Prevoznici u Srpskoj od pojave korone zbrajaju samo gubitke, a bez pomoći, kažu, ne bi opstali. Vlada Srpske im je pomogla u vidu poreza i doprinosa, dogovorena je i subvencija za januar i februar od Grada Banjaluka, koja još nije stigla.
Predsjednik Skupštine udruženja saobraćaja i veza u Privrednoj komori RS, Dejan Mijić, očekuje da će obećanje od Gradske uprave biti ispoštovano, jer su ograničenja putovanja uticala na broj putnika, a time i na prihode svih prevoznika.
"Stanje u gradskom prevozu je loše, pogotovo na pojednim linijama gdje apsolutno nema putnika. Stanje je alarmantno i u prigradskom prevozu gdje je drastično smanjen broj putnika i svi koji voze na tim dužim relacijama trpe ogromne gubitke," kaže Mijić za Mondo.
Ističe da se cijena nafte vratila na stanje gotovo kao prije korone, te da će ova branša u narednom periodu doći u još teži položaj ukoliko ne bude isplaćena dogovorena pomoć za januar i februar.
"Očekujemo i da se za naredne mjesece obezbijedi subvencija jer je tako predviđeno i ugovorom koji smo potpisali sa gradom," tvrdi Mijić.
Prevoznici kažu da su zahvalni Vladi RS na pomoći u vidu uplate poreza i doprinosa od avgusta do decembra čija je realizacija u toku, ali da bi i to trebalo da bude produženo.
"Tražili smo od Vlade da se ovaj vid pomoći nastavi do marta, jer bez funkcionisanja prevoza neće moći funkcionisati ni ostatak privrede. Dobili smo podršku svih grana privrede da se odvoje određena sredstva da bi se pomoglo," rekao je Mijić.
Normalizaciju stanja u oblasti prevoza očekuje tek u aprilu ukoliko vakcinacija protiv virusa korona bude masovnija.
"To će biti možda malo bolje stanje, ali ovaj sektor se neće oporaviti bar još godinu, godinu i po dana. Sve gubitke treba nadoknaditi, ušli smo u nove kredite, stvorili nove obaveze a prihodi nisu ni blizu vremena prije korone," zaključio je Mijić.
Podsjećamo, Vlada RS je na sjednici održanoj 13, januara odlučila da uplati poreze i doprinose za radnike u prevozničkim preduzećima za period od avgusta do kraja 2020. godine. Prema procjeni Vlade Srpske za to će biti potrebno 2,3 miliona KM, a sredstva će biti izdvojena iz Kompenzacionog fonda RS.
Grad Banjaluka je krajem decembra 2020. godine sporazumom sa preduzećima koja obavljaju javni autobouski prevoz u gradu dogovorio isplatu 200.000 KM subvencija za januar i februar.
Tada je rečeno da će u narednom periodu biti napravljena studija opravdanosti određenih linija, kao i uvođenja novih.