Društvo

Rekordi u Srpskoj: Gdje su ulovljene najveće ribe?

Autor Nikolina Damjanić

Prije nekoliko dana na Vrbasu je ulovljena mladica teška skoro 23 kilograma, što je najveći ulov na ovoj rijeci. Provjerili smo koji su još ribolovni rekordi na našim rijekama i jezerima.

Ilustracija
Izvor: ilustracija, MONDO/Vedran Ševčuk

Mladica koju je 23. januara ove godine na rijeci Vrbas u naselju Trapisti uhvatio Braco Žutić, jeste najteža, ali nije najduža uhvaćena riba. Rekord na ovoj rijeci, kada je u pitanju dužina ribe, drži Srđan Bubolj koji je u uhvatio mladicu dugu 124 centimetra, a tešku 18,5 kilograma, isti rekord zabilježio je i Marko Maksić u naselju Krupa na Vrbasu.

Soma težeg od 100 kilograma, dugačkog oko 2,3 metra, na Bilećkom jezeru su prije nekoliko godina ulovili Goran Berak i Zdravko Damjanac. Među rekordnim ulovljenim ribama širom Srpske izdvajaju se som težak 96 kilograma kojeg je Milivoje Milijaš uhvatio u akumulacionom jezeru Drenova kod Prnjavora. 

Radoslav Kečojević je iz Bilećkog jezera izvukao soma teškog 92 kilograma i dugačkog 245 centimetara.

Andrija Janjić je na Drini u Višegradu upecao soma teškog 84 kilograma i dugog preko dva metra.

Svoje mjesto među poznatim ribolovcima obezbijedio je Zoran Stanić iz Prnjavora, ulovom zlatnog tolstolobika teškog 62 kilograma, a dugog 147 centimetra. Takođe, u Žeravici kod Dervente Jovan Josipović uhvatio je amura teškog 23 kilograma.

Na jezeru Bočac ulovljen je smuđ težak 11 kilograma i dugačak 103 centimetra, a ovim nevjerovatnim ulovom mogao se pohvaliti Darko Vesić.

Smuđa teškog 10 kilograma iz Save u Gradiški ulovio je Dalibor Šljivar.

Potočnu pastrmku tešku 8,5 kilograma, dužine 95 centimetara iz Vrbasa je izvukao Tomislav Praštalo. Šarana teškog 11 kilograma na Vrbasu u Srpcu ulovio je Milan Vukobradović.

Zaštite i očuvanje ugroženih vrsta riba

Pravilnikom o načinu obavljana ribolova, lovostaju, alatima i opremi i sredstvima za ribolov donesenom 2020. godine, zakonom je zabranjen ribolov na ukupno 24 vrste ribe, među kojima su dunavska jesetra, sim, kečiga, pastruga, atlantska jesetra i bjelica.

Ovaj Pravilnik ima odluku i o privremenoj zabrani ribolova u određenom periodu u kojem se te vrste ribe ne smiju loviti. Po tom kriterijumu izdvaja se 16 vrsta riba, kao što su pastrmka, štuka, som, mladica i šaran.

Prema podacima iz 2019. godine, u Vrbasu se nalazilo oko 50 vrsta ribe, ali je riblji fond rijeke u opadanju.

Stručnjaci navode da je više uzroka takvog stanja, a najveći su krivolov, lov harpunom, koji je bio u ekspanziji prije više godina, povećan broj ribolovaca, hidroelektrane i česte i velike oscilacije vode koje znaju biti po dva-tri metra.

Posljednja detaljna istraživanja faune riba srednjeg i donjeg toka rijeke Vrbas na području Banjaluke sprovedena su od 1994. do 1996. godine.

Iz Sportskog ribolovnog saveza Srpske kažu da je u toku izrada nove ribolovne osnove, te da trenutno ne mogu dati više podataka.

(MONDO)