Društvo

FZO RS najavio nove olakšice za dijabetičare: Oboljeli tvrde da Fond obmanjuje javnost

Autor Dragana Božić

Fond zdravstvenog osiguranja Republike Srpske saopštio je da je omogućio još jednu olakšicu za oboljele od dijabetesa kada je u potanju potrošni material za ove pacijente. Iz Udruženja osoba oboljelih od dijabetesa "Diabet No1" kažu da Fond samo obmanjuje javnost.

Izvor: Mondo/Stefan Stojanović

Fond zdravstvenog osiguranja juče je saopštio da je omogućio još jednu olakšicu za oboljele od dijabetesa – umjesto mjesečnog propisivanja potrošnog materijala koji se izdaju na recept, poput trakica za mjerenje šećera, omogućeno je tromjesečno propisivanje.

Kako je saopšteno Fond u proteklih nekoliko godina za ovu kategoriju osiguranika konstantno uvodi nove terapije, odnosno, nove insuline, i to u skladu sa svjetskim terapijskim smjernicama.

“Fond za oboljele od dijabetesa u potpunosti finansira insuline, trakice, lancete, špriceve , igle, aparate za brzo određivanje glukoze u krvi, potrošne materijala za insulinske pumpe, a Fond je od prije tri godine počeo da finansira i insulinske pumpe (25 na godišnjem nivou) koje ranijih godina nije finansirao. Sve navedeno za ovu kategoriju osiguranika Fond u potpunosti finansira, jer su oboljeli od dijabetesa oslobođeni plaćanja participacije za osnovnu bolest i njene komplikacije”, rekli su u Fondu.

Međutim, Udruženje osoba oboljelih od dijabetesa “Diabet No1” iz Banjaluke smatra da ovo nisu olakšice za dijabetičare, već procedure.

“Procedura uzimanja recepata koja propisuje da više ne idemo pedijatru ili porodičnom doktoru svakih mjesec dana, već svaka tri mjeseca. Ova procedura u svim zemljama okruženja primjenjuje se već nekoliko godina, u nekim zemljama i više od pet godina”, kažu iz ovog udruženja.

Ističu da saopštenje Fonda predstavlja obmanjivanje javnosti, a pogotovo oboljelih od dijabetesa, i skretanje pažnje sa veoma važne stvari, a to je izbora insulinskih pumpi.

“Zahvaljujući pisanju Euro Blica, koji je skrenuo pažnju na problem izbora insulinskih pumpi od strane Fonda, odnosno da izabrane pumpe nisu namjenjene djeci sa dijabetesom i nisu kompatabilne sa senzorima kontinuiranog mjerenja šećera, na svu sreću tender je poništen od strane Kancelarije za razmatranje žalbi i ovo je posebna priča koja će se nastaviti”, kažu iz Udruženja “DiabetNo1”.

Naglasili su da olakšice koje imaju oboljeli od dijabetesa u Republici Srpskoj nisu dovoljne, naročito za potrošni materijal, ističući da zemlje regiona daju mnogo više olakšica za oboljele od ove bolesti.

“Republika Srpska je po obimu prava oboljelih od dijabetesa najgora u odnosu na čitav region”, kažu dijabetičari.

Pojasnili su da, na primjer,dijete koje je oboljelo od dijabetesa, po obimu prava koje je propisao Fond, ima pravo na besplatnih 1200 trakica za mjerenje šećera iz krvi godišnje, odnosno 100 trakica mjesečno, a koje, u najboljem slučaju, potroši za sedam dana.

“Djetetu je neophodno, mjesečno, oko 450 trakica, da bi se dijabetes držao koliko-toliko pod kontrolom. U prenesenom značenju, ostalih 20-ak dana roditelji kupuju dodatne trakice, odnosno kupuju dodatnih oko 350 trakica, i izdvajaju oko 260,00 KM samo za ovu namjenu koju bi Fond trebao „pokrivati“, rekli su u ovom udruženju.

Udruženje “DiabetNo1” od nadležnih traži da se Pravilnik o pravu na medicinska sredstva izmijeni, i da se insulinske pumpe i senzori kontinuiranog mjerenja šećera u krvi (CGM) stave na listu medicinskih sredstava , te da oboljeli od dijabetesa Tipa 1 (djeca i odrasli) ostvaruju svoja prava u skladu sa navedenim pravilnikom, odnosno da imaju pravo na insulinske pumpe koje ne zavise od tendera, kao i pravo refundacije troškova nabavke senzora kontinuiranog mjerenja šećera u krvi (CGM).

(MONDO)