Vakcinacija protiv virusa korona počela je u cijeloj Evropskoj uniji, pa tako i zemljama regiona. BiH je nagovijestila da će svoje građane vakcinisati u prvom tromjesečju 2021. godine, ne navodeći tačan datum.
Zastupnik u Zastupničkom domu Parlamenta Federacije BiH Nihad Čolpa smatra da je Bosna i Hercegovina, u vezi s vakcinacijom protiv koronavirusa, izgubila korak s vremenom.
"I dok su države s kojima graničimo počele s imunizacijom stanovništva, građani BiH osuđeni su na čekanje. Bojim se da zadugo nećemo vidjeti vakcinu, i ako je vidimo, vjerojatno će biti neka hedija od prijateljskih zemalja i to u vrlo malim količinama, što nam neće pomoći da virus stavimo pod kontrolu ni tokom 2021. godine", upozorava Čolpa.
Takođe, upozorava da ukoliko vlast ostane "sjediti skrštenih ruku" BiH može ostati u nekoj vrsti COVID-19 geta.
"Ili da pojednostavim, vraćamo vizni režim, jer su neke zemlje i prevoznici najavili da će za prevoz i ulazak u države biti potrebna potvrda o vakcinisanju", ističe Čolpa.
Nesposobnost aktuelne vlasti, navodi Čolpa, najbolje se ogleda u tome da Bosna i Hercegovina postaje sabirni centar za migrante i nevakcinisane osobe.
Početak vakcinacije u zemljama regiona, dok BiH čeka, prokomentarisali su i korisnici društvenih mreža. Kako je ranije saopšteno, u BiH bi trebalo stići milion i 232 hiljade doza vakcina, što je dovoljno za vakcinalnu pokrivenost 20 odsto stanovništva BiH.
Građani se pitaju koliko će još ljudi biti zaraženo a koliko će umrijeti dok vakcine stignu u BiH.
Neki navode da je liječenje zaraženih koronom daleko skuplje od vakcina.
Podsjećamo, u zemljama Evropske unije danas je počela vakcinacija protiv korona virusa. Vakcinacija je počela i u Srbiji, koja je dobila oko 5000 vakcina, najavivši da u januaru očekuje mnogo više doza od različitih proizvođača.
U 27 država EU do sada je potvrđeno najmanje 16 miliona slučajeva kovida 19 i više od 336 hiljada smrtnih slučajeva.
U BiH je od početka pandemije potvrđen ukupno 109 691 slučaj zaraze korona virusom. Preminule se 3953 osobe.