U okviru globalne kampanje "Neka izumiranje ne bude vaš izbor“, koju je pokrenuo razvojni program UN (UNDP), na platou Istorijskog muzeja BiH otkrivena je skulptura dinosaurusa izrađen od recikliranog materijala i uglja
Ubrzanje klimatskih promjena predstavlja najveću egzistencijalnu prijetnju čovječanstvu, upozorila je danas rezidentni predstavnik UNDP-a u BiH Stelijana Nedera.
"Glavni faktor koji doprinosi klimatskim promjenama je energetski sektor koji učestvuje sa 73 odsto emisija stakleničkih gasova uzrokovanih ljudskim djelovanjem, a pokreću ga fosilna goriva – ugalj, nafta i gas - koja se obično subvencionišu iz javnih sredstava", istakla je Nedera.
Ona je istakla da sadašnje generacije moraju donositi dobre odluke za budućnost djece.
UNDP je pokrenuo globalnu kampanju "Neka izumiranje ne bude vaš izbor", u kojoj se pojavljuju svjetski poznate ličnosti, a čiji je cilj podizanje svijesti o štetnim efektima subvencija za fosilna goriva na ljude i planetu.
U sklopu kampanje UNDP je uradio kratki film u kojem dinosaurus, kao jedna od svjetski najpoznatijih izumrlih životinja, drži govor pred Generalnom skupštinom UN, apelujući na svjetske lidere da prestanu subvencionisati fosilna goriva i da "izumiranje ne bude njihov izbor".
Uz glasove koje su likovima posudile poznate ličnosti, kampanjom pod nazivom "Neka izumiranje ne bude vaš izbor" se nastoji podići svijest javnosti o tome kako se subvencijama za fosilna goriva poništava značajan napredak postignut do danas u zaustavljanju klimatskih promjena te potiče nejednakost.
Sarajevo se pridružilo kampanji današnjim otkrivanjem skulpture dinosaurusa na platou Istorijskog muzeja BiH, koju su izradili umjetnici Samir Sućeska, Hana Dujmović, i Marko Frančešević, članovi Udruženja za promociju kulture i umjetnost "Arka".
Dinosaurus je izrađen od recikliranog materijala i uglja, a postavkom u Istorijskom muzeju BiH šalje se simbolična poruka da ugalj kao energent ne treba koristiti već da su potrebni neki drugi ekološki prihvaljivi energenti, saopšteno je iz UNDP-a BiH.
Svijet godišnje troši 423 milijarde dolara na subvencionisanje fosilnih goriva za potrošače: ulja, električnu energiju koja se proizvodi spaljivanjem drugih fosilnih goriva, časa i uglja.
Za fosilna goriva izdvaja se četiri puta više nego što bi se, kao što se apeluje, trebalo davati siromašnim zemljama za pomoć u borbi protiv klimatske krize, koja je još uvijek jedna od prepreka, pred održavanje UN konferencije o klimatskim promjenama sljedeće sedmice, piše u danas objavljenom istraživanju UNDP-a.
(Srna, Mondo)