Završen je protest predstavnika zaposlenih u ugostiteljskom i uslužnom sektoru koji su se okupili danas u podne u centru Banjaluke, ispred Palate predsjednika. Nezvanično, novi protest je zakazan za utorak. Od države zatražena finansijska pomoć.
Protestujući zbog mjera zabrane rada koje su u RS na snazi od danas, oko 12 časova ispred Palate predsjednika u Banjaluci okupilo se oko 200 građana, a jednom trenutku došlo je i do koškanja sa policijom, ali na kraju je sve mirno završeno.
Vladan Šurlan iz udruženja ugostitelja i hotelijera "Horeca" tokom skupa je rekao medijima da oni nisu protiv mjera, ali da je ovaj sektor prepušten sam sebi. Zatražena je pomoć od vlade.
"Ako pratimo okolne države, one subvencionošu svoje sektore. Kod nas javni sektor nije trpio, nisu smanjene plate, nije bilo otpuštanja. Samo u realnom sektoru je bilo," rekao je Šurlan.
Protest u Banjaluci zbog mjera zabrane Republičkog štaba za vanredne situacije.
Kaže da njima nije u cilju da budu "rušilački faktor" i da zajedno treba da se nađe izlaz iz situacije.
"Apelujemo na predsjednicu da se uključi u problem, jer su do sada davane politički nekorektne izjave. Mene radnik pita šta da radi i kako da prehrani porodicu, a ja ne mogu, kao naši političari, da kažem: ako bude bude, ako ne bude, ne bude," objasnio je Šurlan.
Dodao je da je ovaj sektor prepušten sam sebi i zatražio subvencije od države.
"Tražimo pomoć od države kako da prehranimo svoje porodice," izjavio je Šurlan.
Osvrćući se na sinoćnje saopštenje UKC RS u kojem osuđuju protese, Šurlan je odao priznanje medicinarima za rad u velikim poteškoćama, ali dodao da medicinari ne treba da odlučuju kada je vrijeme za rad ugostitelja.
"Ovaj realni sektor je u najgorim uslovima pomagao, spremao im obroke, zato smatramo da nije korektno da oni sada prozivaju jednu privrednu granu koja je na koljenima," rekao je.
Policija je nakon desetak minuta počela legitimisati prisutne jer je skup neprijavljen.
"Poštovani građani, uvažavajući epidemiološke mjere, pozivamo vas da se raziđete," rekli su više puta na razglas.
U jednom trenutku je ispred palate stigla i Žandarmerija, a prisutni su glasno negodovali uzvikujući ''šta će vam štitovi'' i ''hoćemo da radimo!''.
Pripadnici ove policijske formacije su interevenisali i potisnuli prisutne dalje prema Gospodskoj ulici, ali su se ubrzo povukli, ispraćeni aplauzima i okupljanje je nakon toga završeno.
U Republici Srpskoj od danas je na snazi novi set mjera sprečavanja širenja virusa korona u zajednici koji će važiti do 29. marta. Od danas se obustavlja vaspitno-obrazovni rad u osnovnim i srednjim školama, te univerzitetima u Republici Srpskoj i organizuje nastava na daljinu korištenjem sredstava elektronske komunikacije.
Zabranjen je rad ugostiteljskim objektima za ishranu i piće, uključujući objekte koji posluju samostalno ili u okviru drugih objekata u kojima se obavlja privredna djelatnost (benzinske stanice i drugo).
Takođe, zabranjeno je obavljanje uslužnih i zanatskih djelatnosti koje zahtijevaju neposredan kontakt sa korisnicima (frizerski i drugi tretmani za uljepšavanje i djelatnosti za njegu i održavanje tijela), te rad bazena, velnes i spa centara, skijalištia i skijaških centara i trgovačkih centara.
Zabranjen je rad priređivačima igara na sreću, osim priređivačima internet igara i lutrijskih igara na sreću, osim klasične tombole, aktivnosti unutar ustanova kulture koje podrazumijevaju istovremeno prisustvo više lica u istom prostoru (pozorišta, bioskopi, muzeji, galerije). Ugostitelji koji posluju u ugostiteljskom objektu za smještaj mogu bez vremenskog ograničenja pružati usluge smještaja, a usluge ishrane i pića od 6.00 do 22.00 časa samo gostima kojima pružaju usluge smještaja.
(B.S./Mondo)