Vlada RS prihvatila je danas ostavku direktora Doma Rada Vranješević Vladimira Kajkuta u Banjaluci i razriješila Upravni odbor ovog doma.
"Danas je Vlada RS i imenovala v.d. Darjanu Kecman, dipl. socijalnog radnika sa 10 godina iskustva, radila je na Klinici za psihijatriju i kao socijalni radnik na pedijatriji i genokologiji i na specijalizaciji je iz psiho-terapije", kazao je Šeranić.
Komisija za vanredni stručni nadzor u Domu za djecu i omladinu bez roditeljskog staranja “Rada Vranješević”, koji je naložen nakon dvije prijave sumnji u obljubu radnika ovog doma nad štićenicama, utvrdila je da su u okviru postupanja po prijavama zloupotrebe djeteta, direktor i stručni radnici “postupili adekvatno”, kada su u pitanju procedure oko same prijave, obavještavanje policije i drugo.
Ministarstvo zdravlja i socijalne zaštite RS predstavilo je danas ovaj nalaz vanrednog stručnog nadzora. Nadležni su odmah podvukli da se nalaz odnosi samo na stručni rad, uslove u Domu, korištenje stručnih metoda i drugo, a da nije istražni postupak.
Ministar zdravlja i socijalne zaštite RS Alen Šeranić je rekao da je Dom kontrolisan u nedjelju, ponedjeljak ujutro, te sinoć.
“Kroz istupe u javnosti se pravi fama o Domu. Tamo rade vrijedni ljudi, koji dugo rade, ali bilo je pojedinačnih slučajeva zbog čega je počela ova priča, a nadležni istražni organi treba da utvrde elemente krivičnog ili prekršajnog postupka i da se kazne one koji su ih počinili”, rekao je Šeranić.
Govoreći o preporukama u radu Doma, dodao je da jedna nije ispoštovana i to - postupanje u kriznim situacijama.
Poručio je da se u okviru Doma sprovode disciplinski postupci prema osumnjičenim radnicima, u skladu sa pravilnikom o radu.
“Što se tiče samog postupanja disciplinske komisije prema radniku koji je u svojstvu portira vraćen na posao, trebalo je pažljivije i cjelishodnije posmatrati taj slučaj, posebno s obizom na prijave od ranije u vezi te osobe”, rekao je Šeranić.
Podvukao je i da se treba uvesti način licenciranja i praćenja stručnog rada u oblasti socijalne zaštiti.
Govoreći konkretno o žrtvi, djevojčici (2008. godište) koja je prijavila obljubu, naveo je da je njen staratelj Centar za socijalni rad Šipovo od kojih će tražiti detaljan izvještaj, ali i od Centra za socijalni rad Banjaluka.
Rekao je i da su dva puta iz Doma traženi sastanci sa predstavnicima Ministarstva i tražen drugačiji oblik socijalne zaštite za ovo dijete, te kazao kako su “sastanci bili multidisciplinarni” i da su “predloženi zaključci”.
“Zadnja mjera je funkcionisala do ovoga što se desilo”, rekao je Šeranić.
Predsjednica komisije koja je obavila vanredni nadzor, Tatjana Galić, je rekla da je urađen kompleksan posao, a da je nemoguće tako obiman posao uraditi brzo i da će on biti nastavljen.