Sanacija Kastela, jednog od simbola Banjaluke, godinama se planira. Iako je tvrđava jednim dijelom obnovljena, na njoj ima još dosta posla. Održavanje manifestacije Noć tvrđava nas je navelo da istražimo da li kulturno-istrijski spomenik našeg grada očekuju bolji dani.
Kastel takođe važi kao mjesto od najvećih turističkih potencijala Banjaluke. Upitali smo Gradsku upravu da li je i kada planiran nastavak sanacije banjalučke tvrđave, koju su najavljivale i sve prethodne gradske administracije.
"U ovkiru manifestacije Noć tvrđava mnoštvo turista je posjetilo tvrđavu Kastel, a tendencija je da se nastavi njeno održavanje u Banjaluci, te da samim tim postane tradicionalna. Potrebno je naglasiti da je nakon završetka ove manifestacije, na tvrđavi Kastel sve vraćeno u prvobitno stanje“, kažu iz Gradske uprave za Mondo.
Javna ustanova?
Nekoliko puta je najavljivano da banjalučka tvrđava dobije status javne ustanove, što je potvrdio i Draško Stanivuković, sadašnji gradonačelnik Banjaluke.
"Narednih dana biće prezentovan nacrt elaborata o opravdanosti da Kastel postane nezavisna javna ustanova, a nakon toga će uslijediti i javne, stručne rasrave, gdje će predstavnici Grada saslušati mišljenje svih naših sugrađana o tome čime treba da se bavi ustanova čija bi nadležnost bila upravljanje tvrđavom Kastel", navode iz Gradske uprave.
Dodaju da je želja gradske administracije da se mnoge manifestacije dovedu upravo na tvrđavu.
"Potrebno je istaći da je zahvaljujući 'Fortitude' projektu odnosno projektu koji podrazumijeva prekograničnu saradnju sa Crnom Gorom i Hrvatskom, Grad opremio Kastel dodatnom opremom, tačnije u jednoj od kula same tvrđave nalazi se nova, dodatna oprema, koja je na usluzi svim turistima, a koja će svakako da poveća turističku ponudu u Banjaluci", tvrde.
Ranije sanacije i sadašnje stanje
Ipak, Kastel je još uvijek daleko od stanja u kakvom bi trebao da bude jedan istorijski objekat od važnog značaja. Prethodnih godina govorilo se da Grad nema novca i da je za cjelokupnu sanaciju Kastela potrebno izdvojiti 50 miliona maraka.
Revitalizacija Kastela raspoređena je na devet cjelina, a trenutno je najugroženija Artiljerijska kasarna koja je devastirana. Nekada je na tom mjestu planirana izgradnja hotela, ali taj plan je propao zbog nedostatka zainteresovabnih investitora.
Posljednja značajnija sanacija tvrđave obavljena su 2018. i 2019. godine kada je sanirana južna kula, a kasnije bastion. Nova gradska administracija krajem prošle godine uredila je ljetnu pozornicu.
"Ono na čemu se trenutno radi jeste i nabavka 40 potpuno novih klupa, koje će da budu postavljene na Kastelu i oko Kastela", tvrde iz Gradske uprave.
Sadašnja gradska postavka, kao i sve prethodne, takođe u planu ima obnavljanje srednjovjekovnog objekta.
"Uz sve to, u proteklih nekoliko sedmica otvoreni su pregovori kada su u pitanju zainteresovani investitori za aritljerijsku kasarnu, te da Grad trenutno razmatra aplikacije i pozive mađunarodnih donatora za nastavak rekonstrukcije zidina tvrđave Kastel", poručili su iz Gradske uprave.
Neistražen arheološki lokalitet
Tvrđava Kastel kao istorijsko jezgro Banjaluke važi za neistražen arheološki lokalitet. Posljedna istraživanja 2019. godine obavili su stručnjaci iz Republike Srpske i Srbije koji su izvršili geofizička snimanja i iskopavanje temelja nedaleko od ljetne pozornice.
Arheološka iskopavanja u Kastelu ranije su vršena u nekoliko navrata: od 1971. do 1974, osamdesetih godina prošlog vijeka, 1998. i 2001. godine, ali tvrđava nije u potpunosti arheološki istražena. Prethodno su pronađeni brojni ostaci i predmeti iz vremena Rimskog carstva. Po tim istraživanjima, najvjerovatnije su prvo utvrđenje (Kastra) sagradili Rimljani u drugom vijeku.
"Plići zidovi su antički, malo viši se vode kao srednjovjekovni, dok bedemi koji okružuju Kastel su iz kasnijeg osmanskog perioda. U materijalima iz istraživanja iz sedamdesetih godina prošlog vijeka se navodi da su pronađeni ostaci kuća koji se vode kao badenska kultura što je oko tri hiljade godina prije nove ere", rekla nam je ranije Ivana Pandžić, kustos-arheolog Muzeja Republike Srpske.
(Mondo)