Društvo

Naređeno uklanjanje fotografija na putu od Bratunca do Potočara, mještani ih postavili u dvorišta

Autor Željko Svitlica

Tužilac Okružnog tužilaštva Bijeljina naložila je uklanjanje fotografija poginulih boraca Vojske Republike Srpske i srpskih civilnih žrtava sa javnih površina u Bratuncu, što su porodice žrtava i učinile.

Izvor: Srna/Miro Pejić

U saopštenju Policijske uprave Zvornik se navodi da su pripadnici Policijske stanice Bratunac danas oko 10.00 časova postupili po prijavi nepoznatog lica da se u ulici Svetog Save, opština Bratunac, postavljaju fotografije poginulih boraca Republike Srpske i srpskih civilnih žrtava.

"O svemu je obaviješten dežurni tužilac Okružnog javnog tužilaštva Bijeljina, koja je naložila uklanjanje fotografija sa javne površine. Porodice poginulih žrtava rata su izvršile uklanjanje istih sa javne površine", ističe se u saopštenju.

Poslije naredbe policije, mještani su fotografije postavili uz ograde svojih kuća.

Uz regionalni put Bratunac - Potočari danas su postavljene fotografije 3.267 srpskih civila i vojnika iz srednjeg Podrinja ubijenih i poginulih u proteklom građanskom ratu u BiH.

Načelnik bratunačke opštine Srđan Rankić rekao je Srni da su fotografije postavili članovi porodica poginulih uz njegovu saglasnost i podršku s ciljem da se ukaže da su na ovom području stradali i Srbi i da su nad njima počinjeni mnogi zločini za koje niko nije odgovarao.

Fotografije su postavljene dva dana pred održavanje komemoracije u Srebrenici, 11. jula u Memorijalnom centru Potočari.

Predsjednik Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila Srebrenice Branimir Kojić rekao je Srni da je opravdano postavljanje fotografija 3.267 ubijenih i poginulih Srba iz srednjeg Podrinja uz put Bratunac-Potočari da bi ih vidjeli međunarodni zvaničnici koji dolaze na komemoraciju Bošnjacima u Potočare.

On je istakao da međunarodni predstavnici decenijama ignorišu srpske žrtve i ne žele da o tome razgovaraju, šireći narativ o karakteru rata u BiH i Bošnjacima kao jedinim žrtvama što je netačno i o čemu se međunarodna javnost treba upoznati na neki način, a ovo je jedan od načina.

"Ovo je trebalo i ranije uraditi i pokazati da su i Srbi imali ogromne žrtve i to skoro polovina su bili civili, za razliku od bošnjačkih žrtava koje su skoro sve bili vojnici", ističe Kojić.

On je ukazao da svjetski mediji i međunarodni predstavnci masovno dolaze na komemoraciju Bošnjacima u Potočare kod Srebrenice, a prije nekoliko dana niko od njih nije došao u Bratunac da oda poštu za 3.267 Srba nastradalih prije 30 godina.

Prema njegovim riječima, ovo je još jedan vapaj i pokušaj da se ukaže na nepravdu koja se decenijama nanosi porodicama srpskih žrtava i Srbima, omalovažavanjem njihovih žrtava za koje niko ne odgovara, iako se zna da su u selima oko Srebrenice i Bratunca muslimanske snage počinile stravične masovne zločine nad srpskim civilnim stanovništvom.

"Jedino je Elfeta Veselji osuđena za ubistvo dječaka Slobodana Stojanovića iz Kamenice kod Zvornika i još dvojica Bošnjaka za pojedinačna ubistva u regiji Birač, dok za masovne zločine nad Srbima sudovi nisu nikoga procesuirali za 30 godina što je sramota i neprihvatljivo za zdrav razum i civilizovano društvo", pojasnio je Kojić.

On je istakao da je ovo jedan od mogućih načina da se međunarodnim predstavnicima i javnosti skrene pažnja na istinu o velikom srpskom stradanju u Podrinju i da je vrijeme da počinioci zločina nad Srbima odgovaraju.

Prema njegovim riječima, vrijeme je da svijet prihvati činjenice i istinu o stradanjima i karakteru rata u BiH, te da nisu stradali samo Bošnjaci kakva se neistina godinama širi.