Zeljković je učešće turističke agencije u nabavci pravdao navodnim razlogom da niko drugi u tom trenutku nije mogao dopremiti opremu iz Kine u Republiku Srpsku.
U aprilu prošle godine dio opreme potrebne Institutu za javno zdravstvo Republike Srpske nabavio je kozorcijum dvije firme. Jedna se bavi trgovinom medicinskim sredstvima, a druga je turistička agencija ''Travel for fun.''
To je bilo zvanično objašnjenje Instituta za javno zdravstvo RS nakon što je objelodanjeno da je medicinska oprema kupljena preko turističke agencije ''Travel for fun'' iz Banjaluke.
"Druge institucije koje su provodile nabavku medicinske zaštitne opreme, u to vrijeme, istu nisu mogle dopremiti u Republiku Srpsku," objašnjeno je u odgovorima iz Instituta, koje je potpisao tadašnji vršilac dužnosti direktora Instituta za javno zdravstvo, Branislav Zeljković, na pitanje da li je oprema nabavljena od turističke agencije.
Institut je tvrdio da je nabaviljena oprema koja je koštala 1,8 miliona KM preko konzorcijuma dvije firme - turističke agencije ''Travel for fun'' i firme ''Promeding d.o.o'' iz Laktaša. Tvrdili su da je laktaška firma "Promeding" veletrgovac medicinskim sredstvima, a turistička agencija iz Banjaluke je angažovana jer je mogla da obezbijedi avionski prevoz iz Kine.
"Turistička agencija 'Travel 4fun' učestvovala je u nabavci zaštitne medicinske opreme, ali kao član grupe ponuđača koju, osim imenovanog, čini i registrovani veleprometnik medicinskim sredstvima, Promeding d.o.o. Laktaši," odgovorili su u Institutu na pitanje: da li je nabavljač registrovan za trgovinu lijekovima i medicinskom opremom?
Navodno su ove dvije firme bile jedina grupa ponuđača koja je mogla da ponudi i izvrši avionski prevoz zaštitne opreme iz Kine u vrijeme kada je najteže obezbjediti upravo avionski transport. U Institutu su napomenuli da su već imali ugovorenu nabavku zaštitne medicinske opreme, ali su zemlje Evropske unije i Turska iznenada zabranile izvoz, pa je jedina opcija bila Kina.
"Avionski transport robe iz Kine bila jedina mogućnost za pribavljanje hitno neophodne medicinske zaštitne robe, a istu je na osnovu drugih ranije ugovorenih poslova mogao obezbijediti Travel4Fun."
Za 1.880.500 KM kupljeno je "30.000 zaštitnih odjela, 50.000 FFP2 zaštitnih maske i 500 digitalnih bezkontaktnih termometara", potvrđeno je Mondu u Institutu.
Prijava
U maju iste godine "Transparensi internešnal"u Bosni i Hercegovini (TI BiH) podnio je krivičnu prijavu Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka protiv rukovodstva Instituta za javno zdravstvo RS zbog spornih nabavki medicinske opreme od nekvalifikovanih ponuđača.
U prijavi je navedeno da je Institut putem pregovaračkog postupka nabavljao medicinske zaštitne maske od firme Procontrol iz Banjaluke koja se bavi arhitektonskom i inžinjerskom djelatnošću, kao i medicinsku zaštitnu opremu od turističke agencije "Travel4Fun", a da ni jedna ni druga firma nemaju dozvolu za promet medicinskim sredstvima, iako se takav uslov tražio tenderskom dokumentacijom.
Institut je početkom aprila dodijelio dva ugovora firmi Procontrol za nabavku zaštitnih maski i zaštitnih odijela – jedan vrijedan 345.000, a drugi 1,65 miliona KM bez PDV-a. U oba postupka uslovi su bili da je ponuđač registrovan za obavljanje djelatnosti, kao i to da ima dozvolu Agencije za lijekove BIH. Pozvan je samo ovaj ponuđač, iako nije imao dozvolu te Agencije, a Zakon o javnim nabavkama jasno propisuje da je poziv mogao biti upućen samo kvalifikovanom ponuđaču i da se uslovi moraju unaprijed utvrditi.
