Nastava u osnovnim i srednjim školama u Republici Srpskoj u novoj školskoj godini 2022/23. počeće u četvrtak, 1. septembra, rečeno je Srni iz Ministarstva prosvjete i kulture Republike Srpske.
Iz Ministarstva su naveli da je u prve razrede osnovnih škola upisano oko 9.100 učenika, što je za oko 130 više u odnosu na broj učenika iz prošle školske godine.
U prve razrede srednjih škola upisano je oko 9.000 učenika, od čega oko 550 u 19 deficitarnih zanimanja, kojima Vlada obezbjeđuje stipendiju u prvoj godini i plaća troškove prevoza, istakli su iz Ministarstva.
Kada je riječ o udžbenicima, za novu školsku godinu urađeno je po 15 novih udžbenika za osnovno i srednje obrazovanje, od čega je 12 novih udžbenika za stručne predmete u srednjim školama.
"Ove godine će u osnovnim školama biti četiri udžbenika manje što je nastavak aktivnosti u skladu sa nastojanjima Ministarstva i dva zavoda da se smanji težina đačke torbe", dodali su iz Ministarstva.
Ministar prosvjete i kulture Srpske Natalija Trivić izjavila je Srni da je završena digitalizacija u osnovnim školama, dok će digitalni servisi od septembra biti dostupni i u svim srednjim školama, te da će područne škole biti opremljene potrebnom računarskom opremom.
"Digitalizovani su sadržaji za 19 udžbenika /prva trijada i geografija i istorija za sve razrede/, a u novoj školskoj godini učenici će imati na raspolaganju i sadržaje udžbenika za četvrti razred osnovnih škola i srpski jezik i jezičku kulturu za šesti razred", dodala je Trivićeva.
Govoreći o protokolu o saradnji koji je potpisan sa republičkim Društvom psihologa, ona je istakla da će od septembra posebna pažnja biti posvećena prepoznavanju darovite djece i radu sa njima po posebnim programima.
Trivićeva je naglasila da se u oblasti srednjeg obrazovanja nastavlja sa razvojem dualnog obrazovanja i sa obezbjeđivanjem praktične nastave za učenike srednjih stručnih škola kod poslodavaca.
"U saradnji sa poslodavcima i školama obezbijeđena je praktična nastava u 1.067 kompanija za 3.600 učenika, što je dovelo do zapošljavanja 50 učenika kod poslodavaca kod kojih su obavljali praktičnu nastavu, što je veliki iskorak", zaključila je je Trivićeva.