27 godina nakon rata

Mine još prijete: Poginulo 1.770 ljudi, više od 500.000 građana i dalje ugroženo

Autor Dušan Volaš

U Bosni i Hercegovini do danas je pronađeno 80.000 mina i 65 eksplozivnih sredstava zaostalih nakon rata, saopštio je Centar za uklanjanje mina (BHMAC).

Ilustracija
Izvor: MONDO arhiva

Povodom obilježavanja 4. aprila, BHMAC u saradnji sa ostalim domaćim i međunarodnim organizacijama još jednom skreće pažnju na i dalje prisutnu prijetnju u vidu minsko eksplozivnih sredstava zaostalih ratom.

Prema analizama, BiH je jedna od minski najugroženijih u Evropi i u svijetu, sa preko 500.000 ugroženih građana.

Možda će vas zanimati

Nakon rata, stradalo je 1.770 lica, od čega 620 smrtno. Od ovog broja 134 su deminera (53 smrtno), poručili su iz BHMAC-a.

Ministar civilnih poslova u Savjetu ministara Ankica Gudeljević izjavila je danas u Brčkom da je cilj da BiH bude potpuno očišćena od mina do 2027. godine, a Brčko do 2024. godine i za 11. april najavila donatorsku konferenciju na kojoj će se razgovarati o mogućnostima prikupljanja sredstava za deminiranje.

Gudeljevićeva je rekla su u posljednje dvije godine od mina očišćena oko 44 kilometra kvadratna, uprkos epidemiji koja usporila taj proces.

Ona je dodala da u protekle dvije godine nije bilo sredstava za deminiranje jer su bila usmjerena na oporavak privrede i na zdravstveni sistem.

"Nadam se da ćemo u narednom budžetu imati planirana sredstva za deminiranje", rekla je Gudeljevićeva.

Direktor Centra za uklanjanje mina u BiH Saša Obradović rekao je da je u proteklom periodu na upotrebu građanima vraćeno 3.300 kilometara kvadratnih površine koja je bila pod minama i da bi do 2027. godine trebalo očistiti više od900 kilometara kvadratnih sumnjive površine.

"Zahvaljujući obilježavanju i programu edukacije, broj nesreća je drastično smanjen. Međutim nesreće se i dalje dešavaju, te su tokom 2021. godine tri osobe smrtno stradale (jedno dijete) i jedan deminer povrijeđen".

U sedmici od 4. do 8. aprila 2022. godine, u saradnji sa entitetskim Ministarstvima obrazovanja i nauke i nadležnim pedagoškim zavodima, kroz časove odjeljenske zajednice, biće realizovan čas upozoravanja na opasnost od mina, u svim osnovnim školama u Bosni i Hercegovini namijenjen učenicima šestog razreda.

Cilj je da u narednim godinama navedenom edukacijom budu obuhvaćeni i ostali uzrasti školske djece.

Već dvije godine je dostupna i mobilna aplikacija sa minsko sumnjivim površinama u Bosni i Hercegovini, te je na ovaj način, uveliko pojednostavljen način dobijanja informacija o sigurnosti područja u koje se želi ići.

Aplikacija je dostupna svima i može se preuzeti na google i apple store, a link se nalazi na www.bhmac.org.

IZ BHMAC-a su na kraju apelovali na stanovništvo da se strogo pridržava minskih znakova i izbjegava nepoznata područja.

(Mondo/Agencije)

Tagovi