Prije nekoliko dana na Vrbasu je ulovljena mladica teška skoro 23 kilograma, što je najveći ulov na ovoj rijeci. Provjerili smo koji su još ribolovni rekordi na našim rijekama i jezerima.
Mladica koju je 23. januara ove godine na rijeci Vrbas u naselju Trapisti uhvatio Braco Žutić, jeste najteža, ali nije najduža uhvaćena riba. Rekord na ovoj rijeci, kada je u pitanju dužina ribe, drži Srđan Bubolj koji je u uhvatio mladicu dugu 124 centimetra, a tešku 18,5 kilograma, isti rekord zabilježio je i Marko Maksić u naselju Krupa na Vrbasu.
Soma težeg od 100 kilograma, dugačkog oko 2,3 metra, na Bilećkom jezeru su prije nekoliko godina ulovili Goran Berak i Zdravko Damjanac. Među rekordnim ulovljenim ribama širom Srpske izdvajaju se som težak 96 kilograma kojeg je Milivoje Milijaš uhvatio u akumulacionom jezeru Drenova kod Prnjavora.
Radoslav Kečojević je iz Bilećkog jezera izvukao soma teškog 92 kilograma i dugačkog 245 centimetara.
Andrija Janjić je na Drini u Višegradu upecao soma teškog 84 kilograma i dugog preko dva metra.
Svoje mjesto među poznatim ribolovcima obezbijedio je Zoran Stanić iz Prnjavora, ulovom zlatnog tolstolobika teškog 62 kilograma, a dugog 147 centimetra. Takođe, u Žeravici kod Dervente Jovan Josipović uhvatio je amura teškog 23 kilograma.
Na jezeru Bočac ulovljen je smuđ težak 11 kilograma i dugačak 103 centimetra, a ovim nevjerovatnim ulovom mogao se pohvaliti Darko Vesić.
Smuđa teškog 10 kilograma iz Save u Gradiški ulovio je Dalibor Šljivar.
Potočnu pastrmku tešku 8,5 kilograma, dužine 95 centimetara iz Vrbasa je izvukao Tomislav Praštalo. Šarana teškog 11 kilograma na Vrbasu u Srpcu ulovio je Milan Vukobradović.
Zaštite i očuvanje ugroženih vrsta riba
Pravilnikom o načinu obavljana ribolova, lovostaju, alatima i opremi i sredstvima za ribolov donesenom 2020. godine, zakonom je zabranjen ribolov na ukupno 24 vrste ribe, među kojima su dunavska jesetra, sim, kečiga, pastruga, atlantska jesetra i bjelica.
Ovaj Pravilnik ima odluku i o privremenoj zabrani ribolova u određenom periodu u kojem se te vrste ribe ne smiju loviti. Po tom kriterijumu izdvaja se 16 vrsta riba, kao što su pastrmka, štuka, som, mladica i šaran.
Prema podacima iz 2019. godine, u Vrbasu se nalazilo oko 50 vrsta ribe, ali je riblji fond rijeke u opadanju.
Stručnjaci navode da je više uzroka takvog stanja, a najveći su krivolov, lov harpunom, koji je bio u ekspanziji prije više godina, povećan broj ribolovaca, hidroelektrane i česte i velike oscilacije vode koje znaju biti po dva-tri metra.
Posljednja detaljna istraživanja faune riba srednjeg i donjeg toka rijeke Vrbas na području Banjaluke sprovedena su od 1994. do 1996. godine.
Iz Sportskog ribolovnog saveza Srpske kažu da je u toku izrada nove ribolovne osnove, te da trenutno ne mogu dati više podataka.
(MONDO)