Uprkos nepovoljnoj epidemiološkoj situaciji u Republici Srpskoj osnovne i srednje škole nastaviće sa redovnom nastavom do kraja polugodišta. Pojedini roditelji srednjoškolaca zabrinuti, ali iz Aktiva direktora srednjih škola uvjeravaju da je situacija dobra.
Ministar prosvjete i kulture Republike Srpske Natalija Trivić izjavila je danas da se nastava do kraja polugodišta može normalno odvijati u svim osnovnim i srednjim školama u Srpskoj, uz poštovanje svih epidemioloških mjera.
Trivićeva je nakon sastanka sa predsjednikom Sindikata obrazovanja, nauke i kulture Draganom Gnjatićem, podsjetila da je u proteklih mjesec dana, 12 osnovnih škola, od kojih sedam u Trebinju, obustavljalo nastavu u školama.
"Prema trenutnim podacima, sve te škole danas završavaju sa nastavom na daljinu i od ponedjeljka nastavljaju nastavu u školama", rekla je Trivićeva.
Prema njenim riječima, stanje u školama je zadovoljavajuće i pod kontrolom.
Kad je riječ o učenicima pozitivnim na virus korona, Trivićeva je rekla da je u osnovnim školama trenutno 105 aktivnih slučajeva, a u srednjim školama 119.
Ipak, pojedini roditelji srednjoškolaca izrazili su svoju zabrinutost zbog epidemiološke situacije u školama.
Prema njihovim tvrdnjama u školama u Srpskoj ima mnogo zaraženih profesora i učenika, a još više onih koji sa lakšim simptomima dolaze na nastavu. To se, kako kažu, dešava jer se osobe sa lakšim simptomima ne testiraju.
Iz Aktiva direktora srednjih škola banjalučke regije za Mondo tvrde da je situacija dobra, te da se učenici sa simptomima vraćaju kući.
“Svi koji imaju simptome idu kući. Dalje postoji procedura koju je propisao Institut za javno zdravstvo. Ako primjetimo da neko ipak dođe bolestan, dužni smo da vratimo dijete kući i da se prati stanje. Ako doktor ustanovi da nije zaražen, nego je obična prehlada, takvi učenici se nakon nekog perioda vraćaju na nastavu”, rekao je Ljuban Bajić, predsjednik Aktiva direktora srednjih škola banjalučke regije, i dodao da časove nastavnika koji su izolaciji pokrivaju druge kolege ili se nađe zamjena.
Broj nastavnika i učenika srednjih škola banjalučke regije u izolaciji:
- Gimnazija Banjaluka: 23 učenika i 5 nastavnika
- Ekonomska škola: 36 učenika i 3 nastavnika
- Građevinska škola: 25 učenika i 5 nastavnika
- Elektrotehnička škola: 25 učenika i 6 nastavnika
- Medicinska škola: 15 učenika i 2 nastavnika
- Katolički školski centar: 26 učenika i 3 nastavnika
- Poljoprivredna škola: 7 učenika i 1 nastavnik
- Gaudemus : 1 nastavnik
- Gemit Apeiron: 11 učenika i 2 nastavnika
- Ljubiša Mladenović : 1 učenik
- Tehnička škola : 17 učenika i 3 nastavnika
- Ugostiteljska škola: 18 učenika i 5 nastavnika
- Centar “Zaštiti me”: 1 nastavnik
- Jovan Dučić, Kneževo: 3 učenika
- Nikola Tesla, Kotor Varoš: 6 učenika
- Mašinska škola, Mrkonjić Grad: 3 učenika i 3 nastavnika
- Lazar Đukić, Ribnik: 2 učenika
- Srednjoškolski centar, Čelinac: 2 nastavnika
- Petar Kočić, Šipovo: 2 učenika
Politehnička škola (bivša ŠUP), Gimnazija iz Mrkonjić Grada, Muzička škola i Centar za vaspitanje, obrazovanje i rehabilitaciju slušanja i govora trenutno nemaju nijednog učenika ili nastavnika u izolaciji.
Ministrica Trivić je naglasila da svi direktori škola i krizni štabovi lokalnih zajednica mogu da podnesu inicijativu Ministarstvu prosvjete i kulture o obustavi nastave u školama za određen period i prelazak na onlajn nastavu ukoliko smatraju da to diktira epidemiološka situacija.
"Tokom zimskog raspusta, koji će trajati do 21. januara, pratićemo epidemiološku situaciju i vidjećemo da li je to vrijeme da se učenici vrate u školske klupe ili ćemo produžiti zimski raspust ukoliko epidemiološka situacija to bude zahtijevala", navela je Trivićeva.
Ona je podsjetila da sva djeca koja se nalaze u izolaciji nastavu mogu da prate putem interneta ili na programu RTRS-a.