Društvo

Krizni štab ZDK zabranio proslavu 8. marta i naložio pojačan inspekcijski nadzor

Autor Dušan Volaš

Krizni štab Ministarstva zdravstva Zeničko-dobojskog kantona je, s obzirom na pogoršanje epidemiološke situacije u vezi sa virusom korona, zabranio proslavu Dana žena - 8. marta.

Izvor: FENA/Vehid Begunić/arhiva

Krizni štab ZDK je takođe naložio pojačan inspekcijiski i policijski nadzor, posebno u ugostiteljskim objektima i tržnim centrima.

Naloženo je svim domovima zdravlja u ovom kantonu da hitno uspostave sistem aktivnog praćenja oboljelih u kućnim uslovima u skladu sa odredbama revidiranog kriznog plana postupanja u uslovima pandemije virusa korona.

Član Kriznog štaba i direktor Instituta za zdravlje i bezbjednost hrane Zenica Senad Huseinagić rekao je da su nove naredbe donese preventivno s ciljem da se obezbijedi što bolje sprovođenje epidemioloških mjera, odnosno da se smanji rizik od eventualnog širenja infekcije.

Posljednjih sedam dana u Zeničko-dobojskom kantonu registrovano je oko 400 zaraženih virusom korona.

Taj broj nešto je veći od statistika federalnog Zavoda za javno zdravstvo, koji evidentira samo slučajeve potvrđene pi-si-ar /PCR/ dijagnostikom jer nadležne službe u ovom kantonu bilježe i slučajeve potvrđene brzim antigenskim testovima.

Huseinagić ističe da problem nije ukupan broj slučajeva, koji je ranije bio znatno veći, već teški slučajevi koji mnogo opterećuju zdravstvene ustanove.

"Bez obzira što je Kantonalna bolnica Zenica znatno povećala kapacitete za intenzivno liječenje, oni su pri kraju. Iz tog razloga je donesena naredba da domovi zdravlja maksimalno ubrzaju primjenu novijeg pristupa koji smo propisali u ovim okolnostima, a to je da pacijenti ne budu prepušteni sebi nego pod aktivnim praćenjem zdravstvenih profesionalaca", rekao je Huseinagić.

U Kantonalnoj bolnici u Zenica trenutno je hospitalizovan 91 pacijent sa dijagnozom kovid 19, saopšteno je iz pres-službe kantona.

Riječ je o pacijentima sa srednje teškom i teškom kliničkom slikom, što podrazumijeva pacijente sa obostranom upalom pluća i oni kojima treba kiseonička podrška.

Načelnik Odjeljenja za infektivne bolesti bolnice Eldira Hadžić rekla je da se čak 90 odsto pacijenta nalazi na kiseoničkoj podršci, a ostatak su pacijenti koji su u završnoj fazi liječenja.

"Uglavnom se hospitalizuju stariji pacijenti, mada posljednjih dana imamo i nešto mlađe pacijente, i to su pacijenti koji su dugotrajno liječeni u kućnim uslovima, poslije 10 dana bolesti, i onda nakon par dana dođe do smrtnog ishoda", istakla je Hadžićeva.

(Srna)