Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS, nakon ponovljene inicijative, ocijenilo je opravdanim zahtjev neformalne grupe građana za izmjenu ili dopunu zakonskih i podzakonskih akata u kontekstu sprečavanja nelegalne eksploatacije šljunka.
U saopštenju grupe pod nazivom „Za legalnu eksploataciju minerala iz korita rijeke Bosne“ koja se bori protiv nelegalnog eksploatisanja šljunka u slivu Bosne, navodi se da se to može zaključiti iz odgovora ministra Borisa Pašalića.
„Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede će razmotriti i uzeti u obzir vaše zahtjeve pri svojim narednim aktivnostima kod izrade novog Zakona o vodama, koja je planirana u toku 2021. godine,“ stoji, između ostalog, u odgovoru ministarstva na ponovljenju inicijativu upućenu 11. decembra.
U prvoj inicijativi, iz novembra mjeseca, tražena je izmjena ili dopuna Pravilnika koji je tretirao tu oblast, kako bi se omogućilo davanja ovlašćenja Javnoj ustanovi „Vode Srpske“ u pogledu nadzora i kažnjavanja nelegalne eksploatacije minerala iz rijeka, te, obuhvatanje i poljoprivrednog zemljište uz vodotokove rijeka zakonom, a sve u cilju daljeg sprečavanja nelegalne eksploatacije minerala iz rijeke Bosne i ostalih rijeka u RS.
Taj djelokrug rada postojećim zakonskim aktima je u većini u nadležnosti Inspektorata RS, a na podnesenu inicijativu u ime građana Doboja, Modriče, Vukosavlja i Šamca nadležno ministarstvo je odgovorilo negativno, smatrajući da se ne mogu izvršiti predložene izmjene Pravilnika, bez prethodne izmjene Zakona o vodama.
Pošto građanima koji žive pored rijeke Bosne, kako se navodi, životi ugroženi nelegalnom eksploatacijom šljunka, članovi neformalne grupe građana „Za legalnu eksploataciju minerala iz korita rijeke Bosne“ odlučili su da istraju, te su ponovili inicijativu, samo ovaj put tražeći da se tražene izmjene u praksi omoguće promjenom Zakona, a ne Pravilnika, kao prvi put.
„I na naše zadovoljstvo, dobili smo pozitivan odgovor, odnosno da će inicijativa biti uzeta u razmatranje prilikom izrade novog Zakona o vodama, koji će biti usaglašen sa obavezama implementiranja evropskih direktiva o vodama i zakonskim regulativama RS usaglašene sa pravnim tekovinama Evropske unije. Ali da bismo bili sigurni da će se u novom Zakonu o vodama naći naše sugestije i prijedlozi, pratićemo u narednom periodu aktivnosti resornog ministarstva i nastojati da dobijemo aktivnu ulogu u predlaganju novih rješenja“, izjavio je ovim povodom član Grupe Zoran Panić.
(Mondo)