se u Univerzitetskom kliničkom centru /UKC/ u Banjaluci pozitivni pacijenti zbrinjavaju na tri likacije, i to na Infektivnoj klinici, Centralnom medicinskom bloku i na lokaciji stare Pulmologije.

"Dogovoreno je da se od danas Banja Slatina stavi na raspolaganje za liječenje pacijenata sa lakšom i srednje teškom kliničkom slikom. To je dogovor u okviru saradnje između UKC-a i Zavoda za fizikalnu medicinu Dr Miroslav Zotović", objasnio je Šeranić.

Šeranić je naveo da je bolnica u Gradišci za oboljele od kovida 19 pripremila kapacitete Pulmologije, ali i trećeg i četvrtog sprata, dok su prvi i drugi sprat za zbrinjavanje ostalih hitnih stanja.

"Bolnica u Prijedoru koristi dva objekta, dio Psihijatrije i peti sprat bolnice. Sve ostale bolnice su u realizaciji plana da, osim kovid odjeljenja, obezbjeđuju dodatne kapacitete za oboljele. Đački dom u Trebinju stvaljen je na raspolaganje kriznom štabu Trebinja", rekao je Šeranić.

On je dodao da je donesena odluka da se svi zdravstveni radnici sa Biroa za zapošljavanje angažuju u zdravstvenim ustanovama u Srpskoj, te da će troškove njihovog angažovanja snositi Vlada Srpske, a ne zdravstvene ustanove.

Pročitajte i ovo