Društvo

Maligne bolesti najčešći uzrok gubitka radne sposobnosti

Autor Dragana Božić

Dominantan uzrok nastanka invalidnosti u Srpskoj, odnosno gubitka radne sposobnosti, su maligne bolesti sa 26,36 odsto, slijede kardiovaskularne bolesti sa 23,10 odsto slučaja, te duševne bolesti sa 15,41 odsto.

Izvor: Mondo/Goran Sivački

U postupku rješavanja zahtjeva za ostvarivanje prava na invalidsku penziju, u periodu januar-jun 2021. godine, izvršena je ukupno 1.921 ocjena radne sposobnosti, što je više za 20 u odnosu na isti period prethodne godine, saopšteno je iz Fonda PIO Republike Srpske.

Od toga, 1.388 se odnosi na domaće osiguranje, a 533 ocjene radne sposobnosti su sa elementima ino-osiguranja.

U domaćem osiguranju gubitak radne sposobnosti utvrđen je kod 29,68 odsto osiguranika, dok je kod ocjene radne sposobnosti za osiguranike sa prebivalištem u inostranstvu gubitak radne sposobnosti utvrđen kod 32,27 odsto.

Od ukupno izvršene 1.921 ocjene radne sposobnosti gubitak je utvrđen kod 30,40 odsto osiguranika, kod 4,94 odsto invalidnost ne postoji, kod 20,71 odsto osiguranika postoji preostala radna sposobnost i kod 43,93 odsto osiguranika utvrđeno je da liječenje nije završeno.

Dominantan uzrok nastanka invalidnosti, odnosno gubitka radne sposobnosti, su maligne bolesti sa 26,36 odsto, slijede kardiovaskularne bolesti sa 23,10 odsto slučaja, te duševne bolesti sa 15,41 odsto.

Osim tri dominantne bolesti kao uzročnika invalidnosti-gubitka radne sposobnosti, sa manjom zastupljenošću pojavljuju se još povrede na radu u 9,07 odsto slučajeva, bolesti mišićno-koštanog sistema i vezivnog tkiva sa 7,53 odsto, bolesti nervnog sistema 7,02 odsto i bolesti žlijezda sa unutrašnjim lučenjem 6,16 odsto slučajeva.

Tako su karcinomi, nažalost, i dalje vodeći uzročnik nastanka invalidnosti-gubitka radne sposobnosti, dodaje se u saoptenju.

Navedene tri dominatne bolesti uzročnici su u 65,71 odsto gubitka radne sposobnosti, što je, ocjenjuje se, vrlo nepovoljno.

Još od ranije, kao i sada, u stručnim i naučnim krugovima to se obrazlaže, najčešće, brzim i savremenim načinom života, stresom, zagađenjem životne sredine, hrane, vode, vazduha, nezdravom hranom, ali i direktnom vezom nastanka karcinoma i duševnih bolesti, kao posljedice ratnih događanja i NATO bombardovanja prostora Republike Srpske projektilima sa osiromašenim uranijumom u periodu 1992-1995. i teritorije SRJ 1999. godine.