Krivična prijava podnesna je i zbog sklapanja ugovora vrijednog 2,38 miliona KM o nabavci medicinske zaštitne opreme sa turističkom agencijom "Travel4Fun." Tenderskom dokumentacijom takođe je traženo da ponuđač bude registrovan za tu djelatnost i da posjeduje dozvolu Agencije za lijekove BIH. TI BIH je od Agencije za lijekove dobio zvaničnu potvrdu da "Travel4fun" nema dozvolu za promet medicinskim sredstvima, ali je ovoj firmi ipak dodijeljen ugovor, o čemu je objavljeno obavještenje na portalu javnih nabavki 29. aprila ove godine. Iz Instituta su naknadno saopštili da je Travel4Fun bio dio grupe ponuđača sa firmom Promeding d.o.o. iz Laktaša koja ima dozvolu Agencije, kako je ranije u tekstu iznad.
U dokumentu odluke na sajtu Instituta se navodi da je poziv za učešće u ovom postupku upućen samo nekvalifikovanom ponuđaču "Travel4Fun" a da se na sastanku o uslovima ponude 10. aprila pojavila i firma "Promeding."
Dizanje novca sa računa
"Oslobođenje" i "Istraga.ba" juče su objavili da je vlasnik agencije ''Trevel4fun'' i jedan od uhapšenih u jučerašnjoj akciji policije, Saša Marković, dio novca od nabavke medicinske opreme prebacio na lični račun, a zatim i podigao taj novac. Ovo mu je navodno omogućilo Tužilaštvo BiH, jer je sporo i traljavo postupalo u slučaju.
Pozivajući se dokumentaciju koju imaju u posjedu, pišu da je utvrđeno da je sa računa Instituta za javno zdravstvo RS novac sukcesivno prebacivan na račun turističke agencije "Travel4fun". Istovremeno, turistička agencija je novac prebacivala na privatni račun vlasnika i direktora agencije Saše Markovića, jednog od uhapšenih u jučerašnjoj akciji.
Prema dokumentaciji "Oslobođenja" i portala "Istraga.ba", sa računa agencije "Travel4fun" na privatni račun Saše Markovića, otvoren u NLB Banci u Banjaluci, od 29. aprila do 16. juna je prebačeno ukupno 376 hiljada maraka.
Državna agencija za istrage i zaštitu – SIPA, utvrdila je, potom, da je Marković sa svog računa podigao 250 hiljada maraka gotovine.
"Finansijsko obavještajni odjel SIPA-e račune 'Travel4funa' i Saše Markovića je blokirao 17. juna 2020. godine u 8 sati i 45 minuta. Blokada računa je isticala pet dana kasnije, odnosno 23. juna 2020. godine. Iako je bio obaviješten o sumnjivim transakcijama i privremenoj blokadi računa, postupajući državni tužilac Ćazim Hasanspahić, ne reaguje odmah, pa tek 24. juna u popodnevnim satima, pred kraj radnog vremena, upućuje Sudu BiH prijedlog za blokadu računa 'Travel4fun' i Saše Markovića. U međuvremenu, 23. juna u 8 sati i 45 minuta je istekla blokada računa koju je uspostavio FOO SIPA-e, tako da su Saša Marković i 'Travel4fun' imalo na raspolaganju najmanje 48 sati da podignu i preostali novac sa računa. Upravo tu mogućnost Saša Marković i koristi, te 24. juna, sa svog računa, podiže oko 10 hiljada maraka u kešu, pa se i tom novcu gubi svaki trag," navodi se u tekstu, ''Istraga.ba'' portala koji inače često objavljuje informacije i dokumente koji iz različitih razloga ''procure'' iz Tužilaštva BiH.
Pišu i da je NLB banka AD Banjaluka SIPA-i 26. maja 2020. godine dostavila dokument na osnovu kojeg je bilo jasno da "Travel4fun" prebacuje novac na privatni račun Saše Markovića, a da je Tužilaštvu BiH nakon toga trebalo tačno 29 dana da od Suda BiH zatraži blokadu Markovićevih računa i njegove firme "Travel4fun." Upravo u tom perodu, Marković je podigao preko 260 hiljada maraka keša i tom novcu se gubi svaki trag.
Na kraju, Tužilaštvo BiH je odlučilo da ne provodi istragu u ovom predmetu, pa je spis završio u Republičkom javnom tužilaštvu u Banjaluci.
Republičkom tužilaštvu danas se predate tri osobe koje su privedene juče u akciji MUP-a RS i ovog tužilaštva sa ciljem otkrivanja zloupotreba oko nabavke medicinske opreme u Republici Srpskoj tokom pandemije virusa korona. Očekuje se da tužilaštvo u toku dana ili večeri bude predat i Branislav Zeljković.
(Mondo)