Nakon brojnih dopisa nadležnim službama mještani banjalučkog naselja Pobrđe još uvijek očekuju adekvatno riješenje za često dugogodišnje zagušenje u saobraćaju i problem sa prelazom pješaka u Omladinskoj ulici.
Podsjećamo da navedena priča datira još iz 2010. godine kada je najavljivana izgradnja pasarele kod restorana "Alas", a o čemu je naš portal pisao početkom 2021. godine.
Iz Gradske uprave za Mondo tvrde da su upoznati sa navedenom situacijom i da su na pomenutoj lokaciji česta zagušenja u saobraćaju, te da shodno tome Odjeljenje za saobraćaj i puteve radi na ovom pitanju kako bi se problem mještana ovog dijela grada riješio u što skorijoj budućnosti.
"U decembru 2020. godine je izrađeno idejno rješenje za denivelisani pješački prelaz, kojim je definisano rješenje za odvijanje pješačkog saobraćaja, te odnos prema susjednim parcelama. Predloženim rješenjem, a u skladu sa važećom planskom dokumentacijom, predviđeno je djelimično angažovanje katastarske parcele u suvlasništvu privatnih lica", rekli su nam u Gradskoj upravi.
Na naš dodatni upit su pojasnili da je idejno rješenje pasarele izradila banjalučka firma "Routing", koja je, kako se ističe, predstavila kvalitetnu analizu u smislu prostornih mogućnosti predmetne lokacije.
"Neophodno je naglasiti da je od izrađivača idejnog rješenja zahtijevano da se elementi idejnog rješenja usvoje prema tehničkim propisima i normativima koji važe za izgradnju objekata ovakve vrste", dodaju iz Gradske uprave.
Pomenuta firma na svojoj Facebook stranici je objavila fotografije idejnog rješenja pasarele, kao i video prezetnaciju iste koji se može pogledati OVDJE.
Iz Gradske uprave ranije su istakli da su sve pasarele na području grada opravdale svrhu nesmetanog i bezbjednog odvijanja pješačkog saobraćaja, pogotovo u zoni škola i vrtića.
Tatjana Kostić, stručni saradnik u MZ Pobrđe, izjavila je za Mondo da su mještani ovog banjalučkog naselja 2019. godine Gradskoj upravi predložili izgradnju dvije pasarele - jednu u Omladinskoj ulici, kod ukrštanja sa Ulicom Braće Mažar i majke Marije, kao i drugu - nešto malo dalje, na račvanju ulica Anke Drakulić, Jasmira Malčića, Baje Pivljanina i Dušana Diljevića.
"Prethodni gradonačelnik tada je tražio dostavu prijedloga prioritetnih projekata u svim mjesnim zajednicama. Nakon održanog sastanka našeg Savjeta MZ dostavili smo prijedloge za izgradnju dječijeg igrališta i dvije pasarele. Od tada uporno tražimo informacije da li će i kada početi gradnja. Zadnji odogovor koji smo dobili je bio u martu 2020. godine. U njemu je navedeno da nadležno odjeljenje analizira mogućnost da se kod 'Alasa' izgradi pasarela za pješake", rekla nam je Kostićeva i naglasila da nije upoznata sa idejnim rješenjem za denivelisani pješački prelaz (pasarela).
Iz ovog odjeljenja krajem 2019. godine su saopštili da razmatraju mogućnost izgradnje pasarele u Omladinskoj ulici, navodeći da će nakon provedene analize, koja uključuje prostorne mogućnosti i eventualne imovinsko-pravne odnose, donijeti konačnu odluka o mogućnosti ove investicije.
"Semafor koji je ranije postavljen u zoni ukrštanja tranzita sa Ulicom Braće Mažar i majke Marije kod restorana 'Alas', a koji funkcioniše na principu pješačkog semafora sa tasterom za najavu prelaska pješaka preko saobraćajnice, u pojedinim dijelovima dana dovodi do gužvi sve do kružnog toka kod Gimnazije", naglasili su tada u Odjeljenju i najavili javnu nabavka za izradu idejnog rješenja i urbanističko tehničkih uslova za denivelisani prelaz, poslije čega bi trebalo biti poznato da li će se ići u realizaciju ovog projekta.
Naša sagovornica ističe da zbog gužvi i bezbjednosti u saobraćaju mještani Pobrđa insistiraju na izgradnji dvije pasarle na pomenutnim lokacijama, kao i da će Gradskoj upravi uputiti zahtjev da se o tome raspravlja u Skupštini Banjaluke.
"Osim toga imamo i niz drugih neriješenih problema poput kanalizacione infrastrukture i slično", podvukla je Tatjana Kostić, stručni saradnik u MZ Pobrđe.