Za područje Bratunca i Srebrenice

U BiH otvorena prva javna kuhinja za bebe: Zbog siromaštva neadekvatno hranjene

Autor Dragana Božić

Prva “Baby javna kuhinja” u Bosni i Hercegovini otvorena je u Bratuncu. Ova javna kuhinja je mjesto gdje roditelji ili staratelji mogu doći po obroke za svoje mališane kojima je ova vrsta pomoći potrebna.

Izvor: Facebook/Obraduj nekoga

„Jedan od glavnih razloga za pokretanje kuhinje, jeste veliki broj oboljelih beba kojima smo svjedočili tokom naših svakodnevnih posjeta ugroženim bebama. Neke bebe su uslijed loše ishrane, preranog konzumiranja kravljeg mlijeka, nedovoljnog unosa nutrijenata koji su im potrebni, zbog razmućivanja brašna i vode jer porodica nema da kupi mlijeko – mnoge te bebe su oboljele, a nekim od njih je čak mijenjanja kompletna krv. Uzroci svih tih stanja su upravo nekvalitetna ishrana“, rekla je Aida Sadiković Mehonić, predsjednica Udruženja „Obraduj nekoga“ u okviru kojeg je pokrenuta i prva Baby kuhinja u Bosni i Hercegovini.

Bebama se dijeli već gotova hrana, pa tako bebe svaki dan dobijaju jednu litru mlijeka, za bebe koje su navršile godinu dana ili adaptiranu formulu za bebe čije majke ne mogu da ih doje. Daje im se kašica (povrtna ili voćna sa žitaricama) te palenta, griz, kakao, mljeveni keks, biskvit za bebe u zavisnosti šta je taj dan na jelovniku.

U okviru baby kuhinje otvoren je i baby shop sa odjećom i opremom za bebe, a Aida za Buka portal kaže da su se roditelji njihovih beba korisnica posebno oduševili postojanjem ovog shopa.U tom shopu bebe se oblače, ali se dijeli i baby oprema za socijalno ugrožene trudnice, kao što su kreveci, kolica, nosiljke itd.
Aida kaže da je nabavka adaptiranog mlijeka poseban problem većini stanovništva.

„Kada je u pitanju kupovina formula, u našoj zemlji se gube socijalne razlike među stanovništvom. Mi ćemo u narednom periodu nastupiti sa inicijativama da se na određen način subvencionira nabavka adaptiranih formula porodiljama koje iz zdravstvenih razloga, bolesti ili terapije koja je u kontraindikaciji sa dojenjem, ne mogu da doje svoje bebe. Svijest o važnosti ispravne ishrane dojenčadi koja ne doje je na vrlo niskom nivou u našoj zemlji, i prije svega potrebno je educirati veliki broj stanovništva o značaju istog“, kaže sagovornica Buka portal.

Kada je riječ o planovina Mehonićeva kaže da je pred njima sada ogroman i zahtjevan posao pronaska donatora, sponzora, partnera u otvaranju baby kuhinja u gradovima u kojima je za njima velika potreba.

„Tek kada smo otvorili kuhinju u Bratuncu i kada su korisnici počeli da dolaze, vidjeli smo da je potreba mnogo veća nego onda kada smo pisali projektni plan. Tako da će naša nastojanja u bliskoj budućnosti ići ka ostvarenju našeg cilja – pokrivanju što više gradova sa baby kuhinjama“, zaključuje Aida Sadiković Mehonić.

Prva baby kuhinja je otvorena u Bratuncu, za područje Bratunca, Srebrenice te pripadajućih sela. Korisnici se mogu javiti na facebook stranicu Obraduj nekoga, ili posjetiti kuhinju na adresi Svetog Save bb.

Tagovi