Društvo

Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta obilježen u Banjaluci

Autor Dušan Volaš

Polaganjem vijenaca na jevrejsko spomen-obilježje na Novom groblju u Banjaluci danas je obilježen Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta.

Izvor: Samir Cacan/MONDO

Vijence su položili predstavnici Jevrejske opštine Banjaluka, izaslanici predsjednika Republike Srpske, vršilac dužnosti direktora Republičkog sekretarijata za vjere Dragan Davidović, predstavnici Vijeća naroda, Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih, te Društva srpsko-jevrejskog prijateljstva.

Član Predsjedništva Jevrejske opštine Banjaluka Aleksandra Stevandić rekla je da njegovanjem kulture sjećanja žrtve Holokausta nikada ne mogu biti zaboravljene i da se na taj način može spriječiti da se u budućnosti tako nešto ne ponovi.

"Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta obilježava se svuda u svijetu od 2005. godine kada su UN donijele rezoluciju. Od tada se u svim jevrejskim opštinama u svijetu održavaju različite aktivnosti, edukativnog, kulturnog karaktera kojima se upoznaju nove generacije i čiji je cilj da se te žrtve nikada ne zaborave", rekla je novinarima Stevandićeva.

Dušan Pavlović iz Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih rekao je da je ovaj dan vječna opomena svim generacijama na opasnost od totalitarnih i radikalnih ideologija.

On je napomenuo da je u izvođenju i planiranju uništenja evropskih Jevreja bilo omogućeno da se u NDH, kroz državni plan, napravi genocid nad Srbima, te da zajednička žrtva dva naroda obavezuje da čine sve što mogu da spriječe nosioce radikalnih ideja da dođu u situaciju da ponove zločine iz prošlosti.

Prema njegovim riječima, to je danas naročito važno zbog situacije gdje postoje konstantni primjeri govora mržnje, srbofobije, dehumanizacije srpskog naroda na sličan ili isti način kako je to rađeno 1941. godine ili za vrijeme ratova devedesetih godina prošlog vijeka.

"U tom smislu i Vlada Srpske, poštujući međunarodne norme, obilježava 22. aprila sjećanje na trostuki genocid u NDH, istovremeno poštujući i današnji Međunarodni dan sjećanja na žrtve Holokausta", naveo je Pavlović.

Međunarodni dan sećanja na žrtve Holokausta ustanovljen je 1. novembra 2005. godine rezolucijom Generalne skupštine UN-a.

Opredjeljujući se za dan kada je 1945. godine oslobođen Aušvic, Generalna skupština UN rukovodila se potrebom reafirmacije ljudskih prava, prevencije i kažnjavanja zločina genocida, kao i stalno prisutne opasnosti od rasne, nacionalne i vjerske mržnje zasnovanih na predrasudama.

Na taj dan 1945. godine, jedinice sovjetske armije oslobodile su najveći nacistički koncentracioni logor Aušvic sa 7.500 zatvorenika.

(Srna)

Tagovi