Dan opštine Mrkonjić Grad ustanovljen je kao dan sjećanja na 4. februar 1996. godine, kada su se, poslije petomjesečnog izbjeglištva, stanovnici ovog grada vratili na svoja ognjišta.
Na području opštine Mrkonjić Grad tokom 117 dana hrvatske agresije porušeno je i zapaljeno više od 2.000 stambenih objekata, dok je 6.000 kuća oštećeno i opljačkano. Ratna šteta procijenjena je na 670 miliona KM.
Jedna od najvećih grobnica u Republici Srpskoj otkrivena je 1996. godine u Mrkonjić Gradu, a u njoj je pronađeno 181 tijelo žrtava, među kojima 81 civila, 97 boraca Vojske Republike Srpske i tri pripadnika Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Srpske. Među ekshumiranim su i posmrtni ostaci 10 žena.
U manjim grobnicama u ovoj opštini pronađeno je još 176 tijela civila, pripadnika Vojske i MUP-a Republike Srpske.
Povodom Dana opštine Mrkonjić Grad, danas je u Hramu Svetog Save služen parastos za stradale u odbrambeno-otadžbinskom ratu, nakon čega su brojne delegacije položile vijence kod spomen-obilježja masovne grobnice na pravoslavnom groblju.
Parastosu i polaganju vijenaca prisustvovali su porodice žrtava, načelnik opštine Mrkonjić Grad Dragan Vođević, predsjedavajući Savjeta ministara Zoran Tegeltija, potpredsjednici Narodne skupštine Republike Srpske Željka Stojičić i Milan Petković, te načelnici susjednih opština.
Porodice žrtava ističu da su razočarane što za ove zločine ni poslije toliko godina niko nije odgovarao.
Petar Mitrić, koji je u mrkonjićkoj masovnoj grobnici pronašao posmrtne ostatke rođenog brata Duška i dva brata od strica Milorada i Petra, kaže da je svake godine sve tužnije zbog neprocesuiranja zločinaca.
"Roditelji žrtava umiru i neće dočekati pravdu. Predmet o zločinima se nalazi u Tužilaštvu BiH i znamo da je jedini razlog što nema pravde to što su u pitanju srpske žrtve", naglasio je Mitrić.
Za zločine u Mrkonjić Gradu niko nije odgovarao, iako se zna ko su počinioci.
........
Pogledajte kako je izgledao opljačkani i uništeni Mrkonjić Grad februara 1996. godine...
(Mondo, Agencije)