UN pozivaju BiH da bez odgađanja usvoji sveobuhvatnu strategiju i plan usmjeren na promociju i zaštitu prava ljudi u pokretu, uključujući osnovne minimalne standarde zdravstva, smještaja, socijalne zaštite i obrazovanja.
UN su duboko zabrinute zbog još jedne potencijalne humanitarne situacije koja se razvija u nekim dijelovima BiH zbog nedostatka skloništa za nekoliko hiljada migranata, izbjeglica i tražilaca azila.
"Oni su trenutno izloženi niskoj temperaturi i lošim vremenskim uslovima, bez pristupa osnovnim uslugama. Uz to, i dalje su izloženi mnogim rizicima povezanim sa virusom korona. Uzimajući to u obzir, pozivamo vlasti da hitno preuzmu svoju vodeću ulogu, pravovremeno i koordinisano", saopšteno je iz UN u BiH, prenosi Srna.
Iz UN ukazuju da je potrebna brza akcija za rješavanje ovih hitnih potreba, ali da je isto tako potrebno posvetiti pažnju donošenju zajedničkih odluka i politika koje će donijeti dostojanstveno i dugoročno rješenje fokusirano na ljudska prava.
UN su i u 2020. godini nastavile da rade i pružaju podršku vlastima i ljudima u BiH u rješavanju složenih pitanja mješovitih migracija migranata, izbjeglica i tražilaca azila.
U saopštenju je istaknuto da UN prepoznaju napore koje su ljudi, zajednice i vlasti uložili na svim nivoima kako bi odgovorili na potrebe ovih ranjivih grupa, ali, istovremeno, prepoznaju da se efikasni odgovori na višestruke izazove, bila to pandemija ili upravljanje mješovitim kretanjima, zasnivaju na solidarnosti, koordinaciji i saradnji.
UN podsjećaju da je BiH preuzela odgovornosti prema međunarodnim ugovorima: poštovati, štititi i ispunjavati obaveze ljudskih prava.
"Pozdravljamo to što je BiH usvojila Globalni sporazum za izbjeglice i Globalni sporazum za bezbjedne, uređene i regulasane migracije. Oni pružaju BiH uspostavljen okvir vladavine zakona koji uređuje pitanja izbjeglica i migracije i tretira sva takva lica u skladu sa međunarodnim standardima ljudskih prava, i dostojanstvom i poštovanjem", navedeno je u saopštenju.
UN su uz ljude i institucije u BiH, uključujući pružanje tehničke podrške, izgradnju kapaciteta i druge praktične smjernice o zaštiti ljudskih prava migranata, izbjeglica i tražilaca azila u osjetljivim situacijama, a ova međunarodna organizacija se nadalje i sama obavezuje na pomaganje u stvaranju održive dugoročne strategije.